Gönderen Konu: Heliski (Helikopterli Kayak) Nedir?  (Okunma sayısı 4278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Heliski (Helikopterli Kayak) Nedir?
« : 04 Ocak 2018, 00:11:23 »
Heliski (Helikopterli kayak) sporu, kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türüdür. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılabilen heliskinin (helisky) en önemli özelliği, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır.Hakkında
Dünyada, Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalarda yapılan heliski sporu, ülkemizde ilk kez 2005 yılında Kaçkar dağlarında yapılmaya başlandı. Son yıllarda, Rize dağlarında popüler hale gelen heliski, dünyanın en heyecanlı, adrenalini yüksek ve maceraperest doğa sporlarından biri olarak gösterilmektedir.
Turkey Helisky şirket kurucusu ve dağ rehberi Thierry Gasser, Kaçkarların bu spor için mükemmel olduğunu, yapılan ilk kontrollerde 2 metrelik çok sağlam ve çok iyi sıkışmış bir kar tabakasının üstünde 40 cm.lik bol kar olduğu için bu bölgenin elverişli olduğunun altını çizmiştir.

Maliyeti oldukça yüksek olan bu bronşı özel donanımlar gerektirmektedir. Dolayısıyla, spor dalları arasında pahalı spor hobilerinden biri olarak görülen aktivitedir. Bu ekonomik düzeyi yanı yüksek olan sporun, kayak sporunu profesyonel standartta bilen insanlar tarafından rağbet gördüğü anlaşılmaktadır.
Daha önceleri Aladağlarda da yapılan bu sporun maliyeti gruplar için kişi başına 5.000 Euro, özel turlar için ise, 9.000 Euro tutarındadır.

Tags: