Gönderen Konu: Kayak Oryantiringi  (Okunma sayısı 5342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7610
    • insan ve doğa
Kayak Oryantiringi
« : 22 Nisan 2012, 20:26:24 »
Yaz sezonunda yapılan oryantiring disiplinlerinden farklı olarak Kayak Oryantiringi, hem fiziksel hem de zihinsel çok üst düzey antrenman gerektirir.

Kayak oryantiringçisi hangi rotadan ilerleyeceğinin kararını yarışma boyunca vereceği hızlı kararlarla tespit eder. Rota seçimi, kayak pistinin eğimi ve ilerleyeceği mesafenin değerlendirilmesi sonucunda haritadan okunarak yapılır.

Elit düzeyde kayak-oryantiringçisi,  harita okuma becerilerini kayak beceri ile birleştirebilmelidir. Bu atletler her yarış sırasında, yüzlerce rota seçiminde ve yüksek hızda doğru kararları almak zorundadır.

Kayak Oryantiringi fiziksel kapasitenin kullanımıyla ilgili olarak, bir maraton veya uzun mesafe kros müsabakalarıyla eşdeğer seviyede karşılaştırılabilir. Kayak oryantiringinde başarılı olmak için atletler; tüm kayak tekniklerinin yanı sıra klasik ve basit teknikleri, iniş ve dönüş tekniklerini de çok iyi seviyede bilmelidir.

Dünya Kayak Oryantiring Şampiyonası her tek yıllarda düzenlenir. Program; Sürat, Orta ve Uzun Mesafe yarışmalar ve hem erkek hem de kadınlar için Bayrak yarışlarını da içerir.

Dünya Kupası bir sezon boyunca dünyanın en iyi kayak oryantiringçisini bulmak için düzenlenen resmi yarış dizisidir. Dünya Kupası her çift yıllarda düzenlenir.

Kökeni 1890’lara dayanan kayak oryantiringi uzun yıllar gelenekselliğini devam ettirmektedir.

Malzemeler:
Yarışma Ekipmanı: Kayak oryantiringcileri çoğunlukla aynı tür kayaklar kullanırlar. Mesafe kayakçısı olarak, kayak elbisesi, polar mont, kayak botu ve bağlayıcı.
Harita Tutucu: Göğse özel olarak monte edilen, müsabaka esnasında yüksek süratte haritayı okumayı kolaylaştıran bir aparattır.
Harita: Organizatör tarafından tedarik edilir ve üzerinde sporcuların uğramak zorunda oldukları kontrol noktaları bulunur. Haritalar; sporculara  hangi rotanın en hızlı, hangi rotadaki yolun en kaliteli ve kayılabilir olduğunu ve eğimlerin durumlarını verebilen şekilde tasarlanmalıdır.
Pusula: Pusula harita tutucuya veya kayakçının koluna sabitlenmektedir.
Kontrol Yüzüğü: Sporcuların doğru sırada bütün kontrol noktalarına gittiğini ispatlamak ve her kontrol noktasında bulunan hedef ile (elektronik sistemle) temas ettirmek zorunda oldukları bir elektronik aygıt. Bu sistem çalışmadığı durumlarda Oryantiringçi, hedefte bulunan zımba ile haritasında belirtilen bölgeyi zımbalamak durumundadır. (1)

Tags:
Tags: