Gönderen Konu: Ayı Türleri  (Okunma sayısı 1577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7610
    • insan ve doğa
Ayı Türleri
« : 28 Ağustos 2019, 07:00:57 »

Ayı türleri denildiğinde Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde birçok ayı türüne rastlamak oldukça mümkündür. Ayıların bazı türleri oldukça sıcakkanlı olup eğitilebilir olmaları da dikkat çekmektedir. İri gövdeli kalın postlu, çoğu zaman etle beslenen fakat et bulamadığında da ot yiyerek te hayatta kalmayı başarabilen bir hayvandır.
Ayı denildiğinde en belirgin özelliği bal yemeleridir ve bal yiyen nadir hayvanlardan bir tanesidir. Ayı türlerinin tamamı memeli hayvanlar kategorisine girmektedir ve gebelik süreleri ortalama 8 aydır. Hamileliğin sonucunda genel olarak 2 yavru dünyaya getirirler fakat nadir olsa da bir batımda 4 yavruda doğurdukları görülmüştür.

Ayı Türleri ve Özellikleri
•   Bozayı : Türkiye’de yaşayan bu ayı türünün dişi olanının ortalama ağırlığı 80-150 kg olup erkek olanında ise 100-230 kg olduğu tespit edilmiştir ve boyları ise arka ayakları üzerinde durduklarında 2.48cmdir. Boz ayıların beslenme alışkanlıkları genelde sebze ağırlıklıdır ve orman bitkileri de onlar için sebze kategorisine girmektedir ve aldıkları besinleri arasında bal da yer almaktadır.

•   Gözlüklü ayı : Bu ayı türü güney Amerika’da yaşayan tek ayı türüdür ve göz çevresinde bulunan beyaz tüyleri bu türe gözlüklü ayı adını vermiştir. Boylarının uzunluğu 1,2-1,8cm arasında değişmektedir. Dişilerde gebelik 8 ay sürmekte gebeliğin sonucu 1 ila 3 yavru doğurabilmekteler.

•   Tembel ayı : Bu tür adını yavaş ve ağırkanlı olmasından almıştır. Görüldüğü bölgeler Hindistan ve Sri Lanka’dır. Boy uzunlukları 1,4 – 1,9 cm’dir. Ortalama kiloları 55 ila 124 arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Dişilerde gebelik süresi 7 aydır ve 2 yavru doğururlar.

•   Asya siyah ayı : Bu tür Tibet kara ayısı ya da Himalaya kara ayısı olarak ta bilinmektedir. Bu ayı türünün kış uykusuna yattığı da pek görülmemiştir. Erkek ayılarda kilo ortalama 120 ile 170kgdir. Dişilerde ise 80 ila 130 kg arasındadır. Siyah ve boz renklerde görülebilen bu ayı cinsi Japonya, Çin, Tibet, Sibirya da yaşamaktadır.

•   Amerikan siyah ayı : Bu türün yetişkininde boy 1,3-,1,9 cm’dir. Ağırlıkları ise 40kg ile 300kg arasında değişkenlik gösterebilmektedirler.

•   Kutup Ayısı : Kutup ayı türü etçil bir türdür ve bir seferde 50kg eti tüketebilirler. Kuzey kutbunda yaşayan bu türde görülen boy 2,5 cm’dir ve kiloları ise ortalama 80kgdır. Oldukça iyi yüzücüler olan bu tür avını su içerisinde yakalar.

•   Malaya ayısı : Tropikal ayı ve güneş ayısı olarak ta bilinmektedir. Yağmur ormanlarında yaşayan bu ayı türünün ortalama ağırlıkları 27kg ile 46kg arasında değişebilmektedir. Diğer ayılardan farkı ise boylarının oldukça kısa olmalarıdır.

•   Büyük pandalar : Siyah ve beyaz olan kürkleri ile oldukça dikkat çeken bir oka dar da sevimli ayılardır. Yetişkin pandalarda boy ortalama 1,5 cm’dir ve kiloları da ortalama olarak 115kgdır. Yiyecekleri genelde bambu filizlerinden oluşmaktadır. Pandalarda en çok dikkat çeken özellik ise doğurdukları yavrularının kendilerine oranla çok küçük olmalarıdır. Yeni doğan bir panda 100 gram ağırlığında doğar.

Ayı türleri geneline bakılacak olur ise yaşam tarzları ve fiziksel özellikleri birbirleri ile oldukça benzer tarzlarda olmalarıdır.


Tags:
Tags: