Gönderen Konu: Konfüçyüs döner yeseydi etin tadını hiç unutmazdı  (Okunma sayısı 3343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı peperuda

  • Tam Üye
  • ***
  • İleti: 399
  • Insan arzuyu fikir zanneder.
Dünyanın en büyük kültür ve gezi dergilerinden "National Geographic Traveller" dergisinin Çin versiyonu İstanbul'u tanıttı. İstanbul'da yaşayan bir Çinlinin gözünden yazıların yer aldığı 21 sayfalık ekte, geleneksel Osmanlı ve Türk kültürleri anlatıldı.Dergide, İstanbul'da yaşayan farklı portrelerin yazılarına ve bir de Orhan Pamuk röportajına yer verildi. Tarih ve sanat tutkunu olarak tanıtılan bir diş doktorunun kendi çocukluk, öğrencilik ve yetişkinlik dönemlerinin İstanbul'unu anlattığı giriş yazısının ardından tanıtım eki, 2007'den beri İstanbul'da yaşayan Gıng Yang adlı bir Çince öğretmeninin yazılarıyla devam ediyor.

"Gizemli İstanbul'u keşfetmek" başlıklı bir yazıda İstanbul, herkesin her şeyi bulabileceği bir pazara benzetiliyor. Günlük yaşantıların anlatıldığı dergide, "Türklerin dostlar arasında çay içerek bütün gün boyunca sohbet edebileceğini" ifade ediyor. Yazıda çay ve dost muhabbetinin Türkler için önemli olduğuna dikkat çekilirken, "Çay kaşığının şekeri karıştırmak için bardakta çıkardığı sesin İstanbullular için eşsiz güzellikte bir melodi olduğu" kaydediliyor. İstanbul'un sıradan bir şehir olmadığı vurgusunun yapıldığı bir başka yazıda, şehrin dünyanın köklü medeniyetlerine ev sahipliği yaptığı anlatılıyor. "Tüm yolların kesişim noktası: İstanbul" başlıklı yazıda, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin, "Yunan'ın romantizmini, Mısır'ın gizemini, Roma'nın zekâsını ve son olarak da Osmanlı'nın cesaret ve kahramanlığını aldığını" yazıyor ve ekliyor: "İstanbul, hiçbir sınıfa ait değil. Medeniyetlerin birleşme noktasında eşsiz ve benzersiz." İstanbul'un tarihinden camilerine, kültüründen Türk yemeklerine kadar tanıtımların anlatıldığı dergide, dönerin lezzeti mübalağalı bir şekilde tasvir ediliyor. Konfüçyüs'ün "Çi ülkesinde dinlediğim müzik öyle muhteşemdi ki, onu dinledikten sonra 3 ay etin tadını bile alamadım" anlamındaki ünlü sözüne atıfta bulunularak, "Konfüçyüs acaba Türk dönerini yeseydi hâlâ böyle düşünebilir miydi?" sorusu soruluyor ve "Konfüçyüs döner yemediğinden böyle düşünmüş olmalı." ifadelerine yer veriliyor. Tanıtım ekindeki bir çizimdeki hata gözden kaçmıyor. Çizimde İstanbul yerine İzmir yazıyor.

Orhan Pamuk ile bir söyleşinin de bulunduğu dergide yazarın, "İstanbul, benim ruhum" cümlesine dikkat çekiliyor. Derginin kültür bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi "Uzak" ve Orhan Pamuk'un "İstanbul, Hatıralar ve Şehir" kitabı Çinli okurlara tanıtılıyor. ŞANGHAY AA

''Gidin, yeter ki ulaşamadığınız tek bir mahsun kalmasın....''

Tags:
Tags: