Gönderen Konu: Lazboard - Üzme Tahtası Nedir?  (Okunma sayısı 7308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Lazboard - Üzme Tahtası Nedir?
« : 11 Ekim 2011, 22:40:30 »


Lazboard - Üzme Tahtası Nedir?
Lazların 150 yıldır ulaşımı kolaylaştırmak için kullandıkları “ Üzme” diye isimlendirdikleri tahta paçasıyla yaratmış oldukları kış sporu: Lazboard yani modern adıyla Snowboard !
--------------------------------------------------------------------------------
Hızını artırmak için altına iç yağı sürüyorlar..

Üzme tahtası yükseklerde yetişen bir tür çam ağacından yapılıyor. Tahta yapımı için budaksız ağaçlar seçiliyor. Tahtanın yerden yüksekliği yaklaşık bir santim. Eni ve boyu, üzme tahtasını kullanacak kişinin boy ve kilosuna göre değişiyor. Tahtanın eni 30-35, boyu 150-160 santimi buluyor.

Lazboard’cuların sağa ve sola dönüşlerine yardımcı olan, tahtaya yön veren sopanın yapımında fındık ağacı kullanılıyor. Bu sopanın boyunu kişinin boyu belirliyor. Genelde tercih edilen uzunluk 90 santim.

Tahtanın ucuna bağlı ipi lazboard’cu bir eliyle tutuyor ve kendisine doğru çekiyor. Bu şekilde hem tahtanın kara saplanması önleniyor hem de hızı ayarlanıyor.

Yöredeki birkaç marangozun yanı sıra yıllardır lazboard yapanlar da kendi üzme tahtalarını hazırlıyor. Örneğin, lazboard takımının tahtalarını keresteci Lütfü Kahraman ve takım kaptanı, esnaf Hızır Havuz hazırlıyor. Lazboard’cuların birkaç üzme tahtası var. Çünkü lazboard snowboard kadar dayanıklı değil. Kolay kırılıyor.

Köylüler lazboard yapmadan önce sobanın üzerinde ısıttıkları tahtanın altını vernikliyor ve iç yağı sürüyorlar. Bu da tahtanın hızını artırıyor

Tags: