Gönderen Konu: Hazar Baba Kayak Merkezi  (Okunma sayısı 1801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Hazar Baba Kayak Merkezi
« : 23 Ocak 2019, 10:56:26 »
Elazığ’ın güneydoğusundaki 30 km uzağındaki Sivrice ilçesine 6 km uzaklıkta, Hazar gölü kıyısında ve 2347 metre yüksekliğinde olan Hazar Baba dağının zirvesindedir. Diyarbakır’a 120 km, Malatya’ya 125 km ve Elazığ Havaalanına 25 km uzaklıktaki kayak merkezi; kış turizmi Dağ ve Doğa yürüyüşleri gibi alternatif turizm türleri bakımından Hazar Baba Kayak Merkezi 1999 yılında faaliyete geçmiştir.

Elazığ yöresi karasal iklim kuşağında olmasına rağmen Kayak Merkezi, Keban Barak Gölü ve Hazar Gölü’nün etkisindedir. Kayak alanı 1800-2000 metre yükseklik kuşağında olup, normal kış koşullarında 3 metre dolayında kar yağışı alan yörede, Aralık-Mart dönemi kayak için uygun dönemdir. Kayak Merkezinde yarışma ve serbest kayak pistleri ile Alp Disiplini ve Tur kayağı yapılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan kış turizmine katkıda bulunabilecek, yöre ve bölge insanlarının da faydalanacağı bir merkez durumunda olan Hazar Baba Kayak Merkezinde, Kayak Evi ve Kafeterya olmak üzere iki bina mevcuttur. Kayak Evine gelen günübirlikçilere kayak takımları sağlanmakta, kafeteryasında yeme-içme imkânı sunulmaktadır.

2000 yılında mevcut teleksi tesisi büyütülerek 1700 metreye çıkarılmış, kayak pisti geliştirilerek amatör ve profesyonel kayakçılara rahat bir şekilde kayma imkânı sağlamıştır. Kayak yaparken aynı anda Hazar Gölü ve Keban Baraj Göllerinin görüldüğü adeta bir seyir tepesi konumundaki Hazar Baba Dağı Kayak Merkezinde hiçbir yerde görülmeyen güzellikler yaşanmaktadır.

Tags: