Gönderen Konu: MSR XGK II Ocak  (Okunma sayısı 4930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7664
    • insan ve doğa
MSR XGK II Ocak
« : 06 Ekim 2012, 10:51:30 »


Bir dağcılık klasiği, kendimi dağlarda bildim bileli bu ocak da mevcuttu!

Mountain Safety Research (MSR) firmasının en eski ocağı olan XGK modeli, yüksek dağlarda, çok soğukta ve bolca kar eritirken kullanılabilecek en güvenli bir ocaklardan ve en önemli fonksiyonu ise çok değişik türde ve kirlilikte yakıtları yakabilmesi.. XGK II modeli ise bu popüler ocağın son yıllarda makyajı yeniden yapılıp bazı kullanım kolaylıklarıyla piyasaya verilmiş hali (sol resim). Ocak, alt ısı reflektör rüzgarlığı ve dış rüzgarlığı ile beraber satılıyor, paket ağırlığı ise 450 gr. civarı. 2006-2007 yılı için şekli değişik, yeni bir XGK modeli de piyasaya çıktı (sağ resim). Değişiklikler sadece şekil ve kozmetikte olmuş- yeni model, eski XGK II ile  aynı performansta.

Artıları: Normal koşullarda bir litre suyu 3-4 dakikada kaynatabilen bu gereç, aşırı soğuk koşullarda sorunsuz yanmaya devam edebilen belki de tek ocak (propan ocakları hariç). Kullanımı oldukça basit; temizlemek üzere söküp takmak da (diğer benzin ocaklarına göre) oldukça basit sayılır. Yakıt borusu kalın çelik ve içindeki tel de normalden kalın olduğu için çok dayanıklı. Ocağın eski modellerindeki oynak tencere destekleri ve ocağa integral olan çakmak tasarımı iptal edilip onun yerine sabit tencere ayakları ve kendini temizleyen shaker-jet tasarımı konmuş; bunlar büyük avantajlar bence. Ocak uzun süre temizlenmeden yanabiliyor; normalde benzin ocaklarını en azından haftada üç-dört kez temizlemek durumunda kalırsınız. Sert ve kötü kullanıma son derece uygun olan bu ocağın yamulmuş, eğri büğrü, üzerine kaya düşmüş olduğu halde çalışan veya üç ayrı XGK ocağının parçaları toplanarak çalıştırılan emektarlarını gördüm ve hepsi de yeniymiş gibi yanmaya devam ediyorlardı.. XGK’nın sesi çok kuvvetlidir ve hatta insanı neredeyse sağır edip konuşmaları etkin tarzda engeller, bu bazı kişiler için rahatsızlık olsa bile bazıları için son derece moral vericidir. Bence de, ocak dediğin dağda ve soğukta fısıltıyla yanmamalı! Şaka bir yana gelelim bu aletin en iyi özelliğine; neredeyse her tür yakıtı yakıyor, buna white gas, normal araba benzini, kurşunlu ve kurşunsuz benzinler, süper benzin, kerosen- gazyağı dahil. Üçüncü dünya ülkelerinde gezerken (Türkiye ve Rusya dahil!) karşınıza çıkan kirli, kalitesiz yakıtlarla çalışması en olası ocak bu.. Bunu da, iki farklı genişlikte ve değiştirilebilir jet (gaz çıkış ağzı) kulllanarak sağlıyor. Ocak ile beraber verilen X-G jeti gazolin (benzin, white gas vb. ince yakıtlar) için, X-K jeti ise kerosen (gazyağı, kirli benzin vb. daha kalın yakıtlar) için kullanılıyor.

Eksileri: Benzin ocağının kullanımı bazen sorunlu ve hatta tehlikeli olabiliyor; XGK II ocaklar arasında basit ve sökülüp takılması kolay bir model olsa da onu iyi tanımadan dağa gitmemek gerek. Dolayısıyla ocağı araziye götürmeden önce söküp incelemek, çalışmak ve yakmayı mutlaka denemek şart. Ocağın tamir seti, yakıt şişeleri ve hesapta kara batmasını önleyen Trillium ocak altlığı ayrı ayrı satıldığı için ocak pek de ucuz değil. Bu arada, MSR’ın ocak altlığı işe yaramadığı ve kara battığı için suntadan kendiniz altlık yapsanız daha bile iyi. Çok gürültülü bir ocak olması XGK II’yi sadece kış dağcılığı ve üçüncü dünya ülkelerindeki gezilere özel bir gereç kılıyor; ılık havalarda sakin bir kamp hayatı için bütan, ispirto veya sessiz çalışan MSR whisperlite gibi ocak modellerini tercih edin. Ayrıca bu bir ‘kar eritme makinesi’ olduğu için üzerinde güzelce yemek pişirmek zordur ve dikkat gerektirir, bir an bile bıraksanız yemeğin ve tencerenin dibini yakıverir! Kısacası kampçılık için iyi bir model değil. Yakıt borusunun bükülmez çelikten olması sağlamlık açısından avantaj olsa da ocak çantada çok yer tutuyor; tencere setinin içine sığma gibi bir olayı hiç yok.. Zaman içinde ezilip büküldükçe ocağı tabana bağlayan pim ve vidalar kayboluyor, bu da ocağın işlevini etkilemese de dingildek ve oynak bir ocağınız oluyor.. Ocağı verimli ısıtmak ve yakıtı çok harcamamak için ispirto veya alkol kullanmak gerekli, diğer türlü benzin ile ön ısıtma yapıldığı takdirde ocak is olup kararıyor ve hemen tıkanabiliyor. Son olarak, her benzin ocağı gibi bunun da tüm contalarını ara sıra denetleyip değiştirmek şart; yakıt sızdıran eski ve çatlak bir conta kesinlikle yangın tehlikesine yol açacaktır.

Kaynak : http://www.tuncfindik.com/msr-xgk-ii-ocak/

Tags: