Gönderen Konu: Yosemite Ulusal Parkı  (Okunma sayısı 590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Yosemite Ulusal Parkı
« : 13 Mart 2022, 05:44:01 »
Yosemite Ulusal Parkı, California'da bulunan bir Amerikan milli parkıdır güneydoğuda Sierra Ulusal Ormanı ve kuzeybatıda Stanislaus Ulusal Ormanı ile çevrilidir. Park, Ulusal Park Servisi tarafından yönetilmektedir ve 3.074 km² bir alanı kaplar ve Tuolumne ve Mariposa merkezli, kuzey ve doğuda Mono'ya ve güneyde Madera County'ye uzanan dört ilçede bulunur. 1984 yılında Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Yosemite, granit kayalıkları, şelaleleri, berrak akarsuları, dev sekoya bahçeleri, gölleri, dağları, çayırları, buzulları ve biyolojik çeşitliliği ile uluslararası düzeyde tanınmaktadır. Parkın neredeyse yüzde 95'i vahşi doğa olarak belirlenmiştir.

Yosemite, Sierra Nevada'daki en büyük ve en az parçalanmış habitat bloklarından biridir ve park, çeşitli bitki ve hayvanları desteklemektedir. Park, 648 ila 3.997 mt arasında bir yükseklik aralığına sahiptir ve beş ana bitki örtüsü bölgesi içerir: chaparral ve meşe ormanları, alt dağ ormanı, üst dağ ormanı, denizaltı bölgesi ve alp. Kaliforniya'daki 7.000 bitki türünün yaklaşık yüzde 50'si Sierra Nevada'da ve yüzde 20'den fazlası Yosemite'de bulunuyor. Park, nadir yerel jeolojik oluşumlar ve bu bitkilerin çoğunun kapladığı sınırlı alanları karakterize eden benzersiz topraklar ile 160'tan fazla nadir bitki için uygun yaşam alanı içerir.

Yosemite bölgesinin jeolojisi, granit kayalar ve daha eski kaya kalıntıları ile karakterizedir. Yaklaşık 10 milyon yıl önce, Sierra Nevada yükseldi ve daha sonra nispeten yumuşak batı yamaçlarını ve daha dramatik doğu yamaçlarını oluşturmak için eğildi. Yükselme, akarsu ve nehir yataklarının dikliğini artırdı ve derin, dar kanyonların oluşmasına neden oldu. Yaklaşık bir milyon yıl önce, kar ve buz birikerek nehir vadilerinden aşağı doğru hareket eden yüksek dağ çayırlarında buzullar oluşturdu. Yosemite Vadisi'ndeki buz kalınlığı, erken buzul dönemi sırasında 1.200 m'ye ulaşmış olabilir. Buz kütlelerinin yokuş aşağı hareketi, bugün çok sayıda ziyaretçiyi doğal manzaralarına çeken U şeklindeki vadiyi kesip şekillendirdi.

Yosemite, milli park fikrinin gelişmesinde merkeziydi. Galen Clark ve diğerleri, Yosemite Vadisi'ni gelişmeden korumak için lobi yaptılar ve sonunda Başkan Abraham Lincoln'ün 1864'te Yosemite Hibesini imzalamasına yol açtı. John Muir, Kongre'nin 1890'a kadar vadiyi ve vadiyi kapsayan daha büyük bir milli park kurmasını sağlamak için başarılı bir harekete öncülük etti. çevreleyen dağlar ve ormanlar, Milli Park Sisteminin yolunu açıyor. Yosemite artık her yıl yaklaşık dört milyon ziyaretçi çekiyor ve çoğu ziyaretçi zamanlarının çoğunu Yosemite Vadisi'nin  18 km²lik bölgesinde geçiriyor. Park, 2016 yılında tarihinde ilk kez beş milyon ziyaretçiyi aşarak bir ziyaret rekoru kırdı. Park, ziyaretçi artışına yanıt olarak 2020'den itibaren yoğun dönemlerde parka erişim için rezervasyon gerektirmeye başladı.

Popüler özellikleri
Yosemite Vadisi, park alanının yalnızca yüzde birini temsil ediyor, ancak çoğu ziyaretçinin geldiği ve kaldığı yer burası. Tünel Görünümü, birçok ziyaretçi için Vadi'nin ilk görünümüdür ve kapsamlı bir şekilde fotoğraflanmıştır. Yosemite Vadisi üzerinde yükselen ünlü bir granit uçurumu olan El Capitan, yıl boyunca erişilebilir olmasının yanı sıra çeşitli tırmanış rotaları nedeniyle dünyanın en popüler kaya tırmanışı destinasyonlarından biridir. Sentinel Dome ve Half Dome gibi granit kubbeler, vadi tabanının üzerinde sırasıyla 910 ve 1.460 mt yükselir. Parkta düzinelerce başka granit kubbe vardır.

Yosemite'nin yüksek ülkesi, Tuolumne Meadows, Dana Meadows, Clark Range, Cathedral Range ve Kuna Crest gibi güzel alanları içerir. Sierra tepesi ve Pacific Crest Trail, Dana Dağı ve Gibbs Dağı gibi kırmızı metamorfik kayaların ve Conness Dağı gibi granit zirvelerin bulunduğu Yosemite'den geçer. Lyell Dağı, 4.000 mt ile parkın en yüksek noktasıdır. Lyell Buzulu, Yosemite Ulusal Parkı'ndaki en büyük buzuldur ve bugün Sierra Nevada'da kalan birkaç buzuldan biridir.

Parkta üç adet antik dev sekoya (Sequoiadendron giganteum) ağaçları vardır; Mariposa Korusu (200 ağaç), Tuolumne Korusu (25 ağaç) ve Merced Korusu (20 ağaç). Bu tür, hacim olarak diğerlerinden daha fazla büyür ve en uzun ömürlü türlerden biridir.

Habitat
Yosemite Ulusal Parkı, güneşte kavrulmuş çalıları, görkemli çam, köknar ve sekoya bahçeleri ve geniş dağ ormanları ve çayırlarıyla, Avrupa-Amerika yerleşiminden önce hüküm süren Sierra Nevada manzarasını koruyor. Ağaç kesimiyle önemli ölçüde değiştirilmiş çevredeki arazilerin aksine, park hala 91.260 hektar yaşlı orman içeriyor. Birlikte ele alındığında, parkın çeşitli habitatları balıklar, amfibiler, sürüngenler, kuşlar ve memeliler dahil 250'den fazla omurgalı türünü destekler.

Yosemite'nin batı sınırının çoğu, kara meşe ve kanyon canlı meşe alanlarıyla serpiştirilmiş ponderosa çamı, şeker çamı, tütsü sediri, beyaz köknar, Douglas köknarı ve birkaç dev sekoya ağacının karışık iğne yapraklı ormanlarının hakim olduğu habitatlara sahiptir. Nispeten ılıman, daha düşük rakımlı iklim ve habitat türleri ile bitki türlerinin karışımı nedeniyle, bu habitatlar, nispeten yüksek bir yaban hayatı türü çeşitliliğini destekler. Bu habitatlarda tipik olarak bulunan yaban hayatı türleri arasında kara ayı, çakal, rakun, dağ kral yılanı, Gilbert'in derisi, beyaz başlı ağaçkakan, vaşak, nehir su samuru, gri tilki, kızıl tilki, kahverengi sarmaşık, iki tür kokarca, puma, benekli baykuş, ve çok çeşitli yarasa türleri.

İrtifalarda yükseldikçe iğne yapraklı ormanlar kızıl köknar, batı beyaz çamı, Jeffrey çamı, orman direği çamı ve ara sıra tilki kuyruğu çamından oluşan daha saf meşcereler haline gelir. Daha yüksek kotları ve daha düşük karmaşıklıkları nedeniyle bu habitatlarda daha az yaban hayatı türü bulunma eğilimindedir. Bulunması muhtemel türler arasında altın örtülü yer sincabı, bülbül, balıkçı, Steller alakargası, münzevi ardıç kuşu ve kuzey çakır kuşu bulunur. Sürüngenler yaygın değildir, ancak kauçuk boa, batı çit kertenkelesi ve kuzey timsah kertenkelesini içerir.

Peyzaj yükseldikçe ağaçlar küçülür ve daha seyrek hale gelir, stantlar açıkta kalan granit alanları tarafından kırılır. Bunlar, en yüksek rakımlarda, ağaç sınırına ulaşıldığında geniş granit genişliklerine yol açan orman direği çamı, beyaz kabuklu çam ve dağ baldıranını içerir. Bu habitatlardaki iklim serttir ve büyüme mevsimi kısadır, ancak pika, sarı karınlı dağ sıçanı, beyaz kuyruklu jackrabbit, Clark'ın fındıkkıran ve siyah pembe ispinoz gibi türler bu koşullara uyum sağlar. Ayrıca, ağaçsız alpin habitatları, Sierra Nevada bighorn koyunlarının tercih ettiği alanlardır. Ancak bu tür, şimdi Yosemite bölgesinde sadece Tioga Geçidi civarında, küçük, yeniden tanıtılmış bir popülasyonun bulunduğu yerde bulunuyor.

Çeşitli yüksekliklerde, çayırlar yaban hayatı için önemli, verimli yaşam alanı sağlar. Hayvanlar yeşil otlarla beslenmek için gelirler ve birçok çayırda bulunan akan ve durgun suları kullanırlar. Avcılar, sırayla, bu alanlara çekilir. Çayır ve orman arasındaki arayüz, yiyecek arama için açık alanların ve koruma için örtünün yakınlığı nedeniyle birçok hayvan türü tarafından da tercih edilmektedir. Çayır habitatına oldukça bağımlı olan türler arasında büyük gri baykuş, söğüt sinekkapanı, Yosemite kurbağası ve dağ kunduzu bulunur.

Gerçekleştiriebilecek Faliyetler
Yosemite Vadisi yıl boyunca açıktır ve Ulusal Park Servisi, Yosemite Conservancy ve Yosemite'de doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve sanat dersleri, Kaya tırmanışı dersleri, yıldız izleme programları, turlar, bisiklet kiralama, rafting, katır ve ata binme gibi çok sayıda aktivite mevcuttur. Birçok insan Yosemite Vadisi'ndeki şelalelere kısa yürüyüşler ve daha uzun yürüyüşler yapmaktan ya da Mariposa, Tuolumne veya Merced Groves'daki dev sekoyalar arasında yürüyüş yapmaktan hoşlanır. Diğerleri, Yosemite Vadisi ve yüksek ülkenin manzaralarını görmek için Glacier Point'e (yaz-sonbahar) bir tur otobüsüne binmeyi  ya da Tuolumne Meadows'a (Mayıs-Ekim) giden doğal Tioga Yolu boyunca araba sürmeyi veya yürüyüşe çıkmayı sever.

Çoğu park ziyaretçisi sadece bir günlüğüne kalır ve yalnızca Yosemite Vadisi'nde otomobille kolayca erişilebilen yerleri ziyaret eder. Sezona bağlı olarak, parka girmek için otomobil kullanıcı başına 25-30 ABD Doları tutarında bir ücret alınmaktadır. Vadideki trafik sıkışıklığı, yaz aylarında yoğun sezonda ciddi bir sorundur. Vadide yıl boyunca ücretsiz bir servis otobüsü sistemi çalışır ve park korucuları insanları bu sistemi kullanmaya teşvik eder çünkü yaz aylarında vadide park yeri bulmak çoğu zaman neredeyse imkansızdır. Fresno ve Merced'de toplu taşıma seçenekleri mevcuttur.

Parkın doğal özelliklerini keşfetmenin yanı sıra, ziyaretçiler vadideki çeşitli tesislerde Yosemite Vadisi'nin doğal ve kültürel tarihi hakkında bilgi edinebilirler: Yosemite Vadisi Ziyaretçi Merkezi, bitişik Yosemite Müzesi ve Happy'deki Doğa Merkezi Adalar. Ayrıca iki Ulusal Tarihi Simgesel Yapı vardır: Sierra Club'ın LeConte Memorial Lodge (Yosemite'nin ilk halka açık ziyaretçi merkezi) ve Ahwahnee Hotel. Kamp 4, Ulusal Tarihi Yerler Kaydı'na eklendi.

Kışın kar yağar, ancak Tuolumne Meadows bölgesinde çok sayıda yürüyüş, kaya tırmanışı ve dağ tırmanışı vardır; Yosemite Ulusal Parkı'nın en yüksek dağlarını da görün.

Doğa yürüyüşü
Yürüyüşçüler için 1.300 km'den fazla parkur mevcuttur, kolay bir yürüyüşten zorlu bir dağ yürüyüşüne veya bir gecede sırt çantasıyla yapılan bir geziye kadar her şey yapılabilir. En popüler parkurlardan biri Half Dome'un zirvesine çıkar ve Mayıs ayının sonundaki Anma Günü hafta sonundan Kolomb Günü'ne kadar önceden izin alınmasını gerektirir. Piyangoyla seçilen maksimum 300 yürüyüşçünün, 225 günlük yürüyüşçü ve 75 sırt çantalı gezgin dahil olmak üzere her gün alt kubbenin tabanının ötesine geçmesine izin verilir.

Park, günlük kullanıcılar için beş bölüme ayrılabilir: Yosemite Vadisi, Wawona/Mariposa Korusu/Buzul Noktası, Tuolumne Meadows, Hetch Hetchy ve Crane Flat/White Wolf. Çok sayıda broşür park yollarını gösterir ve Yosemite'deki Ulusal Park Servisi'nden ücretsiz bilgi alınabilir. Park korucuları, ziyaretçileri Yosemite Vadisi'ne ek olarak parkın bölümlerini deneyimlemeye teşvik ediyor.

İlkbaharın sonları ile sonbaharın başları arasında, çok günlük sırt çantalı geziler için parkın çoğuna erişilebilir durumdadır. Arka ülkeye yapılan tüm gece gezileri, vahşi yaşam izni gerektirir ve çoğu, ayıya dayanıklı onaylı yiyecek deposu gerektirir.

Sürüş noktaları
Yosemite'deki bazı yerler yürüyüş gerektirirken, diğer yerlere otomobil taşımacılığı ile ulaşılabilir. Sürüş yerleri, konukların kamp alanı veya kulübeleri dışındaki yerlerde gece gökyüzünü gözlemlemelerine de olanak tanır. Yosemite'deki tüm yollar manzaralıdır, ancak en ünlüsü Tioga Yolu'dur ve genellikle Mayıs ayının sonundan veya Haziran ayının başından Kasım ayına kadar açıktır.

Sürüşe alternatif olarak yollarda bisiklet kullanımına izin verilmektedir. Bununla birlikte, Yosemite Vadisi'nin kendisinde yalnızca 19 km'lik asfalt yollarda bisiklet kullanımına izin verilmektedir; dağ bisikletine izin verilmez.

Tırmanış
Kaya tırmanışı Yosemite'nin önemli bir parçasıdır. Özellikle Half Dome ve El Capitan gibi ünlü zirvelerle çevrili Yosemite Vadisi. Vadideki bir yürüyüş kampı olan Camp 4, kaya tırmanışının bir spor olarak gelişmesinde etkili oldu ve Ulusal Tarihi Yerler Kaydı'nda listelendi. Dağcılar genellikle kar olmayan aylarda 3 mt yüksekliğindeki  kayalardan El Capitan'ın 1.0 km yüzüne kadar her şeyi görebilir. Kaya tırmanışı dersleri çok sayıda grup tarafından verilmektedir.

Kış aktiviteleri
Yosemite Vadisi tüm yıl boyunca açıktır, ancak park içindeki bazı yollar kışın kapanmaktadır. Aralık ortasından Nisan başına kadar yokuş aşağı kayak sunan, California'daki en eski yokuş aşağı kayak alanı olan Badger Pass Kayak Alanı'nda yokuş aşağı kayak yapılabilir. Parkın çoğu, kros kayağı ve kar ayakkabısıyla yürüyüşe açıktır ve birkaç dağlık arazi kayak kulübesi kullanıma açıktır. Dağlarda gecelik kayak gezileri için vahşi yaşam izinleri gereklidir.

Bracebridge yemeği, Washington Irving'in Squire Bracebridge ve 18. yüzyılın İngiliz Noel geleneklerini Sketch Book'taki açıklamalarından esinlenerek, 1927'den beri Ahwahnee Hotel'de düzenlenen yıllık bir tatil etkinliğidir. 1929 ve 1973 yılları arasında, gösteri Ansel Adams tarafından organize edildi.