Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
AVUSTRALYA KITASI / Berry Springs Nature Park / Avustralya
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 03 Temmuz 2022, 08:34:46 »
Berry Springs Tabiat Parkı, Avustralya'nın Kuzey Bölgesi'nde bulunan Darwin'in 47 kilometre güneyinde, gölgeli alanlar, bakımlı çimler, piknik masaları ve barbeküler içeren piknikçiler için popüler bir gezi yeri olan *pitoresk bir bölgedir.

Ağaçlarla çevrili berrak yüzme havuzlarının ve su yaşamının yakınında harika gölgeli piknik ve barbekü alanları vardır. Çiçek ve çayırlardaki yerli bitkileri en iyi şekilde görmek için Mart ve Nisan aylarında Parkı ziyaret edin.

Alçak bir savak yüzme havuzlarını dolu tutarken, savağın altında timsah dünyası bulunur ve yüzmek kesinlikle tavsiye edilmez. Derenin uzunluğu boyunca küçük bir şelale ile başlayan üç ana havuz ve daha büyük, daha derin havuzlara giden ve küçük bir savakla biten küçük çocuklar için uygun sığ havuzlar bulunmaktadır.

Gözlüklerle yüzerseniz, berrak havuzlarda yaşayan birçok küçük yerli balık ve diğer su yaşamını görebilirsiniz.

Parkta ayrıca, bölgede 100.000'den fazla silahlı kuvvet personelinin bulunduğu İkinci Dünya Savaşı tarihinin kalıntıları da bulunuyor.


Park Haritası

Park her gün sabah 8.00'den akşam 6.30'a kadar, genellikle Nisan ayının sonundan Aralık ayının sonuna kadar açıktır.

* Pitoresk:
1- Durumu ve görünüşü resim konusu olmaya değer söz ya da yazı.
2- İnsan aklında resim gibi bir hayal uyandırabilen söz ya da yazı.
2
AVUSTRALYA KITASI / Avustralya'da Görülmesi Gereken Yerler
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 26 Haziran 2022, 05:11:06 »
Avustralya ya da resmî adıyla Avustralya Topluluğu, Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney'dir.

•   Bathurst
•   Berry Springs Nature Park
•   Blue Mountains
•   Buyuk Okyanus Yolu
•   Byron Koyu
•   Cairns Aquarium
•   Cataract Gorge Reserve
•   Crocosaurus Cove
•   Dalga Kaya
•   Lone Pine Koala Sanctuary
•   Maria Island National Park
•   Mavi Dağlar
•   Melbourne
•   Savaş Anıtı
•   Sunshine Coast
•   Sydney
•   Sydney Lımanı Köprüsü
•   Sydney Opera Binası
•   Tamborine Mountain
•   Uluru
•   Whitsundays Adaları
3
AVUSTRALYA KITASI / Lone Pine Koala Sanctuary
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 26 Haziran 2022, 05:10:56 »
Lone Pine Koala Sanctuary, 1927 yılında Queenslander, Claude Reid tarafından açılmıştır. Başlangıçta, vahşi koalaların kürk ticareti için itlaf edildiği bir dönemde, Jack ve Jill adlı iki koala ile açtık. Claude, Avustralya'nın en ikonik türlerinden birinin korunmasına yardımcı olmak için bir şeyler yapılması gerektiğini çabucak fark etti.

Kutsal alan, adını bugün Bilet Girişimizde hala duran devasa çember çamından almıştır. Tek çam ağacının, Brisbane Nehri üzerinden kutsal alanı ziyaret eden ve teknelerini 'yalnız çam'da demirleyen konuklar için bir konum belirteci olduğu söyleniyor. Ağaçın bulunduğu yerin bir pamuk çiftliği olduğu 1867'de Daniel Clarkson tarafından buraya dikildiği belirtilmiştir.

https://lonepinekoalasanctuary.com/
4
KUZEY AMERİKA KITASI / Panama Viejo / Panama
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 13 Haziran 2022, 23:26:44 »
Panamá Viejo eski Panama City şehrinin kalıntıları ve ülkenin eski başkentidir. Modern şehrin dış mahallelerinde yer almaktadır. Panamá'nın tarihi bölgesi ile birlikte, 1997 yılından beri Dünya Mirasları Listesi'ndedir.[1]

15 Ağustos 1519'da Pedro Arias Dávila ve 100 sakin tarafından bir bölgede bir yerleşim kuruldu. O zamanlar, Pasifik Okyanusu'ndaki Santa María la Antigüa del Darién ve Acla'nın şehirlerinin yerine ilk kalıcı Avrupa yerleşimi olarak geçti. İki yıl sonra, 1521'de yerleşim, kraliyet kararnamesiyle şehir statüsüne yükseltildi. Kent kurulduktan kısa bir süre sonra Peru'daki çeşitli seferler için bir başlangıç noktası ve İspanya'ya altın ve gümüşlerin gönderildiği önemli bir merkez haline geldi.

1539 ve 1563'te şehir, bir kısmını yok eden ancak şehrin gelişimini engellemeyen bir dizi yangın geçirdi. 1610'da şehir, 500 ev ve konvensiyon, şapel, hastane ve katedral ile birlikte 5000 kişilik bir nüfusa ulaştı.

17. yüzyılın başında, şehir Darién'den gelen korsanlar ve yerli halk tarafından defalarca saldırıya uğradı. 2 Mayıs 1620'de bir depremde şehirdeki birçok bina hasar gördü. 21 Şubat 1644 tarihinde gerçekleşen Büyük Yangın'da katedral dahil olmak üzere 83 dini bina yıkıldı. O zamanlarda, şehirde yaşayan 8.000 kişi vardı.

1670'te şehrin nüfusu 10.000 kişiyi aştı. 28 Ocak 1671'de, Galli korsan Henry Morgan 1.400 adamla şehre saldırdı. Morgan'ın gücü kentin milislerini mağlup edip Panama'yı yağmaladı. Ya Morgan ve ordusu şehri yakan bir yangın çıkardı ya Kaptan General Don Juan Pérez de Guzmán, barut depolarının patlamasını emretti. Her iki durumda da ortaya çıkan yangın şehri yok etti. Morgan'ın saldırısı binlerce can kaybına neden oldu ve Panamá, yeni bir bölgede (şimdiki yerinde) yeniden inşa edildi.
5
KUZEY AMERİKA KITASI / Panama Kanalı / Panama
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 12 Haziran 2022, 11:19:42 »
Panama Kanalı, Orta Amerika'nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan su kanalıdır.

Fransa tarafından 1881 yılında başlanan Kanal inşası, mühendislik sorunları ve yüksek işçi ölüm oranları nedeniyle durduruldu. Fransızların başarısız girişiminden sonra, 4 Mayıs 1904'te ABD projeyi devraldı. İnşaat ABD tarafından tamamlanarak, Kanal 15 Ağustos 1914'te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki Kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 Kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir. Bu Kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır.

Panama Kanalı’nın yönetiminden sorumlu olan hükûmet ajansı Panama Kanalı Otoritesi, vizyonlarını küresel bağlantı lideri ve yönlendiricisi olarak gösterirken; misyonlarını Panama’nın refahına sürdürülebilir bir katkıda bulunmak ve ürünleri global pazarlarla buluşturmak olarak belirlemişlerdir. 2019 yıllık raporuna göre Panama Kanalı’nın ülke hazinesine yaptığı doğrudan katkı 1.786 milyar dolardır. Yine bu rapora göre Panama Kanalı’nın 144 ticaret rotası, 1700 liman ve 160 ülke ile bağlantısı bulunmaktadır. Ulusal ekonomiye sunduğu toplam katkı payı ise 2.889 milyar dolardır. GSYİH oranlarına baktığımızda 104,1 milyar dolar ile dünya sıralamasında 83. sırada bulunan Panama, sektör dağılımında %82’lik bir hizmet sektörü ile ve Panama Kanalı’nın da etkisiyle iş gücünün %64’ünden fazlasının hizmet sektöründe çalışmasıyla birlikte gelir dağılımındaki adaletsizlik konusunda Latin Amerika’daki en kötü ülkelerden biridir. Her ne kadar Panama Kanalı’nı genişletme projesi kanalın kapasitesini büyük oranda artırmış olsa da güçlü ekonomik performans geniş çapta bir refaha ulaşılmasını sağlayamamıştır.

Bugün New York'tan San Francisco'ya giden bir geminin, Panama Kanalını kullanarak 9.500 km yol yapması, Horn Burnu'nun dolaşılmasını zorunlu kılan eski günlerdeki 22.500 km yola oranla büyük bir kolaylıktır.

Açılışından 2002 yılına dek, yaklaşık 800.000 geminin geçtiği tahmin edilen Panama Kanalı'ndan her yıl 14.000'den fazla gemi geçmekte olup taşınan yük miktarı 203 milyon tonu bulmaktadır.

Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürmektedir. Ayrıca kanalda bulunan indirgeçli kaldırgaç sayesinde aşılması zor olan noktalarda gemiler ilerleyebilmekte ve hareketlenme kazanabilmektedir.

Panama Kanalı dünyanın mühendislik harikasıdır ve en pahalı Kanaldır. Kanal, bölgenin sosyoekonomik koşullarını geliştirmiştir. Panama Kanalı ile Panama halkının refah seviyesi yükselmiştir. Kanal ülkenin gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.

Panama Kanalı deniz seviyesinden 28 metre yukarıdadır. Sıvıların dengesi kanunundan faydalanılarak gemiler Kanal içinde yavaş yavaş yükseltilir ve aynı metotla diğer tarafa doğru indirilir.
6
KUZEY AMERİKA KITASI / Panama - Metropolitan Milli Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 08 Haziran 2022, 22:41:18 »
Panama Şehri'nin tam kalbinde, Metropolitan Tabiat Parkı olarak bilinen 573 dönümlük bir park duruyor. Bir metropolün ortasındaki bu doğa koruma alanı, şehrin tek vahşi yaşamı koruma alanı ve bir metropol alanı için halka açık bir eğlence parkı olarak hizmet veren tek tropikal ormandır. Park, şehre yakın olmasına rağmen 227 kuş türü, 45 memeli, 36 yılan türü ve 14 amfibiyen türüne de ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, 100 ila 115 fit yüksekliğe ulaşan ağaçlar da dahil olmak üzere yaklaşık 284 bitki türü vardır.

Park ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanmak için, yol boyunca tüm flora ve fauna hakkında bilgi edinmek için rehberli bir tura çıkmayı düşünün. Bir yürüyüşe hazırsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz 5 parkur vardır ve her biri biraz farklı bir şey sunar. Örneğin Mono Titi Yolu, Panama Şehri'nin etkileyici manzarası için sizi Cerro Cedro'nun zirvesine çıkaracaktır. Yürüyüşünüzden sonra parkın kelebek evine de uğramayı düşünün.
7
KUZEY AMERİKA KITASI / Kayıp Şelale / Panama
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 05 Haziran 2022, 12:05:21 »
Chiriqui bölgesinin kuzey kesiminde bulunan kasabada bulunuyor. Şelale tam bir doğa harikasıdır. Göz alıcı güzelliği ise görülmeye değer. Kasabaya geldiğinizde doğa yürüyüşü eşliğinde kuş çeşitlerini gözlemleyebilirsiniz.

http://thelostwaterfalls.com/
8
KUZEY AMERİKA KITASI / Panama - Chagres Ulusal Parkı
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 03 Haziran 2022, 22:34:26 »
Chagres Ulusal Parkı, Panama Kanalı'nın doğu kesiminde, Panama Eyaleti ile Colon arasında, toplam 129.000 hektar yüzölçümü ile yer almaktadır.

Park, tropik yağmur ormanları ve Panama Kanalı'nın ana gölü olan Gatun Gölü'nün (Chagres Nehri ve Gatun Nehri) işleyişini garanti altına almak için yeterli su sağlayan bir dizi nehir içerir.
9
KUZEY AMERİKA KITASI / Causeway Adaları / Panama
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 02 Haziran 2022, 23:36:10 »
Causeway Adaları, Panama Kanalı'nın Pasifik girişindeki dört küçük adadır. Panama Kanalı'ndan yapılan kazılar sırasında çıkarılan kayadan yapılmış bir geçit ile anakaraya bağlanırlar. Kısmen geçit, giriş için bir dalgakıran görevi görmesi gerekiyordu.Her adaya giden geçit boyunca dört şeritli bir yol vardır ve ayrıca bir bisiklet / koşu yolu vardır.

Adalar aşağıdaki gibidir:
•   Naos, Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü (STRI) tarafından işletilen bir araştırma laboratuvarına ev sahipliği yapmaktadır.
•   Culebra
•   Perico
•   Flamenko

İkinci Dünya Savaşı sırasında, kanalı korumak için adalara surlar inşa edildi, ancak hiç kullanılmadı. O zamandan beri sökülmüşler, ancak siperler ve boş silah mevzileri hala var.

Fırlatma tesisleri, bu adalardan Panama Kanalı'na giren gemilere binen pilotlar tarafından kullanılıyor.

Manuel Noriega, adalardan birinde, tahttan indirilmesi sırasında yıkılan ve yağmalanan özel bir ev inşa etti.

Adaların kontrolü Panama'ya geri geçtiğinden beri (daha önce Kanal Bölgesinin bir parçasıydı), liman tesisleri, marinalar, alışveriş ve restoranlar da dahil olmak üzere adaların geçit ve kenarları boyunca önemli bir gelişme olmuştur. Çevrelerinden uzakta, engebeli adalar hala izole edilmiş deniz ormanları içeriyor, ancak sürekli gelişme tehdidi altındalar.

10
KUZEY AMERİKA KITASI / Casco Viejo / Panama
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 01 Haziran 2022, 22:34:17 »
Casco Antiguo veya San Felipe olarak da bilinen Casco Viejo, Panama Şehri'nin tarihi bölgesidir. 1673'te tamamlanıp yerleşti, orijinal Panama şehri Panama Viejo'nun 1671'de korsanlar tarafından saldırıya uğradığında neredeyse tamamen yok edilmesinin ardından inşa edildi. 1997 yılında Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.

Başlıca görülecek yerler
La Catedral Metropolitana, Panama şehrinin ana Katolik kilisesidir.
El Palacio de las Garzas, Panama Devlet Başkanı'nın devlet dairesi ve ikametgahıdır.
San Francisco de Asís Kilisesi ve Manastırı.
San José Kilisesi
La Merced Kilisesi
Santo Domingo Kilisesi ve Manastırı: Arco Chato
İsa Derneği'nin kilisesi ve manastırı.
20. yüzyılın başlarından kalma Palacio Municipal.
Palacio Ulusal
Panama Ulusal Tiyatrosu
Panama Kanalı Müzesi
Palacio Bolivar
Gongora Evi
Plaza Bolívar
Plaza Herrera
Fransa Meydanı
Plaza de la Independencia
Sayfa: [1] 2 3 ... 10