Gönderen Konu: Dünya İzciliğinin Kısa Tarihçesi  (Okunma sayısı 7688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7610
    • insan ve doğa
Dünya İzciliğinin Kısa Tarihçesi
« : 10 Ekim 2011, 13:22:44 »
İZCİLİK çalismalari ilk kez Ingiltere'de baslamistir. İZCİLİK düsüncesini ortaya atan kisi Gillwell Lord'u Baden Powel'dir. Biz İzciler ona kisaca BP olarak anariz. BP İZCİLİK düsüncesine nasil sahip oldugunu "Erkek Çocuklar Için İZCİLİK" adli KİTABInda söyle anlatmaktadir.

Ingiltere sahillerinde dört kardesimle birlikte bir deniz İzcisi olarak dolastigin günler, çocukluk yillarimin en güzel anilaridir. Gerçi bizler gerçek bir deniz İzcisi degildik, çünkü o zaman deniz İzciligi denilen birsey yoktu. Ama bizim bir yelkenimiz vardi; her mevsim ve havada bu yelkenlide yasar e onunla denizlerde dolasirdik ve çok da eglenirdik. Bu yasantinin zevkini çikardigimiz gibi zahmetine de katlanirdik. Sonra ögrenciyken bos zamanlarimizda, ormanlarda tavsan yakalamak ve onlari pisirmek, kuslari gözlemek ya da hayvanlarin ayak izlerini takip ederek bir halli İZCİLİK yapardim. Daha sonralari asker olunca Hindistan ve Afrika ormanlarinda yaptigim avcilik ve Kanada'nin orman köylerinde geçirdigim yasam benim için çok zevkli olmustur. Daha sonra Güney Afrika muharebelerinde tam ve İzci gibi yasamak firsatini buldum.

Evet bu yasanti bana o denli zevk vermisti ki "bunu neden ülkemin gençleri de tatmasin" diye düsündüm. Gördügün gibi İZCİLİK zevkli bir yasanti içinde olmak ve bunu baskalarinin da yasamasini düsünmektir. BP bu düsüncelerini kaleme alarak zevkli ve macera dolu yasantiya diger gençlerin nasil katilabilecegini sistemlestirmeye çalisti.

Ilk kamp denemesini 1907'de Brownea adasinda aristokrat ve kenar mahalle çocuklarindan olusturdugu 24 kisi ile yapti. "Basarili oldugunu görünce 1908 yilinda "erkek çocuklar için İZCİLİK" adli KİTABIni yayimladi. Kitap kisa zamanda tükenince, yeni baskilari yapildi ve pek çok ülkede milyonlarca satti. KİTABIn yayinlanmasindan iki yil sonra Ingiltere'de İzci sayisinin on bini buldugu belirtilmektedir. Bu MP'nin koydugu sistemin gençler tarafindan ne kadar kolay kabul edildiginin belki de ilk kanitidir.

BP, 1910 yilinda kiz kardesi yardimi ile ilk kiz İZCİLİK çalismasini da baslatti. Ayni yil deniz İZCİLİK teskilatini da kurdu. Sistemin hizla yayilmaya baslamasina bagli olarak küçükler çocuklarin velileri küçükler için de İZCİLİK çalismasi baslatilmasini istediler. Bunun sonucu olarak 1913 yilinda küçük İZCİLİK çalismasi baslatildi. 1917 yilinda da daha büyükler için ergin İZCİLİK çalismasini baslatti. Tüm dünyada hizla yayilan İzciligin dünya barisina katkisini saglamak için ilk uluslararasi İzci kampi JAMBOREE 1920 yilinda yapildi. İZCİLİK artik uluslararasi bir gençlik teskilati olmustur. Dünya İZCİLİK teskilati kurulda ve BP baskanligina getirildi. 1941 yilinda da hava İzciligi baslatildi.

Tags:
Tags: