Doğa Sporları - DoğaKolik

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
TRABZON / Sandık Gölü ve Şelalesi
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 12:35:24 »
Sandık Gölü ve Şelalesi
2
KUŞ TÜRLERİ / Alaca sinekkapan (Ficedula semitorquata)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 09:24:20 »
Alaca sinekkapan (Ficedula semitorquata), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından bir sinekkapan türü.Güneydoğu Avrupa'nın köşesi, Orta Doğu ve güneybatı Asya'da yayılış gösterirler. Göçmendirler. Kışı Afrika'da geçirirler. Batı Avrupa'da nadir görülürler.

Büyüklükleri 12-13.5 cm kadardır. Gaga siyah ve geniştir. Şekli ise havayla ilgili böcekçil hayvanlardaki gibi sivri uçludur.Kara sinekkapan gibi uçarken yakaladıkları böceklere ek olarak, meşe yapraklarının arasındaki tırtılları da avlarlar.

Dökülen ormanlık bölgeler, özellikle meşe ve gürgenin etrafı ve dağlık alanların kuşlarıdırlar. Bir ağaç deliğinde açık bir yuva inşa eder ve yuvaya 4-7 yumurta koyulur.

Üreme döneminde olmayan erkek, dişiler ve yavru alaca sinekkapan, soluk bir kahverengi ile değiştirilen ve diğer Fidecula sinekkapanlarından, özellikle halkalı sinekkapandan ayırılması çok zor olabilen siyah rengi vardır.
3
KUŞ TÜRLERİ / Küçük sinekkapan (Ficedula parva)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 09:22:54 »
Küçük sinekkapan (Ficedula parva), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından bir sinekkapan türü.Doğu Avrupa ve orta Asya’da üreme gösterirler. Göçmendirler. Kışı güney Asya’da geçirirler. Erkekleri 11–12 cm büyüklüğündedir. Çoğunlukla vücutlarının üstü kahverengi, altı beyaz, başları gri ve portakal rengi boğazları vardır. Gaga siyah ve geniştir. Şekli ise havayla ilgili böcekçil hayvanlardaki gibi sivri uçludur. Uçarken yakaladıkları böceklere ek olarak, meşe yapraklarının arasındaki tırtılları avlarlar ve küçük yumuşak meyveleri de yerler. Kuyruk kalkıktır ve açtığında beyaz tüyler görülür. Üreme mevsiminde ötüşü Kara sinekkapana benzer. Çoğunlukla dökülen ormanlık bölgelerde özellikle suya yakın yerlerde bulunurlar. Bir ağaç deliği veya benzer oyuklarda açık bir yuva inşa ederler. Yuvalarına 4-7 yumurta bırakırlar.
4
KUŞ TÜRLERİ / Benekli sinekkapan (Muscicapa striata)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 09:20:41 »
Benekli sinekkapan (Muscicapa striata), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından açık alanlarda yaşayan açık renkli, kahverengimsi bir sinekkapan türü.Özellikleri
Başlığı kahverengi ve hafif çizgili, gözleri büyük ve koyu renk, sırtı desensiz kahverengi, kanatları ise daha koyudur ve açık renk göz alıcı telek kenarları vardır. Alt tarafı gümüş rengi-gri-kirli sarıdan oluşur ve göğsünde belli belirsiz, bulanık çizgiler vardır. Kuyruğu desensiz ve gri-kahverengidir. Koyu renkli gagası oldukça kalındır. Gencinin sırtı açık bej beneklidir. Sesi kendine özgü ve çok hafif titreşimli bir ‘zii’ ya da ‘zii-tiktik’; ötüşü tiz ve gıcırdamayı andıran düzgün aralıklı notalardan ibarettir.

Yaşam şekli
Orman kenarlarında, parklarda, bahçelerde, tenis kortlarında ve mezarlıklarda bol bol tüner. Çok kısa olan bacaklarının üzerinde dimdik tüner, kuyruğu ve uzun kanat uçları aşağı doğrudur (ötleğenin tipik yatay pozu gibi değil; ayrıca, yapraklar ve yeşillikler üzerinde dolaşmaz ya da hoplamaz). Uçan böcekleri yakalamak için kendine özgü şekilde birden havalanır ve tüneğine hemen geri döner.
5
KUŞ TÜRLERİ / Pas renkli çalı kızılgerdanı (Cercotrichas galactotes)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Eylül 2019, 10:34:36 »
Pas renkli çalı kızılgerdanı (Cercotrichas galactotes), sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasından bir kuş türü.Özellikler
Kahverengi üst parçaları, beyazımsı alt parçaları ve çıkık bir beyazımsı göz-çizgileri vardır. Güneydoğu Avrupa ve Asya'daki kuşların daha canlı kahverengi arkaları vardır, batı formu soluktur. Uzun pas rengi kuyruğu, sık sık yelpaze gibi sallanır, kuyruk tüylerinin siyah ve beyaz uçlarını göstererek. Bütün kuş tüyleri, benzerdir.

Davranış
Çalılıklar ve fundalarla kuru açık ülkenin bir kuşudur. Bir çalılıkta yuvalarını inşa ederler; tipik olarak kuluçkada üç-beş yumurta vardır. Kızılgerdandan daha büyüktürler. Bu kuşlar, çoğunlukla yerde yakalanan böceklerle beslenirler. Onların net ardıç kuşu-gibi şarkısının üzgün bir tonu vardır.

Yayılış
Akdeniz'in etrafında ve doğuda Pakistan'da üreme gösterirler. Hem de, Sahel bölgesinden güneyde Sahra'dan doğuda Somali'ye görülürler; bu kuşlar, bazen C. minorden ayrı bir tür olarak düşünülmüştür. Kısmen göçmendirler, doğu Afrika ve Hindistan'da kışı geçirirler. Kuzey Avrupa'ya çok nadir bir ziyaretçidirler.
6
GİRESUN / Yedi Değirmenler Tabiat Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 20 Eylül 2019, 10:16:10 »
Espiye ilçesindeki Yedi Değirmenler Tabiat Parkı, taşıdığı kültürel ve tabii kaynak değerleri yönünden, 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.Giresun iline 62 kilometre, Espiye ilçesine 28 kilometre mesafedeki tabiat parkı, Yeniköy, Akkaya ve Avluca köylerinin sınırlarının içerisinde bulunur. Tabiat parkının doğu sınırını oluşturan 1.330 metre yüksekliğindeki Topkayabaşı Tepe’si park alanının en yüksek noktasıdır.

Türkiye’deki 200’ü aşkın tabiat parkından biri olan, 103 hektar büyüklüğündeki bu ormanlık alan,        adını            aldığı 7 değirmeni ile hem nostaljik hem de masalsı bir gezinti vadeder ziyaretçilerine…

6 tanesi civar köyler tarafından hala kullanılmakta olan bu 7 değirmenin, Cenevizliler zamanında maden öğütmede kullanıldığı düşünülür.

Bunların dışında, 1 tanesi ayakları hariç tamamen yıkılmış olan, toplamda 3 tane kemer köprüsü de, tabiat parkının yemyeşil       tabiatıyla bütünleşmiş tarihi güzellikleri arasında yer alır.

Yedideğirmenler Tabiat Parkı’nın güzellikleri bununla bitmez elbette. Daha önceden bölgeye ismini veren, Yedideğirmenler Mağarası’nın yeraltı          suyu   olarak  çıkan   Patlak su deresi, değirmenlere doğru akarak 9 adet şelaleye dönüşür.

Tabiat parkının en etkileyici tabiat harikalarından biri olan mağara, 207 metre uzunluğundadır ve yüksekliği yarım metre ile on metre arasında değişmektedir. Ayrıca mağara, sarkıt, dikit ve benzeri oluşumlarla süslü, sür realist bir tablo gibidir. Her santiminin 50 ile 80 yıl arasında oluştuğu belirtilen sarkıtların boyları, yaklaşık 3 metredir.

Herkesin keşfetmek için can atacağı bu mağara, girişinin dar olması ve suyolu özelliğinden dolayı ancak Ağustos ayından sonra, özel ekipmanlarla ve bu konuda bilgi sahibi kişiler tarafından gezilebilmektedir.

Tabiat parkının bir diğer kaynak değeri ise Çay deresinin battığı bölgedeki çökeltilerdir. Otuzu aşkın çökelti bulunmakta olup, bu çökeltilerin oluşumları devam etmektedir. Bu çökeltilerden 3 tanesi oluşumunu tamamlamış dolin haline gelmiştir.

Patlak su deresinin mağaradan çıktığı andan itibaren şelaleler oluşturmaktadır. Bu şelalelerin olduğu bölge 7 değirmeni çalıştırmakta ve 3 adet de taş kemer köprüyle geçit vermektedir.

Tabiat Parkını yılda 45.000 kişi ziyaret etmektedir.
7
KUŞ TÜRLERİ / Sürmeli çalı kuşu (Regulus ignicapillus),
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2019, 10:28:04 »
Sürmeli çalı kuşu (Regulus ignicapillus), çalı kuşugiller (Regulidae) familyasından bir kuş türü. Avrupa, kuzey Afrika, Madeira Adaları'nda yavrular. Kısmen göçmendir. Kuzey ve doğu bölgelerde yaşayan kuşlar olup, kışlarını güneyde geçirirler. Kışın, çoğunlukla baştankara sürüleriyle bulunurlar.Boyları 9-10 cm kadardır. Vücudunun üst kısmı yeşilimsi, alt kısmı ise beyazdır. İki beyaz kanat çizgisi ve siyah göz çizgileri vardır. Kaş bölgeleri ise beyazdır. Dişilerinde sarı, erkeklerinde ise turuncu renk taç vardır. Bayağı çalı kuşuna benzer ama bronz rengi omuz bölgesi ve yüz şekli ayırt edicidir.
8
KUŞ TÜRLERİ / Bayağı çalı kuşu (Regulus regulus)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2019, 10:25:48 »
Bayağı çalı kuşu (Regulus regulus), çalı kuşugiller (Regulidae) familyasından boyları 6.5-8.5 cm, ağırlığı 6 gr kadar olan, Avrupa ve Asya'nın her yanında rastlanan bir çalı kuşu türü.Bayağı çalı kuşunun rengi yeşilimsi, kanatlarının üstü koyu esmer beneklidir; tepesinde dişilerde sarı, erkeklerde altın rengi, kenarı siyah halka biçiminde bir çıkıntı bulunur. Yuvasını, ya kozalaklı ağaçların üstüne ya da sarmaşık dolanmış ağaç gövdelerine yapar.
9
KUŞ TÜRLERİ / Dikkuyruklu ötleğen (Prinia gracilis)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 19 Eylül 2019, 10:24:28 »
Dikkuyruklu ötleğen (Prinia gracilis), Cisticolidae familyasından küçük bir kuş türü.Kuzeydoğu Afrika ve güneybatı Asya'dan Mısır'a ve Somali'nin doğusundan kuzey Hindistan'a kadar yayılış gösteren yerleşik bir türdür.

Bu aktif kuş tipik olarak, funda, çalı veya uzun ot türlerinden oluşan habitatlarda kalın çalılar, ılgınlar veya benzer örtülerde bulunur.

Bir çalılık veya otta yuvasını inşa eder ve 3-5 yumurta koyar.

Büyüklükleri 10–11 cm kadardır. Üreme tüyleri, yetişkinlerde üst kısımlar gri-kahverengi ve koyu çizgilidir. Alt kısımları beyazımsı, böğürleri kahverengimsi sarı, gaga kısa ve siyahtır. Eşeyler benzerdir.

Kışta, erişkinlerin yukarıları daha zayıf çizgilerle daha parlak kumlu kahverengidir, kenarlar daha kahverengi-sarı ve gaga soluktur.

12 alttürü vardır. Güney Türkiye'deki P. g. akyildizi alt türünün yukarı kısımları en koyu, en kahverengi ve ağırca çizgilidir ve en parlak kahverengi-sarı böğüre sahiptirler. Kuyruk uzundur ve bu türün uçuşu zayıftır. Böcekçildir.
10
KUŞ TÜRLERİ / Bataklık kamışçını (Locustella luscinioides)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 18 Eylül 2019, 08:16:33 »
Bataklık kamışçını (Locustella luscinioides), ötleğengiller familyasından Locustella cinsine ait bir kuş türü.Ilıman batı Asya'dan güney Avrupa'ya kadar yayılış gösterir. Göçmendirler. Kışı Afrika Sahra Çölü'nde geçirirler. Bu tür, sadece güney İngiltere'de nadir olarak görülür.

Bu küçük ötücü kuş, genellikle bazı çalılıklarla saz yataklarında bulunan bir türdür. 3-6 yumurta, sazlarda bir yuvaya koyulur.

Orta büyüklükte bir kuştur. Eşeyler benzerdir ama genç kuşların alt kısımları daha sarıdır. Diğerleri gibi bu türde böcekçildir.

Adını İtalyan kuşbilimci Paolo Savi'den alır. İngilizcede Savi's Warbler olarak bilinir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10