Gönderen Konu: Dünyanın En Hızlı Kuşları  (Okunma sayısı 609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Dünyanın En Hızlı Kuşları
« : 05 Aralık 2021, 07:49:52 »


1. Alaca Şahin
Bir diğer adı Gökdoğan olan Alaca Şahin, dalış yaparken saatte 389 kilometre hıza ulaşabilen dünyanın en hızlı kuşudur. Uzun sivri kanatlara sahiptirler ve bu sayede avlarını öldürmek için güçlü dalışlar yapabilirler.

2. Kaya Kartalı
Kaya Kartalı uçuşta saatte 240 ila 320 kilometre hıza ulaşan, dünyanın en hızlı ikinci kuşudur. Bu kuş Kuzey yarım kürenin her yerinde bulunabilmektedir. Geniş kanatlara sahip bu kuş, oldukça büyük ve kahverengi bir kartal türüdür.

3. Hirundapus
Hindurapus kuşu yatay uçuşta saatte 169 kilometre hıza sahip olan bir kuştur. Yatay ve dalış hızı arasındaki ayrım nedeniyle, kanat çırparak uçuşta en hızlı olarak kabul edilir. Güneydoğu Asya, Hindistan ve Avustralya’da yaşarlar.

4. Delice Doğan
Delice doğan, doğangiller familyasının yaklaşık 30 cm boyundaki ince bir doğan türüdür. Daha çok açık arazileri ve dağınık ormanları habitatları olarak seçerler. Hızları saatte 160 kilometre hıza kadar çıkabilir.

5. Fregat Kuşu
Fregat Kuşu saatte 153 km hıza ulaşan bir deniz kuşudur. Avlarını suda yakalamak zorunda oldukları için bu hızları oldukça gereklidir. Tüyleri tamamıyla siyah renklidir, kuyrukları uzun ve çatallıdır, gagaları ise kanca şeklindedir.

Tags: