Gönderen Konu: Kaya Tırmanışı Kategorileri  (Okunma sayısı 8022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Kaya Tırmanışı Kategorileri
« : 24 Ekim 2009, 18:46:54 »
Kategoriler:

Kaya tırmanışı kendi içinde çok sayıda bölüme ayrılıyor. Herbiririnin kendine göre teknik ve zorlukları var.

Bouldering:
Sadece kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbası kullanılır. Bouldering, kaya tırmanışına yeni başlayanlar için olduğu kadar, tecrübeli tırmanıcılar için de iyi bir antremandır. Teknik, lokal dayanıklılık, kuvvet, kuvvete dayanıklılık gibi tırmanışa büyük etkisi olan becerileri geliştirme olanağı verir.

Top-Rope:
İpli tırmanışlar içinde en güvenlisidir. Tırmanışçı düştüğünde herhangi bir şok yaşamaz, düşüş sadece bir kaç santimdir ki bu da ipin esnemesinden ötürüdür. Tırmanış ipi rotanın tepesindeki istasyondan geçerek tırmanışçıya gider, diger ucu da emniyet alan kişidedir. Tırmanışçı tırmandıkça ipte olusan boşu emniyetçi alır.

Antrenman için bouldering'ten sonra en verimli yöntemdir. Düşme kaygısı olmayan tırmanışçı bir çok hamleyi rahatlıkla deneyebilir.

Free Climbing (Serbest Stil):
Serbest Stilde tırmanış günümüzde en popüler çıkış türü sayılabilir, tırmanışçı yükselmek için asla yapay tekniklere basvurmaz, ip sadece tırmanışçıyı herhangi bir düşüşte tehlikeden korumak için kullanılır. Free Climbing ile Free-Soloing bir çok kişi tarafından karıştırılır.

Free-Solo:
İp veya herhangi bir emniyetten yoksun olarak sadece kaya tırmanış ayakkabısı (kimi zaman çıplak ayak) ve toz torbası kullanılarak yapılan tırmanış türüdür. Free-Solo'da yapılan bir hata büyük ihtimal ile ölüm getirir. Bu stilde bir çıkış kesinlikle çok güçlü bir psikolojik kontrol gerektirir. Panik, korku vb. duygulara kapılan bir free-soloist'in sonu muhtemelen düşüşle noktalanan bir yasamdır.

Sport Climbing:
Free Climbing (Serbest Stil)'den tek farkı emniyet aletlerinin daha önceden rotaya yerleştirilmiş olmasıdır. Tırmanışçıya sadece quickdraw ya da diğer adı ile express takmak kalır. Tırmanıcıya sadece yükseldikçe ipi expres'lerin ucundaki karabinden geçirmek kalır.Bu stil bir tırmanış, traditional climbing (Aletli Tırmanış)'den çok daha güvenlidir. Lider tırmanışçının rotada alet takacak yer aramasına gerek kalmaz, böylece enerjisini sadece trmanış için kullanır.

Trad Climbing:
Trad, traditional kelimesinin kısaltılmasından gelmektedir. Tırmanışçının emniyet aletlerini kendisinin yerleştirdiği free-stil ve/veya aid-stil tırmanış türüdür. Lider tırmanışçının yerlestirdiği emniyet aletleri (takoz, hexantric, sikke vb.) takipçi tırmanışçı tarafindan toplanır. Emniyet aletlerinin yerinden çıkma veya patlama riski trad climbing'i sport climbing'den riskli kılar.

Aid Climbing (Yapay Tırmanış):
Günümüzde sadece free (serbest) stilde tırmanılması mümkün olmayan uzun duvar çıkışlarında kullanılmaktadır. Artificial Climbing de denilir. Bu tarz bir tırmanışta lider, yükselmek için çesitli aletlerden faydalanır (örnegin ip, sikke, jumar, hook, ip merdiven vb.) Herhangi bir çıkışta lider tırmanıcının sikkeye basması veya sikkeyi tutması çıkışın yapay sayılması için yeterli sebeptir.
Yapay tırmanışta zorluk dereceleri A1 ile A5 arasinda değişmektedir. Zorluk A5'e kaydıkça lider tırmanıcının düşüşü ölümcüllüğe yaklaşır. A5 olan bir rotada aletler sadece tırmanıcının yükünü taşıyacak kadar güçlüdür, herhangi bir düşüş şokunu kaldırma şansı yoktur
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2019, 23:25:03 Gönderen: GeZGiN »

Tags: