Gönderen Konu: Wind Cave Ulusal Parkı  (Okunma sayısı 3403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Wind Cave Ulusal Parkı
« : 06 Şubat 2017, 07:59:10 »
Wind Cave Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Güney Dakota eyaletinde, Rapid Cıty (10 km kuzeyinde) ile Hot Springs şehirleri yakınlarında bulunan 114,5 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal park'dır.
Bu mağaralar sistemi toprakta bulunan bir çukurdan rüzgar esme sesi gelmesi üzerine araştırılıp bulunmuştur. 1903'de 26. Devlet Başkanı olan Theodore Roosevelt tarafından 7. ABD ulusal parkı olarak kurulmuştur.Dünyada ulusal park olarak kurulan doğa alanları içinde ilk mağara sistemi olmakla bilinmektedir. "Wind Cave" büyük bir mağara olup içinde "kutu-işi" olarak adlandırılan ve iğne şekilli "donma-işi" olarak isimlendirilen kalsit formasyonlar bulunmaktadır. Wind Cave ve etrafındaki mağaralar bir üç boyutlu labirent bulmaca gibi birbiri içine geçmiştir ve dünyada emsalsiz (km² başına dehliz uzunluğu ile ölçülen) en yoğun mağaralar sistemidir.

Günümüzde bu sistemde bilinip, araştırılıp, ölçülebilen toplam dehliz ve mağara uzunluğu 226.06 km.yi geçmiştir.

Mağaralar dışında bu ulusal parkta yer üstünde karışık yüksek otluk "prairie" habitatı vardır. Bu ulusal parkdaki karışık yüksek otluk "praire" ABD'de insanlar tarafından değiştirilmeye uğramamış son "praire" olduğu bildirilmektedir. Bu "praire" arazilerinde bulunan hayvanlar arasında bizon, kara ayaklı gelincik ve çayır köpeği gibi memeli hayvanlar da vardır. Parkda bulunan batı sarıçamı ormanlarında ise puma ve Kanada geyiği gibi hayvanlar bulunur.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2017, 08:08:51 Gönderen: GeZGiN »

Tags: