Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
İSTANBUL / Türkmenbaşı Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2020, 17:24:18 »
1998 yılında ilan edilen ve Türkmenistan ile ortak kültürlerin paylaşıldığı bir alan olarak değerlendirilen Tabiat Parkı, ismini Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’ndan almıştır. 5,60 hektar alanı kaplamakta olup, hâkim ağaç türü fıstık çamıdır.

Fauna : Türkmenbaşı Tabiat Parkı’nın faunası genel olarak birkaç farklı kuş türünden oluşmaktadır. Ormandan ayrılarak kapalı bir alan olarak oluşturulan bu tabiat parkında gözlemlenen hayvan türleri İspinoz, Saksağan, Serçe, Küçük Karga, Ağaçkakan, Kertenkele, Sincap, olarak belirlenmiştir.

Flora : Bitki örtüsü iğne yapraklı orman ağaçlarından oluşan alanda Kızılçam (Pinus brutia), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Gürgen (Carpinus betulus), Doğu Çınarı (Platanus orientalis), Avrupa Ladini (Picea abies), Akdeniz Servisi (Cupressus sempervirens), Çitlenbik (Celtis australis), Muşmula/Döngel (Mespilus germanica), Boylu Mazı (Thuja plicata), Lavanta (Lavandula spica), Kadın Tuzluğu (Berberis vulgaris), Güzellik Çalısı (Abelia grandiflora), Pitosporum (Pitoosporum tobira), Karayemiş (Laurocerasus officinalis), Alev Ağacı (Photinia serrulata), Kocayemiş (Arbutus unedo), Japon Defnesi (Aucuba japonica), Bodur Osmanlı Çimi (Ophiopogon japonicus ‘tinus’) türlerinin bulunduğu saptanmıştır.

Ulaşım : Maslak Büyükdere Caddesi’nden, Hacıosman semti yönüne gidildiğinde, Çayırbaşı sahiline inen yol üzerinde sol tarafta yer almaktadır. KYK Bahçeköy Öğrenci Yurdu ile yanyana yer almaktadır.
2
AYDIN / Ynt: Bafa Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2020, 11:56:30 »
Antik Dönemde Ege Denizi’nin bir körfeziyken, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alivyonlarla denizle bağlantısı kesilip, göl şekline dönüşen Bafa Gölü, zengin doğal ve kültürel kaynak değerleri nedeniyle 08.07.1994 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile 12.281 hektarlık alanı kapsayacak şekilde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

Bafa Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde Bafa Gölü ve  göl kıyı kenar çizgisinden itibaren 250 metrelik kıyı bandı 1. Derece Doğal Sit Alanı’dır. Ayrıca, alan içerisinde Heraklia ve Latmos antik kentleri yer almakta olup, bu alanlar 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı kapsamındadır. Arkeolojik Sit Alanı’nın bir bölümü Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.

Yüzey alanı 6721 hektar olan gölün derinliği 25m’ye ulaşmaktadır. Gölün ana su kaynağı, Büyük Menderes Nehri taşkınları ve etrafındaki dağlardan gelen yeraltı ve yer üstü sularıdır.
3
ISPARTA / Gölcük Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2020, 11:50:19 »
Kayıt No : 2
İli: ISPARTA
Adı: GÖLCÜK TABİAT PARKI
Kuruluşu: 05.07.1991
Alanı: 5.925 ha.
Konumu: Batı Akdeniz Bölgesinde, Isparta İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde bulunur.
Ulaşım:
Isparta iline 12 km .Burdur iline 25 km. mesafede bulunur.

Kaynak Değerleri: İlginç Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar Tabiat Parkının ana kaynak değeridir. Bunun yanında Kızılçam, Karaçam, Meşe, Sedir, Akasya başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Tavşan, Tilki, Sincap, Kaplumbağa, Yılan ve çeşitli kuş türleri yaban hayatından başlıcalarını oluşturur.

Konaklama ve Tesisler: Alan içerisinde konaklama tesisi bulunmamaktadır.
4
TRABZON / Ynt: Uzungöl Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 26 Ocak 2020, 08:48:25 »
Kayıt No : 1
İli : TRABZON
Adı : UZUNGÖL TABİAT PARKI
Kuruluşu : 03.10.1989
Alanı : 1.625 ha.
Konumu : Doğu Karadeniz Bölgesinde, Trabzon İli, Çaykara İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.
Ulaşım : Trabzon’a 99 km .mesafededir.

Kaynak Değerleri :
Tabiat Parkı’nın zengin bitki örtüsü içinde hakim ağaç türü olan Doğu Ladini, genellikle Doğu Kayını ile ya da saf olarak meşcere kurmaktadır. Yapılan çalışmalarda 150’nin üstünde bitki türü tespit edilmiştir. Uzungölü çevreleyen ormanlarda Ayı, Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi, Kurt, Tilki, Yaban Domuzu, Ağaç Sansarı gibi zengin yaban hayatının yanında Uzungöl, etrafını çevreleyen ormanlarla her mevsim ziyaretçilere üstün peyzaj güzellikleri sunmaktadır.

Konaklama ve Tesisler : Tabiat Parkında , Kamuya ait 30 yatak kapasiteli 5 Bungolow, 22 yatak kapasiteli 1 otel bulunmaktadır. Ayrıca özel sektöre ait 100 yataklı 25 Bungalow ve 500 yataklı 23 Motel bulunmaktadır.
5
ANTALYA / Ynt: Kurşunlu Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 26 Ocak 2020, 08:42:45 »
Kayıt No : 1
İli: ANTALYA
Adı: KURŞUNLU ŞELALESİ TABİAT PARKI
Kuruluşu: 21.05.1991
Alanı: 586,5 ha.
Konumu: Batı Akdeniz Bölgesi, Antalya İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde bulunur.
Ulaşım: Tabiat Parkı, şehir merkezinden 22 km. uzaklıktadır. Antalya-Aksu Devlet Karayolunun Soğucaksu köprüsünden kuzey istikametine ayrılan 8 km.lik yolla ulaşılmaktadır.

Kaynak Değerleri:
Yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle üstün bir peyzaj güzelliği sergilemektedir. Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Yabani Zeytin, Sakız ağacı, Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak,İspinoz, Su Çulluğu, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar yörede yaşayan başlıca yaban hayvanlarıdır.

Konaklama ve Tesisler: Alan içerisinde konaklama tesisi bulunmamaktadır.
6
ISPARTA / Ynt: Yazılı Kanyon Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 26 Ocak 2020, 08:39:31 »
İli: ISPARTA
Adı: YAZILI KANYON TABİAT PARKI
Kuruluşu: 05.09.1989
Alanı: 600 ha.
Konumu: Batı Akdeniz Bölgesinde, Isparta İli, Sütçüler İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.
Ulaşım: Isparta İline 80 km. Antalya iline 130 km. mesafededir.

Kaynak Değerleri: Bitki örtüsü, yaban hayatı çeşitliliği ve eşsiz manzara güzelliği bölgenin kaynak değerleri oluşturur. Sahada adını Tabiat Parkına veren, henüz araştırması yapılmamış arkeolojik değeri olan bir yazıt bulunmaktadır.

Konaklama ve Tesisler: Alan içerisinde konaklama tesisi bulunmamaktadır.
7
BOLU / Ynt: Abant Gölü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 25 Ocak 2020, 05:35:56 »
Kayıt No : 1
İli : BOLU
Adı : ABANT GÖLÜ TABİAT PARKI
Kuruluşu : 21.10.1988
Alanı : 1.150 ha.
Konumu : Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu İli, Mudurnu İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.
Ulaşım : Tabiat Parkı, Ankara'dan 210 km.İstanbul'dan 240 km.ve Bolu'dan ise 30 km.uzaklıktadır.

Kaynak Değerleri :
Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içerisinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun bir tabiat parçasıdır. Göknar, Sarıçam, Kayın, Karaçam, Meşe, Kavak, Dişbudak, Gürgen, Söğüt, Ardıç, Orman gülü, Ilgın, Fındık, Muşmula, Papaz Külahı, Kuşburnu gibi zengin bitki örtüsü, ayrıca Geyik, Karaca, Yaban Domuzu, Ayı, Tilki, Çakal, Tavşan ve çok sayıda yırtıcı-ötücü kuş alanda bulunmaktadır.

Konaklama ve Tesisler : Alan içerisinde 10 yatak kapasiteli 2 misafirhane bulunmaktadır.
8
ÇORUM / Ynt: Çatak Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 25 Ocak 2020, 05:31:20 »
İli : ÇORUM
Adı : ÇORUM-ÇATAK TABİAT PARKI
Kuruluşu : 11.06.1984
Alanı : 387,5 ha.
Konumu : Orta Karadeniz Bölgesinde, Çorum İli, Merkez İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.
Ulaşım : Tabiat Parkına Çorum-Laçin karayolu ile ulaşmak mümkün olup, Çorum' a yaklaşık 25 km. mesafededir.

Kaynak Değerleri :
Karaçam, Sarıçam, Meşe, Ardıç, Alıç, Böğürtlen, Göknar, Titrek, Kavak hakim bitki örtüsünü oluşturur ve ziyaretçilere peyzaj güzelliği sunar. Yaban Domuzu, Kurt, Çakal, Tilki, Sansar, Kartal, Atmaca, Şahin gibi zengin yaban hayatına sahiptir.

Konaklama ve Tesisler : Alan içerisinde kamuya ait 1 misafirhane, 4 Bungalow bulunmakta olup yatak kapasitesi 13' dür.
9
MUĞLA / Kıdrak Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 25 Ocak 2020, 05:21:08 »
Kayıt No : 1
İli : MUĞLA
Adı : ÖLÜDENİZ-KIDRAK TABİAT PARKI
Kuruluşu : 01.12.1983
Alanı : 950 ha.
Konumu : Ege Bölgesinde, Muğla İli, Fethiye İlçesi sınırlarında yer almaktadır.
Ulaşım : 16 km.lik Fethiye-Ölüdeniz Karayolu ile alana ulaşılmaktadır.

Kaynak Değerleri :
Tabiat Parkının en önemli özelliği flora zenginliğidir. Orman, deniz ve sarp kayalıklar doğal peyzaj değerini oluşturur. Alan içerisinde bazı arkeolojik kalıntılar mevcuttur. Önemli bir turizm beldesidir.

Konaklama ve Tesisler : Alan içerisinde özel sektöre ait yaklaşık 2000 yatak kapasiteli 6 tesis bulunmaktadır.

Bölgede pek çok ağaç çeşidi bulunmaktadır. En fazla göze çarpanları Kızılçam, Mersin, Pırnal Meşesi, Zambak, Siklamen, Papatya, Gelincik ve Geven olarak sıralayabiliriz.

Oldukça zengin bir doğal yaşam alanına sahip parkta en çok; Keklik, Kırlangıç, Ağaçkakan, Sığırcık, Ağaç Serçesi, Atmaca, Şahin, Baykuş, Karga, yaban domuzu), tilki ve tavşan barındırmaktadır.
10
KUŞ TÜRLERİ / Küçük ağaçkakan (Dryobates minor)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 24 Ocak 2020, 05:12:49 »
Küçük ağaçkakan (Dryobates minor), ağaçkakangiller (Picidae) familyasına ait bir ağaçkakan türü. Yayılış sahası palearktik bölgedir ama birkaç alt türü tanınır.Erkekte, koyu kırmızı bir taç, kahverengi bir alın, siyah bir kaş bölgesi çizgisi ve boyuna doğru gaganın dibinden geçen başka bir çizgi daha vardır. Ense ve arkanın üst kısmı siyahtır ama daha aşağı arka çizgili siyah ve beyazdır. Kanatlarda daha geniş ve daha dikkat çekici çizgiler vardır ve aynı zamanda dış kuyruk tüyleride çizgilidir. Alt kısımlar, böğür çizgili ve beyazdır. Gaga ve bacaklar kurşini gri renklidir. Dişide taç beyazdır.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10