Gönderen Konu: Kudsi Ergüner  (Okunma sayısı 3341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı peperuda

  • Tam Üye
  • ***
  • İleti: 399
  • Insan arzuyu fikir zanneder.
Kudsi Ergüner
« : 25 Ekim 2013, 14:06:45 »
Birşey bilmediğimi, her yeni bir şey öğrendiğimde bir defa anlıyorum. 38 yaşındayım ama hayatımda Kudsi Ergüner diye bir tasavvuf sanatçısı duymadım. Kaybedilen dehalardan mı(Paris' te yaşıyormuş) diye düşündüm önceleri ama akşam belgeselini seyrettikten sonra, kaybedilenden ziyade yeni fidanlar yeşertmek için gönderilmiş biri diye düşünmekten alıkoyamadım kendimi. Mutlu oldum. Fransızlara Aşkı anlatan, Mesneviyi anlatan, Mevlana mızı anlatan bir gönül insanı. Mesneviyi Fransızca anlatan ve manevi köprüler kuran bir gönül insanı. Besteler yapmış, konserler vermiş. Daha neler neler.
Peki kim bu gönül insanı:

4 Şubat 1952 doğumlu Neyzen Kudsi Erguner, Klasik Osmanli ve Tasavvuf muzigi konusunda uzun yillardir gerçekleştirdiği konserler ve yayınladığı CD’lerle hem uluslarasi bir üne sahip olmuş, hem de geleneksel muziğimize evrensel bir boyut kazandırmıştır.
Türk tasavvuf muziğinin ana enstrumanı ney‘de , Mevlevi geleneğinin devami olan "Erguner ekolü"nün son temsilcisi Ulvi Erguner’in yetiştirdiği tek sanatçıdır.
Mevlevi ayinlerinin Fransa,Ingiltere ve Amerika’da 1970-71 ve 72 yillarinda yapılan ilk tanıtımlarına katılmış, yine aynı yıllarda TRT Istanbul Radyosu'nda sanatçı olarak görev yapmıştır.

1973 yılından itibaren yerleştiği Paris kentinde , müzik çalışmalarının yanı sıra , mimarlık ve müzikoloji ögrenimi görmüş ve her iki konuda da doktora çalışması gerçekletirmiştir.

Günümüze kadar Osmanlı muziginin her türlü dalında sayısı yetmişi bulan ve bütün dünyada dağıtılan CDler üretmiştir.

Geleneksel müzikler üzerinde yaptığı çalışmalar sadece Türkiye ile kısıtlı kalmamış, Hindistan , Pakistan, Afganistan, Japonya ve Kuzey Afrika ülkelerinde de araştırma
ve çalışmalar yapmıştır.

Nusret Fethi Ali Khan, Anvar Brahem, gibi çeşitli ülkelerin sanatçıları ile yaptığı çalışmalar onların da uluslararası bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Bugün "World Music" adıyla bütün dünyada büyük ilgi gören müzik akımının en önemli öncülerinden birisidir.

http://kudsierguner.blogspot.com/
''Gidin, yeter ki ulaşamadığınız tek bir mahsun kalmasın....''

Tags:
Tags: