Gönderen Konu: Çantaların Sırt Sisteminin Ayarlanması  (Okunma sayısı 5336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Çantaların Sırt Sisteminin Ayarlanması
« : 24 Ekim 2011, 18:08:56 »
Çantaların Sırt Sisteminin Ayarlanması 
 
Çantalarda iki tür sırt sistemi bulunur:
1) Sabit sırt sistemleri
2) Ayarlanabilir sırt sistemleri.

Sırt sistemlerinin amacı yükün büyük kısmının bel kolonu ve bel desteği aracılığıyla omuzlardan alınıp, daha büyük ve güçlü
kas gruplarının bulunduğu kalça kemiğine aktarmaktır. Bunun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için aldığınız çantanın sırt sisteminin sizin sırtınıza uyumlu olması gerekir.

Sabit sırt sistemli çantalarda; çantalar farklı boyutlarda yapılırlar. Bu tür çantalar için sırtınızın boyutlarına dikkat ederek çantanızı seçmelisiniz. Ölçülerden emin değilseniz çantayı denemeniz doğru boyutu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayarlanabilir sırt sistemli çantalarda; ise çantanın sırt bölümünde farklı yerlerde ayarlama perlonları ve tokaları bulunur. Genellikle çantanın bel kolonunun sırtta bulundugu yer ayarlanacak şekilde yapılır. Bu şekilde kolonun vücudunuza en rahat oturduğu nokta seçilebilir. Ayrıca çantanın omuz kolonlarının boyu, sırtınıza yakınlığı ve yüksekliği de ayarlanabiliyor
olmalıdır.

Ayarlanabilir sırt sistemli çantalar
1) Çanta üzerindeki tüm ayar perlonlarını buldup, gevşetin.
2) Çantanızı yüklü ve ayarları gevşetilmiş bir şekilde dikkatlice sırtınıza alın.3) Öne eğilerek çantanın yükünü omuzlarınızdan aldıktan sonra bel kolonunu takın ve sıkıştırın. Bel kolonunun leğen kemiğinizin üzerine iyice oturduğundan emin olun ve tokasından ağırlığı omuzlarınızdan alacak ama sizi
nefessiz bırakmayacak bir sıkılığa getirin.
4) Eğer her bir omuz kolonunda resim 3`te gördüğünüz gibi bir işaret var ise; işaretlerin omuzlarınızın en üst noktasına gelmesi gerekmektedir.

Eğer omuz kolonlarında herhangi bir işaret yok ise; sırtta omuz kolonlarının sırt sisteminden ayrıldığı nokta ile boynunuzu eğdiğinizde sırtınızda çıkıntı yapan kemiğiniz ile aynı seviyede olmalı. 

Daha sonra omuz kolonlarının üst kısmında bulunan perlonlar yardımı ile çantanızın vücudunuza yakınlığını ayarlayın. Daha sonra dik durarak kendinizi ve çantanızı yandan görebileceğiniz bir aynanın önünde, sırt sistemini ayarlamak için ayar perlonlarını kullanarak sırtı ayarlayın. Bunu yapmadan önce omuz kolonlarının boyu da normal, kullanacağınız bir boyda olmalıdır. Unutmayın çantanız ile ne kadar bir bütün olursanız faaliyet boyunca yükünüzü o kadar rahat taşıyabilirsiniz. Ve en son da göğüs perlonları ile omuz askılarının göğüs ayarını yapmalısınız.Çantanız dolu iken sırt sistemini rahat ve doğru ayarlayabilirsiniz. Bir kere iyi bir şekilde ayarladığınız sırt sistemini bir daha uzun süre, değiştirip oynamadan kullanabilirsiniz.


http://www.adrenalin.com.tr

Tags: