Gönderen Konu: Türkiye’de havası en iyi yerler  (Okunma sayısı 2589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Türkiye’de havası en iyi yerler
« : 02 Şubat 2019, 23:54:45 »
Türkiye’de havası, oksijeni, bitki örtüsü ile en iyi ve yararlı yerler nereler biliyor muydunuz. Bu yararlı yerler Akciğer, kalp, kanser, mide, bağırsak, deri hastalıklarından hazımsızlık, iştahsızlık gibi şikayetlerine kadar iyi geldiği tespit edilmiştir.

Birçok üniversitenin ortak yürüttüğü çalışmada ortaya çıkan tabloda havası en temiz, oksijeni en bol olan yerler tespit edilmeye çalışıldı. Özellikle Karadeniz bölgesinin iç kısımlarında ve yaylalarda bol şifalı oksijen görüldü. Birçok üniversite tarafından ortak olarak yapılan çalışmaların sonucunda ülkemizde oldukça havası şifalı olan yerler tespit edilmiştir.

İşte en iyi havası ve en fazla oksijeni olan 10 yer;

01- Artvin Yaylaları
Türkiye’nin en fazla oksijene sahip olan Artvin yaylaları gidip görülmenin yanı sıra birde şifa kaynağı. Yoğun orman ve yeşilliği ile bol miktarda oksijene sahip. Astım, akciğer kanseri, şeker, kolesterol gibi hastalıklara Artvin yaylaları havası iyi geliyor.

02- Kelkit Vadisi Yaylaları
Karadeniz’in iç kesimlerinde, Koyulhisar, Mesudiye, Şebinkarahisar sınırlarının kesiştiği bölgede yer alan yaylalar rakım olarak 2000 – 3000 arasıdır. Eğriçimen yaylası, karagöl yaylaları, sisorta yaylaları yapılan ölçümler sonucunda Türkiye’nin en fazla oksijeni olan ikinci bölgesi olmasının yanı sıra kendi oksijenini üretme özelliği de bulunuyor. Bölgenin hem yoğun orman aynı zamanda sarp kayalık olduğundan hava akımı da hızlı olarak oksijeni temizliyor. Akciğer, mide, kolesterol, kalp, şeker, hazımsızlık, iştahsızlık gibi hastalıklara iyi geldiği tespit edilmiştir.

03- Ağrı Dağı ve Yaylaları
Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı dağı ve yüksek olduğundan dolayı havası temiz, oksijeni bol. Özellikle astım hastalarına birebir şifa kaynağı olan ağrı dağı ve yaylaları mide ve deri hastalıklarına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

04- Erciyes Dağı ve Yaylaları
Türkiye’nin en yüksek dağları arasına yer alan Erciyes dağı ve yaylalarının havasının temiz ve şifalı olduğu tespit edilmiştir. Volkanik yanardağ sonucu oluştuğundan pek fazla ormanı olmasa da hava akımının çok fazla olduğundan kirli havayı anında emme özelliğine sahip. Tekir yaylasında yaklaşık 10 günlük tatiliniz sonucunda mide, şeker, kolesterol, kalp ve deri rahatsızlığınızda iyileşme gibi belirtiler görmeye başlayabilirsiniz.

05- Erzurum yayla ve yaylaları
Erzurum merkezi sanayileşmeden dolayı temiz hava özelliğini kaybetmiştir. Ancak yayla ilçesi ve yaylaları halen bu özelliğini korumaktadır. Astım ve akciğer hastalıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

06- Adana Kızıldağ Yaylası
Akdeniz bölgesinin en temiz havası olan yerlerden biri kızıldağ yaylası. Toros dağlarının da etkisiyle hava akımının çok hızlı geçtiği kızıldağ yaylasında şifalı hava oldukça fazla. Şeker, astım, kalp, karaciğer, akciğer, kolesterol, iştahsızlık, hazımsızlık gibi birçok hastalığa iyi geldiği gözlemlenmiştir.

07- Bolu Dağı
İstanbul ile Anadolu arasında yolculuk yapanların geçerken ayaküstü ziyaret ettikleri muhteşem yer aslında bir şifa deposudur. Bolu dağı yaylaları Marmara bölgesine en yakın temiz hava olarak ölçülmüştür. Bolu dağında konaklayacağınız 10 gün sonucunda bir çok rahatsızlıklarınızdan iyi geldiği hatta şeker, astım, kalp, tansiyon, kolesterol gibi hastalıkların iyileşme evresine girdiği gözlemlenmiştir.

08- Van Gölü Deveboynu yarımadası
Doğuanadolu bölgesinin en temiz havası olan yerlerden biri Van gölü deveboynu yarımadası. Ağrı dağının da etkisiyle Van gölünün vermiş olduğu su molekülleri sayesinde havadaki zararlı maddeler çok hızlı bir şekilde emilerek kendini temizlediği görülmüştür. Astım gibi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

09- Rize Yaylaları
Rize yaylaları, Artvin’den sonra Karadeniz’in en şifalı yerlerindendir. Doğal bitki örtüsü ve yağışlarının bol olması nedeniyle Artvin yaylaları ile hemen hemen aynı şifalı havaya sahiptir. Astım, akciğer, karaciğer, mide, kalp ve kanser gidi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

10- Ilgaz Dağları ve Yaylaları
Ilgaz dağı bolu dağı ve yayları ile şifalı hava konusunda aynı özelliklere sahiptir. Doğal bitki örtüsü ve srt hava akımıyla havadaki zararlı maddeleri hızlıca emerek temizliyor. Astım, şeker, kolesterol, kalp, akciğer gibi hastalıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2019, 23:58:12 Gönderen: GeZGiN »

Tags: