Gönderen Konu: Orientiring Donanımı (Neler gerekli?)  (Okunma sayısı 6103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Orientiring Donanımı (Neler gerekli?)
« : 18 Ekim 2009, 14:54:06 »
Orientiring temel olarak malzeme, donanım, özel bir yer gerektirmeyen bir spor olarak düşünülebilir. Malzeme konusunda, donanımlı olmanın yararları veya donanımsız olmanın negatif etkileri değerlendirilebilirken; yer konusunda da "Şehir Orientiringi", "Park Orientiringi"  veya "Arazi Orientiringi" gibi isimlerle yerden bağımsız bir spor olmuştur.

Zorunlu tek malzememiz, yarış parkurunun Orientiring kurallarına (veya alanı ifade edecek özel kurallara) uygun hazırlanmış haritamızdır.

HARİTA; basitce bakıldığında bir yeri diğerinden ayırabileceğimiz, bulunduğumuz yeri, gideceğimiz yolu ve varacağımız yeri diğerlerinden ayırmamızı sağlayacak özel işaretlerle hazırlanmış olmalıdır. Arazide yapılan orientiring için harita hazırlama temel kuralları kesinleştirilmiş ve yayınlanmıştır. Yarışılacak parkura göre çeşitli haritalar hazırlanabilir. Ancak kesin olan belirli bir yerin diğerinden ayırt edilmesini sağlayacak işaretlemelerin yapılabilmiş olmasıdır. (Bu da Orientiring  bulmaca çözme, zeka kullanma özelliğine bir örnektir.)

PUSULA; zorunlu bir malzeme olmamakla birlikte özellikle açık arazide yapılan çalışmalarda harita üzerinde yön bulmaya yarayan malzememizdir. Zorunlu olmamasının nedeni özellikle açık arazide harita ile birlikte ayırt edici olarak kullanabileceğimiz birçok yeryüzü şekli veya harita öğesi (tümsek, tepe, ağaçlık arazi, tarla, çukur, ev, vb.) bulabiliyor olmamızdır. Ancak arazi dışında veya sık ağaçlık olduğu için görüş mesafesinin kısıtlı olduğu alanlarda zorunlu olabilmektedir.

AYAKKABI; spor ayakkabı olması dışında sadece daha iyisi olabilen bir malzemedir. Genel olarak arazide kullanılan altı dişli, koşmaya uygun, ancak engebeli arazide koşulacağından bileği de koruyabilen, yağmur geçirmeyen ve hafif bir ayakkabı bu konuda son noktalardan birisi olabilecektir.

KIYAFET; genellikle sık çalılık da yapılacak yarışlar nedeniyle uzun kollu ve uzun bacaklı bir kıyafet giyilmesi tavsiye edilmektedir. Zira koşulan arazi de bitki yoğunluğu yaralanmalara yolaçabilmektedir. Ancak kıyafetlerin bol değil, mümkün olduğu kadar vücuda yapışan türde olması hızlı hareketlerde çevreye takılarak sorun yaşamamızı engelleyecektir. Bu nedenlerle profesyonel yarışlarda altımızda tayt ve üzerimizde streç, uzun kollu tişört kullanmaktayız. Ayrıca üzerimizdeki kıyafetin teri dışarıya atıyor olması, vücut ısısını koruması ve en düşük oranda yağmur geçirmesi beklenmektedir.

Genel olarak spor yapan herkeste bulunabilecek malzemeler ve özel hazırlanmış bir harita ile bu sporu yapabilirsiniz. Harita ve hedefler konusunda destek almanız yeterlidir. Tüm malzemeler ve orientiring için neler yapabiliyor olmanız gerekiyor ile ilgili olarak başka bir başlıkta buluşuruz...
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2011, 21:38:13 Gönderen: GeZGiN »

Tags: