Gönderen Konu: Barınaklar  (Okunma sayısı 16001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7704
    • insan ve doğa
Barınaklar
« : 05 Kasım 2011, 08:20:19 »
Marmara Adası BarınağıMarmara Adası, Marmara Denizi batısında (40 30N, 27 42 E) mevkiinde yer alan Marmara adası sahillerinde yer alan ‘’Marmara barinağı, Asmalı barınağı, Saraylar barınağı, sığınma ve konaklama limanlarıdır.

Marmara Barınağı
Marmara adasının güney batı sahili (40 35 06N, 27 33 36E) mevkiinde yer alan Mermere ilçesi barınağına yaklaşmada Aba burnu feneri ve yüksek dağların sahilinde kurulmuş olanyerleşim alanı belirgindir. Limana Yaklaşıldığında ilçe sahilindeki iskele ve iskelenin doğusunda yeralan barınağın dalgakıranı belirgindir. Girişi güney doğuya açık olan barınağın girişini mendirek fenerinin kuleleri belirler. Gece yaklaşmada Ababurnu feneri Gp. F1.(2) 5M, yerleşim yeri ışıklarıbarınak girişini belirleyen FIR 6M, FIG 3M fenerleri belirgin maddelerdir. Barınak giriş fenerleri yerleşim alanı ışıkları içinde güç seçilmektedir. Barınak içindeki demirleme / bağlama yerleri planda gösterildiği gibidir. Tüm rüzgarlara kapalı olan barınak kuvvetli poyraz rüzgarlarının estiği dönemlerde dağlardan inen rüzgarlar barınak içini etkiliyebilir. Akaryakıt, su gibi ihtiyaçların temini mümkün olan limanda taze deniz ürünü bulmakta mümkündür.


Fıstıklı Barınağı
Gemlik Körfezi kuzey sahili (40 29 00N, 28 52 30E) mevkiinde yer alan ve girişi güneye bakan Fıstıklı Barınağı girişini belirleyen barınak girişi mendirek feneridir. Fıstıklı Balıkçılık Kooperatifince çalıştırılan barınak, bölgedeki önemli sığınma limanıdır. Su temininin mümkün olduğu barınakta diğer ihtiyaçların temini mümkün değildir. Gemlik ve Armutlu’ya ulaşım imkanı mevcuttur. Bağlama yerleri planda gösterildiği gibidir.


Esenköy Barınağı
Marmara Denizi Bozburun yarımadası kuzeyi (40 37 06N, 28 57 06E) mevkiinde yer alan Esenköy barınağı yaklaşmasında, barınağın doğusundaki Sivrikaya feneri, Esenköy cami minaresi ve barınak girişini belirleyen mendirek feneri kulesi belirgin maddelerdir. Gece yaklaşmada Sivrikaya feneri F1, 10s20m9M ve Esenköy ışıkları belirgin maddelerdir. Barınak girişinde 6 metre olan derinlik barınak içinde 5 metredir. Girişi güney batıya açık olan barınak tüm rüzgarlara kapalı olup batı ve karayel denizlerinin soluganları barınağa girmektedir. Barınağın tali mendirek hariç tüm sahilleri rıhtımlanmış olup bağlama/demirleme yerleri planda gösterilmiştir. Barınağın doğu rıhtımında restoran ve kahvehaneler bulunmakta olup bazı ihtiyaçların temini mümkün olan barınaktan Çınarcık, Yalova’ya ulaşım imkanı mevcuttur. İstanbula 23 deniz mili mesafedeki barınak bölgedeki önemli barınma/sığınma limanıdır.


Tekirdağ Limanı
Marmara denizi kuzeyinde (40° 58’ 00"N 27° 31′ 30" E ) mevkiinde yer alan Tekirdağ limanına yaklaşmada, Tekirdağ ı zirvesindeki radyo anteni, limana yaklaşıldığında Toprak mahsulü Ofisi siloları, belirgindir. Tekirdağ şehir iskelesi ve barınak siloların doğusunda kalır. Şehrin sahilinde dört iskele mevcut olup en doğuda kalan iskele, şehir iskelesidir. Şehir iskelesinin kuzey batısında kalan barınağın girişi batıya açıktır. Lodos denizlerine açık olan barınak diğer tüm rüzgarlara kapalı olup, barınağın doğu sahilindeki rıhtım yatların bağlaması için uygundur, İstanbul’a 130 Km. mesafedeki Tekirdağ’da her türlü ihtiyacı karşılamak mümkündür.


Marmara Ereğli
Marmara Denizi kuzey sahilinde tabii bir liman olan Marmara Ereğli sine yaklaşmada, limanın kuzey doğusunda yer alan Botaş doğalgaz depolama tankları ile tesise ait iskele, Ada ardı burnu üzerindeki Ereğli fenerinin  beyaz boyalı kulesi belirgin maddelerdir. Gece  yaklaşmada Botaş tesisi aydınlatma ışıkları ve doğalgaz santralı bacası, Ereğli feneri Fi 15s  15M ve limana yaklaşıldığında Ada ardı burnu  kuzeyindeki FİĞ 3 M sığlık feneri belirgindir.  Ada ardı burnu kuzeyinde deniz içindeki fener  ile sahil arası sığlık ve kayalıktır. Limanın  güney batı sahilinde yer alan barınak ve  limanın batı sahilleri sığlıktır. Lodos, batı ve  karayele kapalı olan limanda bazı ihtiyaçları  temin etmek mümkün olup.İstanbul’a mesafesi 90 Km.dir.


Selimpaşa Barınağı
Marmara denizi kuzey sahili, Silivri koyu (41° 03′ N 23° 22′E) mevkiinde yer alan ve girişi doğuya açık olan Selimpaşa barınağı İstanbul’a 55 Km. mesafede her türlü ihtiyacın karşılanabileceği bir limandır. Barınağın güneyini teşkil eden ana mendireğin liman içersindeki kısmı rıhtım olup rıhtım kenarlarında su derinliği 3 metredir. Barınak içinde genelde 3 metre olan su derinliği batı ve kuzey rıhtım kenarlarında 0.5 ila 1.5 metre arasında değişmektedir. Barınak girişinde su derinlikleri 2 ila 3,5 metre arasındadır, tüm rüzgarlara kapalı olan barınağın kuzey sahilinde restoran batı sahilinde balıkçılık kooperatifi yer almaktadır.

Ataköy Marina
İstanbul Avrupa yakası Bakırköy sahili ( 40° 58′ 22"N 28° 52′ 55" E) mevkiinde yer alan Ataköy marinaya, YAKLAŞMA: Ataköy marinaya yaklaşmada, Yeşilköy burnundaki Yeşilköy fener kulesi, marinanın kuzey batı sahilinde yer alan Holiday Inn oteli yüksek yapışı ile ve marinanın girişini belirleyen beyaz boyalı mendirek fenerleri kuleleri belirgin maddelerdir. Gece yaklaşmada, Yeşilköy feneri Fi (2) 15M, Yeşilköy hava alanı kontrol kulesi feneri Fi WG 10M, Holiday Inn oteli ışıkları ve marina girişin! belirleyen FIR, FİĞ mendirek fenerleri belirgin maddelerdir.Marina girişinin kuzeyinde yer alan deniz otobüsleri iskelesine yanaşan ve kalkan deniz otobüsleri   manevralarına,   marina   giriş/ çıkışlarında dikkat edilmelidir. Tüm rüzgarlara kapalı Ataköy marinanın.

OLANAKLAR: 700 yat denizde 100 yat karada olmak üzere 800 yat kapasiteli Ataköy marina olanakları yönünden ülkemizin en iyi marinalarından biridir. VHF kanal 16 ve 73 ten muhabere imkanı olan marinada yıl boyunca 24 saat hizmet verilmekte olup, bağlama yerlerinde elektrik, su, telefon ve TV. bağlantıları mevcuttur. Marina çıkışı iskele rıhtımda   akaryakıt istasyonu  mevcuttur. Akaryakıt istasyonu gerisinde kalan alan onarım atölyeleri ve tekne park alanı olup, teknelerin karaya alınması için 2 adet seyyar kaldırıcı mevcuttur. Çamaşırhane, duş, sağlık hizmetleri, eczane, deniz malzemesi satan mağazalar, market, resteurant ,bar, cafe, gazino, otopark., posta hizmetleri, spor tesisleri, seyahat acentaları gibi hizmetlerin verildiği marinanın Atatürk hava alanına mesafesi 4 Km.dir.

« Son Düzenleme: 05 Kasım 2011, 08:32:13 Gönderen: GeZGiN »

Tags: