Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
GÜNEY AMERİKA KITASI / Colonia del Sacramento / Uruguay
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 08:34:43 »

Şehir Kapısı

Colonia del Sacramento Uruguay'ın güneybatısında, Arjantin'in Buenos Aires tarafına bakan bir şehirdir. Uruguay'daki en eski şehirlerden birisidir ve Colonia Bölgesi'nin başkentidir. Yaklaşık 27.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Şehrin tarihi bölgeleri 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Modern Colonia del Sacramento, tekstil ürünleri üretiyor ve bir politeknik merkezine ve çeşitli hükümet binalarına ek olarak bir serbest ticaret bölgesine sahip.

İklim


10 Ocak 1809'da, Uruguay'ın bağımsızlığından önce, bir kasaba olarak belirlenmiş ve o zamandan beri şehir statüsüne yükseltilmiştir.

Bağımsızlıktan bu yana, Colonia del Sacramento kuzeye ve doğuya doğru genişledi, ancak orijinal tarihi bölge Portekizliler tarafından inşa edilen düzensiz, araziye uygun sokak planını koruyor ve daha geniş olanlarla tezat oluşturuyor.
2
MERSİN / Ayvagediği Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN Bugün, 01:04:58 »
Ayvagediği Beldesi Mersin merkez ilçeye bağlı olup, şehir merkezine 30km uzaklıktadır. Etrafı ormanlarla çevrili, deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1200 metredir. Belde merkezi bir tepe üzerinde kurulmuş ve tepenin eteklerine kadar yayılmıştır. Doğusunda Çandır Köyü, batısında Güzel yayla Beldesi, kuzeyinde Değirmendere Köyü ve Balkarlar Dağları, güneyinde Gözne Beldesi bulunan geniş bir coğrafyaya sahiptir.

Kışın bol kar yağar, yaz mevsiminde ise serin havasıyla Mersin ilimizin en gözde yayla beldelerindendir.

Sosyo kültürel hayatı, gelenekleri, adet ve görenekleriyle tamamen Anadolu’yu temsil eden bu şirin belde, her yıl geleneksel yayla kültürü ve spor şenlikleriyle basında da adından bahsettirir.Özellikle her yıl düzenlenen sosyal aktiviteler, belde halkı ve yaylacıların beğenisini kazanmaktadır.

Yaklaşık, 3–4 bin yerleşik nüfusa sahip olan beldemizin temel geçim kaynakları; Tarım, hayvancılık ve yayla turizmidir. Genel olarak üzüm, şeftali, kiraz, kaysı, armut, erik gibi meyveler ve arpa, buğday, mısır, nohut gibi bakliyat ürünleri yetiştirilmektedir. Her türlü büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.
4
MERSİN / Çamlıyayla (Namrun)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:54:45 »
Ulaşım: Mersin'den 90 km. asfalt yolla günün belirli saatlerinde minibüslerle ulaşılmaktadır.

Özellikleri: Külpet dağının eteğinde 1. 430 m. rakımdaki Çamlıyayla, Namrun Kalesi çevresinde tarihi ve doğal güzelliklerle iç içe, oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Alt yapısı tamamlanmış olan yaylada ikinci konut olarak yapılan yazlık evler de bulunmaktadır.

Yaban hayatı yönünden zengin olan bu yörede, Cehennemderesi ve çevresi, yaban keçisi (Capra aegagrus) koruma - üretme bölgesi ve avlak olarak değerlendirilmektedir. 4 km. yakınında bulunan Sebil beldesi-Cehennemderesi kanyonu, yaya yürüyüşü (trekking) için ideal rotalardan biridir. Cehennemderesi'nde sportif olta balıkçılığı yapılabilir, Namrun kalesi ile Papazın bahçesi gezilebilir.

Konaklama-Yeme-İçme: Kamp için çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir
5
MERSİN / Gözne Beldesi (Yaylası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:51:24 »
Ulaşım: 27 kilometrelik asfalt yolla günün belirli saatlerinde Mersin'den minibüslerle ulaşılabilir.

Özellikleri: Mersin ilinin kuzeyinde Toros dağlarının 1. 200 m. yükseltisinde bulunan yayla, çam, ardıç, meşe gibi maki türü bitki toplulukları ve elma, kiraz, vişne, ayva gibi meyve ağaçları ile kaplıdır. Alta yapısı tamamlanmış olan yaylada, PTT, jandarma, sağlık ocağı hizmet vermektedir.

Konaklama-Yeme-İçme: Gözne kalesi ve çevresi kamp yapmak için uygundur. Yaylada kır kahveleri, bakkal ve lokanta bulunmaktadır.
6
MERSİN / Soğucak (Bekiralanı) Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:48:15 »
Ulaşım: Mersin'in 24 km. kuzeyinde bulunan yaylaya, Gözne beldesi (yaylası) yolunun 23. kilometresinden sola dönülerek 1 km. sonra ulaşılır. Günün belirli saatlerinde Mersin'den minibüs bulunabilir.

Özellikleri: Yayla köyü olan Soğucak'da Mersin halkının yazlık evleri de bulunmaktadır. Alt yapısı tamamlanmış olup, yaylada PTT, Sağlık Ocağı hizmet vermektedir.

Konaklama-Yeme-İçme: Yaylada kır kahveleri, bakkal ve lokanta bulunmaktadır.
7
MERSİN / Aslanköy Beldesi (Yaylası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:43:39 »
Ulaşım: Mersin'den 52 kilometrelik manzaralı asfalt yolla ulaşılmaktadır.

Özellikleri: Toros dağlarının ortasında kurulmuş olan Aslanköy Beldesi meyve ve sebze bahçeleri ile iç içedir. Altyapısı tamamlanmış durumdadır.

Beldenin 500 m. kuzeyinde, Şekersu Kayası yakınında, bir yeraltı mağarası bulunmaktadır. Aslanköy ile Gözne beldesi arasındaki orman içinden geçen toprak yol yakınına veya orman kenarına kamp kurularak, çevre gezileri ve ornikolojik (kuş gözetleme) inceleme yapılabilir.

Konaklama-Yeme-İçme: Kamp için çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.
8
MERSİN / Sorgun Köyü (Yaylası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:42:29 »
Ulaşım: Toros Dağlarının ortalarında bulunan yayla köyüne Erdemli ilçesinden 41 km. asfalt, 4 km. stabilize yolla ulaşılmaktadır.

Özellikleri: Tepeler arasında küçük bir vadide kurulmuş olan köy, tamamen elma bahçeleri içerisindedir. Erdemli, Tömük ve civar köyleri halkının yoğun ilgi gösterdiği yaylada tipik yayla evleri bulunmaktadır. Güney yönünde, yola 1.5 km. uzaklıkta bulunan tarihi gözetleme kulesi gezilebilecek yerler arasındadır.

Konaklama-Yeme-İçme: Kamp yapmanın dışında yayla evleri kiralanabilir.
9
MERSİN / Küçük Sorgun Yaylası
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:41:12 »
Ulaşım: Erdemli ilçesinin 49 km. kuzeyinde bulunan Sorgun köyü yolunun 41. km. sinden sola (kuzey batıya) dönülerek 8 km. stabilize yolla ulaşılır. Yaz aylarında günün belirli saatlerinde Erdemli ilçesinden minibüs bulunabilir.

Özellikleri: Alt yapısı tamamlanmış bulunan yaylada yörenin yayla mimarisine uygun evleri meyve ve sebze bahçeleri ile çevrilidir. Yaylada kır kahvesi, et yemekleri sunan lokantalar, bakkallar bulunmaktadır.

Konaklama-Yeme-İçme: Yaylanın 2 km. doğusunda bulunan ve yerden kaynayan birçok su kaynağının bulunduğu mevkide kamp yapılabilir.
10
MERSİN / Balandız (Gümüşlü) Köyü (Yaylası)
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 27 Ocak 2022, 11:39:26 »
Ulaşım: Silifke karayolunun 21. kilometresindedir.

Özellikleri: Çevresi çam, maki, Antepfıstığı, meyve, sebze bahçeleri, ceviz ağaçları ile kaplı olan şirin yaylada tipik köy yaşamı süregelmektedir.

Konaklama-Yeme-İçme: Kamp için çadır ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10