Gönderen Konu: Ayakkabı Bağlamak.. Biliyor musunuz?  (Okunma sayısı 5235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7223
    • insan ve doğa
Ayakkabı Bağlamak.. Biliyor musunuz?
« : 24 Ağustos 2011, 12:28:53 »
Ayakkabı bağlamak.. Belki 10 yaşında öğrendiğiniz bir şey ile başlık atmak saçma gözükse de özellikle yürüyüş ayakkabıları için ayakkabı bağlamayı tekrar öğrenmek gerekiyor.
Orta ve ağır sınıf yürüyüş ve dağcılık ayakkabıları bildiğiniz gibi normal ayakkabı numaranızdan büyük alınmalı. Ayağınızı ayakkabının içine ilk soktuğunuzda büyük hissine kapılıyor olmalısınız. Bunu genelde ayakkabıyı giyip ayağınızı öne ittiğinizde topuk kısmında bir parmak eni kadar boşluk olması şeklinde telaffuz ediyoruz.
Peki ama o bir parmak boşluk niye var ve kullanım sırasında ne işe yarıyor?
Ayakkabıyı giydiğinizde bağlamadan önce topuğunuzu arka kısma iyice yerleştiriyor olmanız lazım çünkü bağlama sonrasında o bir parmak boşluğun ayakkabının arka kısmında değil ön kısmında olması gerekiyor. O bir parmak boşluk yokuş aşağı inişlerde, karda iz açarken ve yürüyüş sırasında ayak tırnaklarınızın ayakkabının genelde sert olan ön kısmına değmesini engelliyor ve uzun dönemde de bir kaç tırnak kaybetmenizi önlüyor.
Öte yandan topuğunuzu ayakkabının arkasına sabitlemek adına bağcıkları çok sıkarsanız da bileklerinizde sorun yaşarsınız. İşte bu yüzden doğru bağlamayı bilmek gerekiyor. Orta ve sert ayakkabıların her birinde ayakkabının tam bileğe geçiş kısmındaki bağcıklar kilitleme özelliğine sahiptir, yani ayakkabının altta kalan bağcıklarını sıkı, bileğe doğru giden kısımlarını bileğinizi çok sıkmayacak şekilde bağlayabilirsiniz. İdeal olarak alt kısmı topuğunuzu tam olarak ayakkabının arkasına itecek ve yürüyüş sırasında topuğunuz ayakkabı içinde çok yükselmeyecek sıkılıkta bağlamalısınız. Bilek kısmı ise nispeten daha gevşek (asla açık değil) ve bilek hareketinizi çok kısıtlamayacak şekilde olmalı. Bağcık kilidi olmayan modellerde bunu alt bağcıklardan sonra bir adet klasik düğüm atarak da yapabilirsiniz.
Bu sayede yine ayakkabının alt kısmının sıkı, üst kısmının daha gevşek olmasını sağlarsınız.

Uzun yürüyüşlerde mutlaka ayak bağcıklarınızın sıkılığını değiştiriyor olmalısınız. Özellikle inişlerde bilek altı ve bilek kısımlarını daha sıkı bağlamanız (ayağınızın ayakkabı içinde öne gitmesini engellemek için) düz ve yokuş yukarı parkurlarda ise gevşetiyor olmanız lazım. Uzun bir yürüşte topuk kısmınızda aşırı sürtünme hissediyorsanız büyük ihtimalle bağcıklarınız gevşektir ve topuğunuz aşağı yukarı hareket ediyordur. Hemen bağcıkları daha sıkı bağlarsanız sorun topuğunuzun su toplamasına neden olmadan önce önlersiniz. Bilek kısmınızda aşırı baskı ya da rahatsızlık hissederseniz kilit kısmının üstünün daha gevşek bağlanması gerekmektedir.
Son olarak kamp yerinize vardığınızda mutlaka ayakkabı bağcıklarınızı gevşetip ayaklarınızın rahatlaması için bir fırsat verin.

« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2011, 12:31:49 Gönderen: GeZGiN »


Tags: