Gönderen Konu: Seyahat Sagligi  (Okunma sayısı 8855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Seyahat Sagligi
« : 25 Ekim 2011, 09:27:01 »
Bana çok sık sorulan bir sorulardan ikisi: " Yola çıkmadan önce hangi aşıları olmam lazım? Gideceğim yerde dikkat etmem gereken sağlık sorunları var mı?".

Türkiye'de seyahat sağlığı hizmetini en iyi ve etkili şekilde  Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ( HSSGM) veriyor, aşağıda HSSGM'ye bağlı merkezlerin adres ve telefon numaraları var. Daha fazla bilgi için:  web sitesine de gidebilirsiniz:   http://www.hssgm.gov.tr/


Kaynak: http://www.hssgm.gov.tr/       (03 Mayıs 2011)

Seyahat Sağlığı Merkezlerimizde hangi hizmetleri alabilirsiniz?
-Sarıhumma aşınızı yalnızca Genel Müdürlüğümüz Seyahat Sağlığı Merkezlerinde yaptırabilirsiniz.
 
-Uluslararası Aşı Sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Genel Müdürlüğümüz Seyahat Sağlığı Merkezlerinin yetkisindedir.
 
-Mevcut sağlık durumunuza göre seyahat etmenizde sakınca olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 
-Gideceğiniz ülke, kalacağınız şehir, konakladığınız yer, süre, yapmayı planladığınız aktiviteler göz önünde bulundurularak maruz kalabileceğiniz hastalıklara karşı almanız gereken önlemleri öğrenebilirsiniz.
 
-Gideceğiniz ülkede görülen hastalıklardan korunmak için Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği aşılar hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
-Hekimlerimiz size sıtma riskli bölgeler, yaşınız, cinsiyetiniz, özel durumunuz (gebelik vs.) varsa başka hastalık ve kullandığınız ilaçlar açısından değerlendirecek ve en uygun korunma yöntemini veya ilacı önerecektir.
 
-Yanınızda bulunduracağınız ilaçlar ve malzeme konusunda bilgi alabilirsiniz.
 
-Seyahate bağlı gelişebilecek araç tutması, zaman farkına bağlı vücut saatinin bozulması,harekesizlik ve dolaşım problemleri gibi konularda öneriler alabilirsiniz.
 
-Yurda dönüşünüzden sonra ortaya çıkabilecek hastalıkların tanı, tedavi ve takibi hakkında bilgi alabilirsiniz.Seyahat Sağlığı Merkezlerimize ne zaman baş vuracaksınız?
Seyahat tarihinizden özellikle de aşı yapılması gerekiyorsa 4-6 hafta önceden Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvurmanız uygundur. Böylece, belirli bir süre önceden veya birkaç doz uygulanması gereken aşılar için ve bağışıklık kazanmak için yeterli zamanınız olacaktır.
Zamanınız yok ve kısa sürede gitmek zorundaysanız, yinede size yardımcı olabileceğimizi unutmayınız!
« Son Düzenleme: 24 Mart 2012, 12:49:08 Gönderen: GeZGiN »

Tags: