Gönderen Konu: Rüzgar Yönleri  (Okunma sayısı 8435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6958
    • insan ve doğa
Rüzgar Yönleri
« : 12 Ekim 2009, 19:31:21 »
GÜNDOĞUSU: Doğu'dan esen rüzgardır. Deniz de tehlike yaratmaz. Ani ısı değişiklikleri yaptığından balıklar bu rüzgar estiğinde gezindikleri suları terk ederler. Onun için işte balıkçılar ''her şeyin doğrusunu severim, Gündoğrusu'nu sevmem'' derler.

BATI: Batı'dan esen rüzgardır. Buna Günindi de denir. Kaçak bir havadır. Lodos'tan Poyraz'a geçerken olur. Yapacağı kaçak ve kötü havanın süresi bilinemez.

KIBLE: Sert rüzgarı olan bir havadır. Ne var ki yapacağı hava bilinir.

YILDIZ: Meltem niteliğinde denizden kıyıya esen bir havadır.
 
KARAYEL: Yıldız ile batı arasında esen rüzgârdır. Daha çok geceleri ve karadan denize eser. Estiğinde sıcaklığın düşeceği ve kar yağışı geleceği anlaşılır.

LODOS: Kıble ile batı arasından eser. Estiğinde, sıcaklığın artacağı ve yağış olacağı anlaşılır. Denizi alt üst eder.  Bir diğer adı da Bozyeldir. Lodos'un arkasından genellikle poyraz eser.

POYRAZ: Yıldız ile Gündoğrusu arasından, daha çok kışın eser. Orta karar bir havadır, başka bir havaya dönüşmez. Balıkçılar için en sağlam hava olarak kabul edilir. Sıcaklık düşer. Halk arasında ayaz denilen soğuklar olur. Poyrazın arkasından da genellikle Lodos eser. Balıkçılar, Poyraz'ın kıçı Lodos'tur, Lodos'un kıçı da Poyraz'dır derler.
 
KEŞİŞLEME: Kıble ile Gündoğrusu arasında esen bir rüzgardır. Bu adın verilmesinin nedeni, İstanbul’a göre Uludağ kıble ile Gündoğrusu arasındadır. Uludağın eski adı ise Keşiş dağıdır. Rüzgar da buradan estiği için bu rüzgara keşişleme denmiştir. Güneyde keşişlemeye Güneydoğu Rüzgarı da denir. Keşişleme günlerinde sabahtan Keşişleme eserse, öğlenden sonra boğucu bir sıcak yapar, bunun arkasından da genellikle Bora'ya kadar varabilen tehlikeli denizler oluşur. Keşişlemeye Akyel de denir.
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2009, 04:20:46 Gönderen: GeZGiN »


Etiketler: