Gönderen Konu: Türkiye’de rafting yapılacak en iyi 10 nehir  (Okunma sayısı 4830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7610
    • insan ve doğa
Rafting sporunu gündemimize sokan ve popüler hale gelmesini sağlayan kişi hiç kuşkusuz, trafik kazasında kaybettiğimiz eski Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu’ydu.

Erzincan valisiyken sık sık can yelekli, mayolu fotoğraflarında bir botun içinde sularla boğuştuğunu görürdük. Adrenalini bol bu sporda, kauçuktan yapılmış küçük bir botla, azgın sularla mücadele edip, devrilmeden rafting parkuru tamamlanmaya çalışılıyor. Amatör olarak rafting yapmak isteyenler için yüzmeyi bilmek dışında herhangi bir teknik bilgi veya beceri gerekmiyor. Turistik amaçlı raftinglerde botta mutlaka bir rehber oluyor ve onun talimatları ile rafting turu tamamlanıyor. Teknik malzeme olarak can yeleği, kask, su geçirmeyen elbiseler ve botu yönlendirmek için kürek kullanılıyor. Yine de devrilme durumunda kullanmak üzere kurtarma ipi ve ekip rehberinde de bıçak bulunuyor. Mevsime göre nehirlerin su seviyeleri değiştiği için, ideal mevsim olarak karların eridiği mayıs ve temmuz ayları öneriliyor. Rafting parkurlarının zorluk dereceleri 1’den 9’a kadar sıralanıyor. En profesyonel raftingciler bile 5’e kadar olan parkurları deniyorlar. 5’ten sonrasının anlamı şu: Kelle koltukta. Rafting sporuyla ilgilenenlere en iyi 10 parkuru sorduk.

EN İYİ 10

1. Çoruh Nehri - Artvin

2. Fırtına Vadisi - Rize

3. Dalaman Çayı - Muğla

4. Melen Nehri - Düzce

5. İkizdere Nehri - Rize

6. Munzur Çayı - Tunceli

7. Köprüçay - Antalya

8. Bekili Deresi - Denizli

9. Zamantı Irmağı - Kayseri

10.Barhal Çayı - Artvin


ÇORUH NEHRİ

Dünyada ilk 10 arasında

Rafting denince sadece Türkiye’de değil dünyada ilk 10 arasına giren Çoruh Nehri’nin 169 km.’lik bir parkuru var. Kaçkar Dağları’ndan inen Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 parkur var. Mayıs ve haziran ayları en çok ilgi gördüğü dönemler. Özellikle Bayburt-Yusufeli/Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası burada düzenlendi. 2003 yılı Türkiye Rafting Şampiyonası 3. Ayağı da burada yapıldı. Çevresinde Kaçkar Dağı tırmanışları yapılıyor. Bölgede çok sayıda tarihi Gürcü kilisesi var. Daha çok profesyonel raftingciler geliyor. Özellikle İngiliz, İsrail, Avusturya ve Çekoslavakya’ dan gelenler var. Seyahat acenteleri zaman zaman turlar düzenliyor. 169 kilometrelik parkur, 10 gün içinde çevresinde kamp yapılarak tamamlanabilir.

FIRTINA VADİSİ

WWF’nin koruma listesinde

Rize Fırtına Vadisi, 23 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3’e ayrılıyor. Mayıs ve haziran aylarında rağbet görüyor. Bu yıl 12-13 Haziran’da Türkiye Rafting Şampiyonası burada yapılacak. Fırtına Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF’nin seçtiği, korunması gereken yerlerden biri. Vadiden bölgenin turizm merkezi sayılan Ayder Yaylası’na ulaşılabiliyor. Çat Yaylası ve tarihi Zil Kale’de bu bölgede yer alıyor. Kaçkar Dağı tırmanışları buradan yapılıyor. Hem profesyonel hem de amatör raftingciler için uygun. Seyahat acentelerinin Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası turları var. Parkur ortalama 1 saatte tamamlanıyor.

DALAMAN ÇAYI

Turistlerin gözdesi

Rafting tutkunlarının en gözde parkurlarından biri. 12 kilometre uzunluğundaki Dalaman Çayı’nda zorluk derecelerine göre iki ayrı etap var. Profesyonelleri de amatörleri de ağırlayabiliyor. Üst etabı 3., alt etabı 1. zorluk derecesinde. Bu parkur, ilk kez deneyenlere tavsiye ediliyor ve çocuklar da katılabiliyor. Parkurun tamamı 2.5-3 saatte tamamlanıyor. Rafting sezonu mayıs ayında başlıyor ve ağustos sonuna kadar devam ediyor. Asırlık köprülerin altından geçen sporcular, eşsiz manzaraları da görebiliyor. Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakın olduğu için sezonda 20 bin turisti ağırlıyor. Tur acenteleri bölgeye düzenli olarak günlük turlar düzenliyor. Katılanlar Dalaman Çayı yakınındaki kral mezarları, Dalyan kanalı, İztuzu plajı, Köyceğiz Gölü, Ekincik Koyu, Çamur Banyoları, Sandras Dağı, Göcek koyları ve Gökova Körfezi’ni de ziyaret edebiliyor.

MELEN NEHRİ

Haftasonu rafting macerası

Bolu sınırlarında olan Melen Çayı’nda rafting için en iyi sezon bahar ayları. Bu aylar debinin en yüksek olduğu zamanlar. Düzce Valiliği geçtiğimiz yıl Türkiye Rafting Şampiyonası’nın ikinci ayağının yapıldığı Melen Nehri’nin tanıtımı için çalışma başlattı. İstanbul ve Ankara’ya 2,5 saat uzaklıkta.Ulaşımın kolay olması, haftasonu için tercih edilmesni sağlıyor. Turizm şirketlerinin düzenlediği turlarla gelenler profesyonel sporcular eşliğinde rafting yapıyor. 16 kilometrelik parkur Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayarak, Beyler Köyü mevkiinde son buluyor. 1,5 saat süren parkur 3 zorluk derecesinden oluşuyor. Rafting için gelen tatilciler Karadeniz’e kıyısı bulunan Akçakoca’yı, yaylaları ve Samandıra Şelalesi’ni de gezebiliyor.

İKİZDERE NEHRİ

Acemilere de uygun

Rize’deki İkizdere Nehri, toplam 25 kilometrelik bir parkura sahip. Zorluk derecelerine göre 3 parkuru var. En çok mayıs ve haziran aylarında rağbet görüyor. Nehirde çeşitli yöresel yarışmalar da düzenleniyor. En son Rize Valilik Rafting Şampiyonası yapıldı. Çevresinde ünlü Anzer balının üretildiği Anzer Yaylası var. Ayrıca Cimil, Ovit ve Kabahor gibi çok tercih edilen yaylalara da buradan gidiliyor. Profesyonel raftingcilerin yanısıra yeni başlayanlar için de ideal. Ancak seyahat acenteleri tarafından tur düzenlenmiyor. Parkur ortalama 1,5 saatte tamamlanıyor.

MUNZUR ÇAYI

Teknik çalışma gerekli

Munzur Ovası’ndaki rafting parkuru 20 kilometreyi buluyor. Teknik bir çalışma yapılamadığı için zorluk derecesi ve engeller bilinmiyor. Karların erimesi ile suların çoğaldığı mayıs ve temmuz ayları en ideal zamanlar. İki yıl önce Munzur Turizm Kültür ve Tanıtma Festivali kapsamında yarışma düzenlendi. Seyahat acenteleri profesyonel bir çalışma yapılmadığı için tur düzenlemiyor. Munzur’un her tarafı gezilip görülmeye değer. Özellikle 70 kilometrelik Munzur Vadisi, Ovacık’ta bulunan Gözeler Mevkii gezilip görülecek önemli yerlerin başında geliyor. Çoğunlukla çevre illerden gelen amatörler rafting yapıyor. Ovacık’ta bulunan El-baba kamping kısa mesafeli amatörlerin uğrak yeri.

KÖPRÜÇAY

Ünlülerin rafting parkuru

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne bağlı Taşağıl Beldesi sınırlarında bulunan Köprüçay Rafting Merkezi, Selge Antik Kenti’nin 11 kilometre aşağısında. Rafting parkurunun zorluk derecesi 1-2. En az tehlikeli parkurlar arasında. Yaklaşık 12 kilometrelik 2 parkur var. Parkur 1 saat sonra Karabük Köprüsü’nde sona eriyor. İsteyen buradan ormanlık araziye çıkıp, dağ safariye katılabilir. Su sıcaklığı yaz- kış sabit 9; derece. Daha çok yabancı turistler ilgi gösteriyor. Her yıl Türkiye Rafting Şampiyonası düzenleniyor. Köprüçay’da rafting yapmak kişibaşı 15- 40 dolar arasında değişiyor. Fiyata ulaşım, rafting turu, bot, teknik donanım rehberlik hizmetleri ve öğle yemeği de dahil. Rafting hizmeti veren lisanslı 7, toplam 20 dolayında turizm firması var. Tarkan ve Tuğba Özay, Köprüçay’da rafting yapan ünlüler arasında.

BEKİLİ DERESİ

Recep Yazıcıoğlu keşfetti

Recep Yazıcıoğlu, Denizli’ye vali olarak atandıktan sonra doğa sporları yapılabilecek alanları gezerken Bekilli Deresi’ni keşfetti. 9.5 kilometrelik parkuru kısa sürede temizlettirdi, rafting yapılabilir hale getirdi. Yılın her ayı rafting yapılabiliyor. 3-4 zorluk derecesinde olan parkur yaklaşık 2 saatte katediliyor. Amatör raftingçilere uygun değil. Su debisi saniyede 25 metreküpten fazla olduğu zaman rafting yapmak tehlikeli olabiliyor. Parkurda ilk ve tek yarışma Recep Yazıcıoğlu anısına ve adına yapıldı. Parkurun başladığı bölgede 5 kilometre uzunluğunda Mangırınkısık Kanyonu bulunuyor. Aynı nehir üzerinde Çal Regülatörü’nden başlayıp Hançalar Köprüsü’ne kadar uzanan 11 kilometrelik ikinci bir parkur var. Zorluk derecesi 1. Amatörler ve turistler daha çok bu parkurda rafting yapıyor. Çal Parkuru yaklaşık iki saatte tamamlanıyor.

ZAMANTI IRMAĞI

Profesyonellerin tercihi

Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içinde. 21 kilometrelik bölümü rafting için elverişli. Ancak 13 kilometrelik bölümü kullanılıyor. Zorluk derecelerine göre 8 parkurdan oluşuyor. Daha çok profesyoneller tercih ediyor. Değirmenocağı ve Yerköprü mevkileri en zor parkur olarak biliniyor. Toplam parkur, yaklaşık 2 saate tamamlanıyor. Kar sularının erimesine bağlı olarak mayıs ve haziran aylarının tamamında ve temmuzun ilk iki haftasında rafting yapılabiliyor. Bölgeye daha çok yerli turist geliyor. Kapuzbaşı takım şelaleleri, Yedigöller, Derebağ şelaleri, Aladağlar, Hacer ormanları, Aksu kanyonu, Zamantı kanyonu çevrede görülebilecek yerler.

BARHAL ÇAYI

Yurtdışından özellikle geliyorlar

Artvin’de bulunan Barhal Çayı parkuru 18 kilometre uzunluğa sahip. Zorluk derecelerine göre 4 parkuru var. Mayıs, haziran ve temmuz en çok rağbet gören aylar. Barhal Çayı’nın bulunduğu yer, bölgenin turizm alanlarından biri aynı zamanda. Çayın çevresinde tarihi Gürcü kiliseleri ve kaleleri var. Trekking yapılabilecek alanlar mevcut. Mayıs-haziran dönemlerinde Avusturya White Water Rafting Kulübü üyeleri ile çok sayıda İsrailli gelip rafting yapıyor. Zaman zaman rafting için turlar da düzenleniyor.

Parkur ortalama 2 saatte tamamlanıyor.

Tags:
Tags: