Gönderen Konu: Kaz Tüyü Hakkında  (Okunma sayısı 2982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Kaz Tüyü Hakkında
« : 10 Ekim 2017, 13:28:47 »
Piyasada Kullanılan kaz tüyleri Macaristandan üretilmektedir. Üstün ırk özellikleri nedeniyle tüm dünyada kalitesi kabul edilen Macar kazı tüyleri tercih edilir.
 
Kazlar yolunurken öldürülüyor mu?
Hayır. Kaz senede en az 3 defa canlı olarak yolunabilmektedir. Bu yolum esnasında hayvana acı veya eziyet vermeyen özel makineler kullanılmaktadır. Yolumda kazın sadece gögüs ve kanatların alt bölümleri çıplak kalmaktadır.
 
Kaz tüyü alerjik midir?
Kaz tüyü alerjik değildir. Ancak iyi yıkanıp işlenmemiş kaz tüyünde yağ ve toz barınabilir. Bu maddeler bakteri ve toz böceği (mite) üremesine elverişli bir ortam sağlar. Bu mikro organizmalar alerjiktir. kullanılan tüyler 450mm Turbiditede yıkanır (AB standardı 300mm). Kesinlikle alerjik materyel ve bakteri barındırmaz.
 
Kaz Tüyünün diğer kuş tüylerinden farkı nedir?
Kaz tüyü yıkama işlemi sonrasında yağ ve tozdan tamamen arındırılabilir bir üründür. Ördek, Tavuk vs. gibi kanatlı tüylerinde ne kadar iyi yıkama yapılırsa yapılsın, özellikle yağı tamamen ayrıştırmak mümkün değildir. Üzerinde yağ kalıntısı kalan tüyler sağlığa zararlı maddeler barındırabileceği gibi, kısa süre içinde de koku yapacaktır.
 
Göğüs tüyü ve kanat tüyü arasında ne fark vardır?
Göğüs tüyleri Teleksiz ve küçük tüylerdir. Çok yumuşak ve hafif olmaları nedeniyle daha çok yorganlarda kullanılır. Dolgu kuvveti (filling) yüksek, mukavemeti düşüktür. Bu nedenle değişik oranlarda kanat tüyleriyle karıştırılıp kullanılır. Kanat tüyleri ise Kanatlardan çıkan telekli, uzun ve geniş tüylerdir. Yumuşak ve dayanıklıdır. Yatak ürünlerinde en fazla 5 cm boyundaki kanat tüyleri kullanılır. Bu tüyler mukavemeti arttırıp özellikle yastıklarda şeklin geri kazanımını hızlandırır.
 
Göğüs ve kanat tüyleri karışımı neyi ifade eder?
Göğüs ve kanat tüylerinin oranları ürünün ne kadar dolgun, yumuşak ve dayanıklı olduğunu belirten bir ölçüdür.
 
Bu tüylerin oranları neye göre belirlenir?
Kaz tüyü oranlarının ölçüsü ağırlık esasına göre belirlenir. Örneğin 1000 gr dolgulu, %15 gıdık tüyü içeren bir yastıkta 850 gr kanat tüyü, 150 gr göğüs tüyü mevcuttur. Dünya Tüy Üreticileri Birliği (IDFB) kurallarına göre bir ürünün gıdık tüyü muhteviyatı %15 den aşağı ise %0 olarak etiketlenir. Aynı şekilde %90 gıdık tüyünden daha yukarı bir ifade kullanılamaz. %5 gıdık tüyü, veya %100 gıdık tüyü gibi bilgiler geçerli değildir.Dolgu yoğunluğu (fill power)
Dolgu gücü, yumuşaklığını ve yalıtım özelliklerini ifade eder.
Kısaca ağırlık-sıcaklık ilişkisi ve sıkıştırılabilirlik.
Teknik olarak 1 ons (28,3 gr) kaz tüyünün 1 inç (2,54 cm) küplük alanı doldurma oranıdır.
Diğer bir deyişle, tüyün hacmini ve sıkıştırıldıktan sonra hacmini geri kazanma yeteneğini ifade eder.

Dolgu dağılım oranı
Diyelim tulumunuzda “80/20” diye bir dolgu dağılım oranı var.
Buradaki ilk rakam (80) tulumunuzdaki ince tüy (down) oranını ifade ederken, ikinci rakam (20) tüy (feather) oranını ifade eder.
İlk rakamın büyük olması tulumun kalitesinin, dolayısıyla fiyatının da yüksek olması anlamına gelir.
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2017, 13:32:28 Gönderen: GeZGiN »

Tags: