Gönderen Konu: Rafting Botları  (Okunma sayısı 5852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Rafting Botları
« : 18 Ekim 2011, 12:04:30 »

Rafting sporunda boyu 3.6 m. ile 4.8 m. arasında, dolan suyu kendiliğinden boşaltan sağlam ve şişirilebilir botlar kullanılır. Botlar bölümler halinde ve batmaz özelliktedir. Suyun sığ olduğu zamanlarda küçük dalgaların içinde daha fazla hareket ve heyecan sağlayan daha küçük botları seçmek gerekir.

Kısa Kürekli (sabitlenmemiş kürekleri olan) Botlar : Bu tür botlar bir rehber ve 6 - 8 sporcuyu taşıyabilir. Her sporcunun bir küreği vardır. Sporcular bu tür botları seçtiğinde, sporculara botun bazen kolayca akıntıya kapıldığı, sık sık kürek çekmek gerektiği, botun çarpan dalgalardan etkilendiği vurgulanmalıdır.

Kürekli Botlar : Bu tür botlarda bir çift kürekle bota manevra yaptıran bir rehber bulunur. Bu botlar ile 6 kişiye kadar, rahat bir şekilde gezinti yapılabilir, bir nevi gezinti botu da denilebilir. Akarsuların çoğunda, kürek çekmek yerine rahatça fotoğraf çekip, çevreyi seyrederek gezinti isteyenler için en ideali bu tür kürekli botlardır.

 
Kısa Kürekli ve Sabit Kürekli Botlar : Kısa kürekli ve sabit kürekli botlarda (Kombine botlar da denilir) çift kürekle botu yöneten bir rehber ile kısa kürekli botlarda olduğu gibi kürek çeken sporcular bulunur. En fazla 6 kişi binebilir. Bu botlar bazen 5. sınıf nehirlerde ve derin sularda kullanılır ve çok güçlü manevra imkanı sunarlar.

Kataraftlar : Kataraftlar sadece bir rehber ve malzeme taşır. Bunlarda metal bir çerçevede bir arada tutulan iki şişirilebilir tüp bulunur. Rehber bota çift kürekle manevra yaptırır. Bu botlar güvenlik amaçlı veya takımları ve ekipmanları taşımak için kullanılır

Tags: