Gönderen Konu: Türk vatandaşlarının vize çıkartmadan gidebileceği ülkeler  (Okunma sayısı 8355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

 • Yönetici
 • DoğaKolik
 • *****
 • İleti: 7661
  • insan ve doğa
Amerika
1. Arjantin
Tangonun tutkulu anavatanı Arjantin'e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

2. Bahamalar
Tropik tatiller ile özdeşleşmiş Bahamalar, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

3. Barbados
Beyaz kumları, masmavi suları ve palmiyelerinin yanı sıra Barbados, Rihanna'nın memleketi olması ile de meşhur. 90 güne kadar bu cennet gibi adada vizesiz kalabilirsiniz.

4. Belize
Türk vatandaşları, 90 güne kadar Belize'de vizesiz tatilin keyfini çıkartabilirler.

5. Bolivya
Bolivya doğa olarak inanılmaz zenginliğe ve çeşitliliğe sahip. Uçsuz bucaksız bir tuz gölü olan Salar de Uyuni'den Amazon havzasının yağmur ormanlarına, 90 güne kadar bir süre ile vizesiz Bolivya'yı gezebilirsiniz.

6. Brezilya
Dünyaya futbolu ve festivalleriyle nam salmış renkli Brezilya'yı, vize almadan 90 güne kadar görüp gezebilirsiniz.

7. Dominik Cumhuriyeti
Deniz kum güneş üçlüsünün dışında, Dominik Cumhuriyeti, Orta Amerika ve Karayiplerin en gelişmiş ekonomisi olmasıyla da biliniyor. Ülkeye giriş tam anlamıyla vizesiz olmasa da, tek yapmanız gereken havaalanında vize görevi gören, fiyatı yaklaşık 10 dolar olan Turist Kartı'nı satın almak. Dönüşte dikkat edin! Turistlerden Çıkış Vergisi adı altında, yaklaşık 20 dolarlık bir harç talep ediliyor. Bu uçuş fiyatınıza dahil edilmiş olabilir, ama değilse, kendiniz ödemeniz gerekiyor.

8. Dominika
Dominika (Dominik Cumhuriyeti ile karışmasın!) Türk vatandaşlarına 21 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

9. Ekvador
Adından anlaşılabileceği gibi burası, tam Ekvator çizgisinde yer alıyor ve zengin doğal kaynaklara sahip. Turistik geziler için burayı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

10. El Salvador
Orta Amerika'nın en küçük, ama aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip ülkesi El Salvador, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

11. Guatemala
Gerek kahvesiyle, gerekse Mayalardan kalma kültürel mirasıyla, Meksika'nın güneyinde yer alan Guatemala, mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor. Guatemala, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar geziler için vize istemiyor.

12. Honduras
Guatemala'nın doğu komşusu olan Honduras, benzer özelliklere sahip. Türk vatandaşları burada 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

13. Jamaika
Reggae'nin kalbinin attığı yer olarak bilinen Jamaika, cennet gibi doğasının yanı sıra, dingin ve huzurlu hayat felsefesi ile de meşhur. Jamaika'da turistik gezi yapmak isteyenler, burada 90 güne kadar bir süreyle vizesiz kalabilirler.

14. Kolombiya
Olağanüstü doğası hala çoğu kişiden gizli kalmış Kolombiya, canlı şehirleri ve hızla yükselen ekonomisi ile revaçta bir ülke. Gabriel Garcia Marquez gibi efsanelerin vatanı Kolombiya'yı, 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

15. Kosta Rika
Türk vatandaşlarından vize istemeyen Kosta Rika, tropik iklimiyle yıl boyu cezbedici bir destinasyon. Amerika'ya yakın bağları olan Kosta Rika, sanıldığından çok daha gelişmiş bir ülke.

16. Meksika
Maya tarihinin kalbi, inanılmaz lezzetler, zengin bir kültür ve tabi ki olmazsa olmaz kumsallar ve okyanus. Bu devasa ülke, Amerika kıtalarını adeta birbirine bağlıyor. Haliyle burada yapacak, görecek çok şey var. Turizm, iş, eğitim gibi sebeplerle Meksika'yı ziyaret ediyorsanız ve buraya havayolu ile ulaşıyorsanız, 30 güne kadar tek girişlik bir vizeyi internet üzerinden alabiliyorsunuz. Daha detaylı detay için Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine göz atabilirsiniz.

17. Nikaragua
Nikaragua, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

18. Panama
Genelde Kuzey Amerika'yı Güney Amerika'ya bağlayan kanalı ile bilinen Panama, çılgın gece hayatı ile de meşhur. Türk vatandaşları, vizesiz Panama'da 6 aya kadar kalabilirler.

19. Paraguay
Paraguay, Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor.

20. Peru
Peru, dünyanın sayılı harikaları arasında yer alan ve İnka tarihinin en belirgin sembolü olan Machu Picchu'ya ev sahipliği yapıyor. 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatler için vize almanıza gerek yok.

21. Saint Christopher (Saint Kitts) ve Nevis Adaları
180 gün içerisinde 90 günlük bir süreyi aşmamak koşuluyla bu cennet gibi adalarda tatil yapabilirsiniz.

22. Saint Lucia
Bu tropikal tatil cennetini ziyaret etmek için vize almanıza gerek yok.

23. Şili
Güney Amerika'nın neredeyse yarısını uzunlamasına kaplayan bu uzun ince ülke, birçok iklimi içinde barındırıyor. Bu da bol bol doğal zenginlik demek. İlginç heykelleri ile bilinen Paskalya Adası da Şili'nin bir parçası, her ne kadar kıyıya uzak olsa da. Türk vatandaşları Şili'de 90 güne kadar vizesiz seyahat yapabiliyor.

24. Trinidad ve Tobago
Türk vatandaşları Trinidad ve Tobago'da 30 güne kadar vizesiz kalabilirler.

25. Uruguay
Uruguay'da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

26. Venezuela
Turistik sebepler ile Venezuela'yı ziyaret ediyorsanız, 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.


Afrika
1. Botsvana
Türk vatandaşları Botsvana'ya vize almadan seyahat edebilirler.

2. Fas
Çölün okyanusla, tarihin kültürle kesiştiği büyülü bir yerde bulunan Fas, Marakeş ve Kazablanka gibi şehirleri ile insanları kendine hayran bırakıyor. Türk vatandaşları Fas'a 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

3. Güney Afrika Cumhuriyeti
Bir yanda aslanlar ve zürafalar, öbür yanda inanılmaz gelişmiş şehirler. Afrika'nın her açıdan en iyi temsilcilerinden olan Güney Afrika'da, sınır kapılarından alabileceğiniz vize ile 30 güne kadar kalabilirsiniz.

4. Kenya
Afrika'da medeniyetin beşiği olan Kenya, dünyada kabile kültürü ve doğal hayatı ile biliniyor. Gitmeden önce internet üzerinden elektronik vize alabilirsiniz, ancak bunu son dakikaya bırakmamanız önerilir - işlemlerin tamamlanması en az 2 gün sürüyor. En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportun yanı sıra, otel rezervasyonu, seyahat programı gibi belgeleri yanınızda götürmeniz gerekiyor.

5. Libya
180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile Libya'ya vizesiz gidebilirsiniz.

6. Mauritius
Bu harika tatil adasında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

7. Seyşel Adaları
Balayıları ve tropikal kaçamakların sevilen adreslerinden olan Seyşeller'e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

8. Sudan
Hartum Havaalanı'ndan ülkeye giriş yaparsanız, yaklaşık 100 dolarlık bir ücret karşılığı 30 günlük bir tek giriş vizesi alabilirsiniz.

9. Svaziland
Svaziland'daki 30 güne kadar süren seyahatler için Türk vatandaşlarının vize çıkartmasına gerek yok.

10. Tunus
Eski Roma ve Kuzey Afrika medeniyetlerinin kavuştuğu Tunus, tarihi ve cezbedici sahilleri ile tam turist olmalık bir yer. Türk vatandaşları, 90 güne kadar burada vizesiz tatil yapabilrler.

11. Zambiya
İhtişamlı Victoria Şelaleleri'nin bir kısmının bulunduğu Zambiya'yı ziyaret ederken, vizenizi sınır kapılarından alabilirsiniz.


Asya
1. Doğu Timor
Doğu Timor, Türk vatandaşlarından vize istese de, bunu sınır kapılarından alıp ülkede 30 güne kadar kalmak mümkün.

2. Ermenistan
Türk vatandaşlarına vize uygulaması yapılsa da, havayolu ile Ermenistan'a ulaşanlar havalimanında vize alabiliyorlar.

3. Filipinler
Birçok adadan oluşan Filipinler, harika bir iklime, cıvıl cıvıl bir kültüre ve özgün bir atmosfere sahip. Filipinler'i 30 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

4. Güney Kore
2002 Dünya Kupası'ndan bu yana bağlarımızın daha da güçlendiği Güney Kore, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor.

5. Gürcistan
Ülkemizin kuzeydoğu komşusu, özel şarapları ve lezzetli yemekleri ile sizi bekliyor. Gürcistan'da tam bir yıla kadar vizesiz gezebilirsiniz.

6. Hong Kong
Pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olması şartıyla, turistik ve iş amaçlı geziler için Hong Kong'da üç aya kadar vizesiz kalabilirsiniz.

7. İran
Doğu'nun en köklü medeniyetlerinden biri olan İran'da, vize almadan 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

8. Japonya
Dünyada kültürel olarak eşi benzeri olmayan Japonya, muazzam şehirleri ve ihtişamlı tarihiyle sizi bekliyor. Japonya'da 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

9. Kamboçya
Türkiye'deki fahri konsolosluktan ya da sınır kapılarından alınacak bir vize ile, Kamboçya'da 30 güne kadar turistik gezi yapabilirsiniz.

10. Katar
Belirli koşulları karşıladığınız takdirde, Doha Havalimanı'ndan Katar vizesi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgiye Dışişleri Bakanlığı'nın bu yazısından ulaşabilirsiniz.

11. Kazakistan
Atalarımızın diyarı Orta Asya'nın en güzel ülkelerinden biri olan Kazakistan'ı, 30 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

12. Kırgızistan
Türk vatandaşları Kırgızistan'ı vizesiz ziyaret edebildikleri gibi, 5 iş günü içerisinde pasaportlarını kullanarak vizesiz ve süresiz ülkede kalmak için başvuru yapabilirler.

13. Lübnan
Turistik amaçlar için, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günden fazla olmamak kaydıyla, Lübnan'ı ziyaret edebilirsiniz.

14. Makao Özel Yönetim Bölgesi
Çin'in kumarhaneleri ile meşhur bu özel bölgesine, vizesiz 30 güne kadar seyahat edebilirsiniz. Daha fazla kalmak istiyorsanız, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'ne başvurmanız gerekiyor.

15. Maldivler
Bu cennet gibi tatil adalarında 30 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

16. Malezya
Türk vatandaşları, Malezya'da 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

17. Singapur
Dünyanın belki de en modern, en gelişmiş ada ülkesi olan Singapur, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

18. Sri Lanka
Sınır kapılarında ya da internet üzerinden Sri Lanka turistik vizenizi alabilirsiniz. Bu vize, size 30 güne kadar ülkede kalma hakkı veriyor.

19. Tayland
Tüm gezginlerin hayali olan egzotik Tayland, Türk vatandaşlarından 30 güne kadar seyahatleri için vize istemiyor.

20. Tayvan
Taoyuan Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yaparsanız, 30 güne kadar tek girişli bir vize alabilirsiniz. Ancak bunu yapmak o kadar da kolay değil. Dönüş biletinizi göstermeniz, gerekli formları doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf verip son olarak 25 dolar civarı bir harç ödemeniz gerekecek.

21. Ürdün
Medeniyet'in beşiği Ürdün'de, ülkeye girdikten sonraki 6 ay içerisinde 90 güne kadar bulunabilirsiniz.

Avrupa
1. Arnavutluk
Balkanların ve Avrupa'nın en kendine has kültürlerinden biri olan Arnavutluk'a, 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

2. Bosna-Hersek
Osmanlı'nın izlerinin hala canlı olduğu Bosna-Hersek'te, 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün bulunabilirsiniz.

3. Karadağ
Doğal yaşamıyla, mavi ve yeşilin uyumuyla ve tabi ki deli dolu gece hayatı ile bilinen Karadağ, Türk vatandaşlarına 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün vizesiz ziyaret hakkı tanıyor.

4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Türk vatandaşları, KKTC'ye vizesiz girebiliyor.

5. Kosova
Bosna-Hersek'te olduğu gibi, Kosova'da da 180 günlük bir sürede 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

6. Makedonya Cumhuriyeti
Ohri Gölü'nün güzelliği ve tarihteki kalıcı yeri ile bilinen Makedonya, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar ziyaret etme hakkı tanıyor.

7. Rusya
Kıtaları ve kültürleri kapsayan bu devasa ülke, adeta bir masal gibi. Moskova ve St. Petersburg'un dışında da Rusya'nın keşfedilecek fazlasıyla yeri var. Bunu yapabilmek için, 180 günlük bir süre içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde ülkede bulunabilirsiniz. Bu ziyaretlerin her biri, 30 gün ile sınırlı olmak zorunda.

8. Sırbistan
İlk ülkeye girişten 6 ay sonrasına kadar, Sırbistan'da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirsiniz.

9. Ukrayna
Karadeniz'in öbür yakasındaki Ukrayna, Türk vatandaşlarından 60 güne kadar olan ziyaretler için vize istemiyor.


Okyanusya
1. Fiji
Masmavi sularının altı da yüzeyi kadar canlı olan bu cennet gibi ada, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik gezileri için vize istemiyor.

2. Palau
İlginç ada şekilleriyle bilinen Palau'da, vizesiz gezebilirsiniz.

3. Tuvalu
Bu ada ülkesi Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

4. Vanuatu
İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan Vanuatu, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

_Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerli olup, öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet ve benzeri nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması gerekmektedir.__ _

_Yukarıda verilen vize bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinden derlenmiştir ve en son 21 Ekim 2015 tarihinde güncellenmiştir. Bu yazı kesin bilgi vermek için değil, seyahat edenlere yardım etmek ve yönlendirmek amacıyla yazılmıştır. En doğru ve en güncel bilgiye ulaşmanın en iyi yolu her zaman gitmeyi düşündüğünüz ülkenin temsilciliğidir. _
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2017, 23:14:27 Gönderen: GeZGiN »

Çevrimdışı Voyager

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
  • insan ve doğa
Machu Picchu'ya gitmek istiyorum  :D

Tags: