Gönderen Konu: Fukuoka’nın Doğal Tarımın Yolu  (Okunma sayısı 4248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7664
    • insan ve doğa
Fukuoka’nın Doğal Tarımın Yolu
« : 16 Ekim 2011, 21:18:30 »
Masanobu Fukuoka’nın Doğal Tarımın Yolu adlı kitabı Kaos Yayınları’ndan çıktı. Masanobu Fukuoka, bilim dünyasını terk edip, doksan beş yıllık ömrünün yetmiş yılını doğal yaşamın bütünlüklü temeli olan doğal tarımı keşfedip uygulamaya adamış ender insanlardan biriydi.Yaşadığımız şu ‘yeteneksizleştirici uzmanlıklar çağı’nda, insan toplumu ve doğanın tüm yönlerinin birbiriyle son derece karmaşık şekilde bağıntılı olduğunu kavramış ve bunu, kendi doğal tarım pratiğiyle, yadsınamaz şekilde gözler önüne sermişti. Paradoksal bilgeliği nedeniyle Japonya’da ‘günümüzün Lao-Tzu’su olarak adlandırılan Fukuoka, Doğal Tarımın Yolu kitabıyla bize doğayla uyumlu, sağlık, huzur ve haz dolu bir yaşamın felsefî/pratik yolunu gösteriyor.

Fukuoka bizi çiftliğindeki arpa, çeltik ve buğday tarlalarında, bin bir çeşit meyve ve sebzenin bir arada gelişip serpildiği bahçelerinde gezdirirken sanki ince bir serzenişte bulunuyor: Yeryüzüyle barışmanın yolu beton, metal ve plastik esaretindeki kentli yaşam tarzının değiştirilmesinden geçer. Bu, doğayla olduğu kadar kendimizle de barışık olacağımız yoldur.

İnsan medeniyetinin tüm ‘başarılarının’ doğa karşısındaki acizliğini gören ve hepimiz için görünür kılan Fukuoka, toprağı sürmeden, gübrelemeden, ilaçlama yapmadan, ağacı budamadan tarım yapmanın yöntemlerini gayet ayrıntılı şekilde gösterirken, her şeyi kendi yurdunda ve mevsiminde, yalnızca ihtiyacımız kadar yetiştirmenin önemini vurgular. Bilimin doğayı örseleyen müdahalelerinden kendini kurtarmış hakikî bir tarımın ve yaşamın izini süren Fukuoka, bize felsefî olduğu kadar gerçekçi de olan bir yaşam imkânı sunar.

Doğal Tarımın Yolu, kapsamlı içeriği ve akıcı anlatımıyla herkesin yararlanıp uygulayabileceği rehber niteliğinde bir kitap.


Kitabın adı: Doğal Tarımın Yolu – Felsefesi ve Uygulaması
Yazarı: Masanobu Fukuoka
Çeviren: Meltem Altan
Ebadı: 18 x 25,5 cm. 296 sayfa, çizimli, fotoğraflı.

« Son Düzenleme: 16 Ekim 2011, 21:23:50 Gönderen: GeZGiN »

Tags: