Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
RİZE / Güneyce Köprübaşı (Vancel) Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 15 Ağustos 2022, 12:12:50 »
Güneyce beldesine 1 kilometre mesafedeki köprü Çilar Deresi üzerindeki ikinci geçiş noktasıdır. Güneyce-Köprübaşı arasındaki eski ulaşım ağını tamamlayan köprü, Güneyce Köprüsü’nün devamı niteliğindedir. Köprübaşı’na girmeden ilk evlerin yanındaki merdivenleri kullanarak köprünün yanına ulaşabilirsiniz. Kuzeygüney doğrultusunda uzanan yapı kenarları kabartmalı yuvarlak bir kemere sahiptir. Doğal kayalara oturan ayaklarıyla sağlam bir köprüdür. 16 metre uzunluğa, 2 metre yüksekliğe ve 3,2 metre genişliğe sahiptir. Kültür mirasımızı oluşturan tescilli eserlerden biridir.
2
RİZE / Taşköprü (Büyüktaş) Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 14 Ağustos 2022, 11:51:06 »
Taşköprü (Büyüktaş) Köprüsü : (N41 04.273 - E40 53.234) Anadolu’nun taş köprüleri listesinde önemli bir yere sahip olan köprü, Hemşin’e 2 kilometre uzaklıktadır. 1700’lü yıllarda inşa edilmiştir. Uzun yıllar gerek Hemşin yerleşimiyle sahili birbirine bağlayan yol üzerinde bulunması (Dörtgöz-Suçatı 1-Başköy-Kırmızı Sırt köprü sistemi) gerekse Leventköy, Venekdere ve Başköy köyleri ile Çayeli ilçesinin bağlantılarını sağlamasından dolayı her daim önemini korumuştur. Eski adı Büyüktaş olan köprü Leventköy sınırları içerisindedir. Çoço Dağı’ndan Çayeli’ne ulaşımı sağlayan güzergah, Hemşin ile Çayeli arasında eskiden beri kullanılan en kısa yollardan biridir. Köprü yaklaşık 50 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 8,5 metre yüksekliğindedir. Restore edilen yapı taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.
3
RİZE / Başkaya-Karemiş (Yaltkaya-Gomno) Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 13 Ağustos 2022, 10:53:29 »
Başkaya-Karemiş Köprüsü veya Yaltkaya-Gomno Köprüsü, Rize'nin Hemşin ilçesinin Yaltkaya köyünde bulunan bir kemer köprüdür. Köprünün ilçe merkezine uzaklığı 2 kilometredir. Yerden 5.5 metre yükselikte olan köprü, Yaltkaya Deresi'nin Hemşin Deresi'ne bağlandığı yerin yakınlarına inşa edilmiştir. Köprü, 13 metre uzunluğunda ve 2.6 metre genişliğindedir. Yerel kaynaklara göre köprünün inşa edilme tarihi 1650'dir. Yeniköy ve Yaltkayalı köylüler, değirmene ulaşmak için Savrizon Yolu adlı eski katır yolunu kullanırken bu köprüden geçerdi. Köprünün altından küçük bir şelale akmaktadır. Köprünün yakınlarında, 1906 yılında yapılmış Ali Çelebi Camisi bulunmaktadır.
4
RİZE / Güneyce Çilar Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 12 Ağustos 2022, 18:18:43 »
Çilar Köprüsü, Rize'nin İkizdere ilçesinde konumlanmış tek gözlü ve yuvarlak kemerli bir kemer köprüdür. Mimari özelliklerinden 19. yüzyılda yapıldığı anlaşılan kemer köprünün yapımında moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır. Kemer ayakları ana kayaya oturtulmuş köprü kuzey-güney doğrultusunda uzanmaktadır. Köprünün ayaklarının iç yüzünde nişler vardır.
5
RİZE / Ortaköy (Piç) Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 11 Ağustos 2022, 20:32:42 »
(N41 02.564 - E40 54.087) Hemşin ilçesi çıkışında yer alan köprü, ilçe merkezine yaklaşık 1 kilometre mesafededir. Değirmen Deresi (yerel ağızda Pankun Deresi) üzerindeki tarihi yapı, sonradan yapılan beton köprü nedeniyle ilk bakışta fark edilemiyor. Yeni köprü için taşıyıcı kolon vazifesi gören Ortaköy, tek gözlü taş kemer biçiminde tasarlanmıştır. Üzerinde kimsesiz bir çocuk bulunduğundan yörede ‘Piç‘ ismiyle anılan köprü Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilmiştir.
6
RİZE / Demirciler (Tutinoğ) Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 10 Ağustos 2022, 11:36:29 »
Demirciler Köprüsü (Hemşince: Tutinoğ Köprüsü), (N41 04.872 - E40 51.145) Çayeli’ne 16 kilometre, Hemşin ilçesine ise 8 kilometre mesafededir. Köprüye ulaşım için Hemşin-Levent veya Çayeli-Çataklıhoca-Erenler-Demirciler rotasını kullanabilirsiniz. Eski Hemşin-Çayeli güzergahı üzerindeki köprü Çoço Dağı’nın batı yakasında yer alır. Bu nedenle Melyat Vadisi akarsu sisteminin elemanlarından biri olan Balık Deresi üzerinde yükselmektedir. Yakınında yer alan Kilise Tepesi’ndeki eski gözetleme kulesi, tarihi güzergah üzerindeki kaleler arasında iletişim sağlayan önemli bir noktadır. Leventköy Demirciler Mahallesi’ndeki köprünün kemer merkezinde iki baba bulunur. Eskiden bölgede tütün yetiştirildiği için Tutinoğ olarak da anılan köprü, yaklaşık 12 metre uzunluğunda, 2,8 genişliğinde ve 6 metre yüksekliğindedir. Anıtlar Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.
7
RİZE / Aptioğlu Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 09 Ağustos 2022, 14:07:05 »
Aptioğlu Köprüsü, Rize'nin Hemşin ilçesinin Akyamaç köyünde bulunan bir kemer köprüdür. Köprünün ilçe merkezine uzaklığı 4 kilometredir. Yerden 5 metre yükselikte olan köprü, 8 metre uzunluğunda ve 1.5 metre genişliğindedir. Köprü, eski yaya yolunun devamında yer almaktadır.
8
RİZE / İslahiye Küçükdere Köprüsü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 08 Ağustos 2022, 09:15:36 »
Islahiye Köyü, Rize'nin Güneysu ilçesinin en eski kökenli köylerindendir. İki taş kemer köprüsü vardır.  İslahiye (Taşköprü-Kanboz) Köprüsü ve Küçükdere Köprüsü   
9
YURT İÇİ GEZİ NOTLARI / Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 07 Ağustos 2022, 10:18:51 »
Örtülü Kuşetli Vagon
Kuşetli vagon veya örtülü kuşetli vagon yolcu vagonlarından biridir. TCDD Taşımacılık ana hat trenlerinden bazılarında yer alan kuşetli vagonlar pulman koltuklardan daha rahat, yataklı vagonlara göre ise daha fazla kişi ile yolculuk yapan vagonlardır. Bu vagonlar içerisinde sunulan hizmetler genellikle belli bir standarda sahip olmakla birlikte, dizayn olarak trenlerin kuşetli vagon bölümleri birbirinden farklılık gösterebilir. Kuşetli vagonlar da ana hat trenlerinde uygun fiyata yolculuk sağlayan vagonlardan biridir. Bu vagonlar genellikle toplu halde seyahat edecek arkadaş grupları veya akrabalar için birebirdir. Vagon içerisine hem eğlenceli vakit geçirebilir hem hoş sohbetler edebilir hem de dinlenerek yolculuğu sarsıntısız bir şekilde atlatabilirsiniz.Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?
Örtülü kuşetli vagon tipleri trenlere göre farklılık gösteren vagon tiplerindendir. Fakat genel olarak vagon yapısında 4’kişilik koltuklar yer alır. Bu kompartımanlar içerisinde 2’şerli karşılıklı koltuklar bulunur. Bu koltukların kemerleri çözüldüğünde oda içinde 4 adet yatak oluşur. Temiz ve örtüleri bulunan bu vagonlarda seyahat yolcular için hem keyifli hem de dinlendiricidir. Uzun mesafeli hat trenlerinde özellikle birbirini tanıyan kişiler tarafından kiralanması halinde seyahat bir zevke dönüşecektir. Bu vagon içerisinde yer alan teknolojik ve modern imkânlar yolcuların daha kaliteli zaman geçirmesi için tasarlanmıştır. Vagonlarda izolasyon sistemi çok iyi yapıldığından dolayı ısınma ve soğutma konusunda yolcular bir sıkıntı çekmez ve manuel olarak vagon içerisini diledikleri ısıya göre ayarlayabilirler. Yolcular için geniş bir alan sağlayan bu vagon yolcuları yormaz ve huzursuz olmalarını sağlamaz. Kuşetli vagon kullanan yolcular diledikleri zaman yemekli vagona giderek beslenme ihtiyaçlarını giderebilirler. Dilerlerse vagon içerisinde odalarında yer alan masayı da kullanarak atıştırmalıklarını yiyebilirler.

Örtülü Kuşetli Vagon Özellikleri
Bazı ana hat trenlerinde yolcuların hizmetine sunulan kuşetli vagonların özellikleri hakkında daha detaylı bilgileri aşağıda maddeler halinde sıraladık.

- Vagon içesinde karşılıklı 2’şer kişilik olmak üzere toplam dört kişilik koltuk bulunur.

- Bu koltuklar dilendiği zaman kemerleri çözülerek yatak formatına getirebilir. Bu da 4 kişilik yatak oluştuğu anlamına gelir.

- Vagon içerisinde yer alan koltukların ortasında katlanabilir masa yer alır.

- Yolcuların bagajlarını rahat bir şekilde yerleştirmeleri için bagaj yeri mevcuttur.

- Vagon içerisinde WC, lavabo, elektrik prizi yer alır.

- Kompartımanlar içeriden kitlenebilir fakat dışarıdan kitlenmemektedir.

- Örtülü kuşetli vagonlar pulman koltuklara göre daha rahat ve kullanışlı iken, yataklı vagonlara göre daha fazla kişinin bir arada kalarak seyahat yaptığı vagonlardır.

- Bu vagonda evcil hayvan taşımaya izin yoktur.

- Yolcular diledikleri zaman yemekli vagona giderek yemeklerini yiyebilirler.

 

Ücret bilgilendirmesi ve daha detaylı fiyat bilgisi için aşağıdaki iletişim adresleri ile irtibata geçebilirsiniz.

- TCDD TAŞIMACILIK AŞ

- Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığı

- 06330 Gar-ANKARA

- Tel: 0312 309 05 15/71811-71821

- Faks: 0312 309 13 06
10
RİZE / Güneysu Betonarme Kemer Köprü
« Son İleti Gönderen: GeZGiN 07 Ağustos 2022, 08:15:07 »
Betonarme Kemer Köprü, Rize ilinin Güneysu ilçesinde yer almaktadır. Beton köprünün üstü, demir direklerle desteklenmiştir.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10