Gönderen Konu: İZCİ ARMASI  (Okunma sayısı 10506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
İZCİ ARMASI
« : 17 Şubat 2010, 01:54:56 »
          Çok eski devirlerden beri sağlığın ve temizliğin sembolü olan  ve yön gösterici anlamına gelen zambak çiçeği, Baden POWELL tarafından izciliğin sembolü ve arması seçilmiştir.         

  Pusula şaşırmadan nasıl daima aynı yönü (Kuzeyi) gösteriyor ise zambak çiçeği de izcilere gerçek yön ve ileriye doğru olan yolu gösterecektir, diyor Baden POWELL.       

     İzci armasının bazı anlamları vardır. Armanın üç ucu izci selamındaki gibi izci andının ilk üç cümlesini hatırlatır:

1.      Tanrıya ve vatana karşı görevleri yerine getirmek,

2.      Başkalarına her zaman yardımda bulunmak,

3.      İzci türesine uymak.

Baden POWELL tarafından teklif edilen bu ilk izci armasının altında BE PREPARED - DAİMA HAZIR anlamına gelen bir sözcük vardır. Bu yazıdan aşağıya doğru sarkan ucu düğümlü ip ise, izciye her gün bir iyilik yapması gerektiğini hatırlatmaktadır.İzci armasının bu ilk biçimi her ülke tarafından temel olarak kabul edilmiş ancak, Milli Kültüre göre deforme edilmiştir. Her ülke teşkilatının arması ne kadar değişmiş olsa da zambak çiçeğini görmek mümkündür.Uluslar arası erkek izci armasının rengi mordur. Kız izcilerin sembolü ve arması ise yonca yaprağıdır. Uluslar arası kız izci armasının rengi mavi fon üzerine altın sarısı rengindedir.Kız, erkek olarak ortak çalışan izci teşkilatlarında, yonca yaprağı ile zambak çiçeği üst üste-iç içe işlenmiştir

Tags: