Gönderen Konu: Su geçirmezlik teknolojileri - 2  (Okunma sayısı 5511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Su geçirmezlik teknolojileri - 2
« : 25 Şubat 2016, 23:22:11 »


Bir önceki postta, genel su geçirmezlik teknolojileri ile bu teknolojilerin Ferrari’si diyebileceğimiz Gore-Tex’ten bahsetmiştik. Bu postta ise ülkemizde satılan outdoor ürünlerinde kullanılan diğer su geçirmezlik teknolojilerine değineceğiz.

EVENT:
Bir ABD teknolojisi olan Event, Gore-tex’e en yakın teknolojidir ve aynı sistemle çalışır. Event membranın da Gore-Tex gibi 1 santimetre karesinde yaklaşık 1.4 milyar gözenek vardır ve bu çok küçük gözenekler suyun geçmesini engellerken, su buharının geçişine izin verirler. Yani Event membran nefes alabilir. Zamanla su geçirmezlik değerini yitirmez. Sadece membran üzerinde yırtık, delik vb. durumlarda su alır. Üstelik fiyatı Gore-Tex’e göre daha ucuzdur. Bugün pek çok outdoor üreticisi firma tarafından kullanılıyor olmasına rağmen, Gore-Tex’in tahtını ele geçirememiştir. Ancak ABD’de yaygındır ve bana sorarsanız gönül rahatlığı ile alınabilir. Ülkemizde satılan Kayland ayakkabılarda ve bazı Karrimor ürünlerinde kullanılmaktadır.NOVADRY:
Ülkemizde de yaygın bir perakende ağı bulunan Decathlon’un kendi su geçirmezlik teknolojisidir ve Decathlon mağazalarında satılan neredeyse tüm ürünlerde bu teknoloji kullanılır.  Ucuzdur… Decathlon bu teknolojinin detaylarını detaylı olarak açıklamıyor, ancak temel olarak kumaş üzeri kaplama ile yapılıyor. Bu nedenle de zaman içerisinde su geçirmezlik değerlerini yitirir. Su geçirmezliği korumak içn ürünlerin yıkanmasına çok dikkat etmek ve yıkama sonrası su geçirmez spreyle bakımını yapmak gerekir. Ayrıca alırken mm. su sütunu cinsinden su geçirmezlik değerleri de iyi bakın. Bu değer ne kadar büyürse su geçirmezlik değeri o kadar artar. (Yaklaşık her 2.000 mm. su geçirmezlik bir saatlik bir sağanak yağmura denk gelir.) Özellikle bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak yüksek irtifa dağcılığı ile kötü kış günlerinde uzak durun derim.

DİĞER TEKNOLOJİLER:
Geri kalan su geçirmezlik teknolojilerinin neredeyse tamamı kumaş üzeri kaplama. Yani küçük farklarla Novadry gibi. O nedenle yukarıda Novadry için söylediklerimiz onlar içinde geçerli. Yani yüksek su geçirmezlik değerine sahip olanları alın, yıkamayın, iyi bakın.. Ayrıca yüksek irtifa dağcılığı ile kötü kış günlerinde uzak durun. Bahar ve yaz aylarında sorun yok, rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte bu teknolojiler ve kullanan firmalar.

TEXAPORE: Jack Wolfskin
WEATHERTITE: Karrimor
OMNI-SHIELD: Columbia
CLIMASHIELD: The North Face, Solomon
DRY-LINE: Boreal
CLIMATIVE: Lafuma
PROTEX: Vango

Daha bunun gibi pek çok teknoloji var. İçeriği aynı, isimleri farklı. O nedenle önce Gore-tex ve Event ürünleri almaya bakın. Alamıyorsanız geri kalan teknolojilerin ne olduğu çok önemli değil. Öncelikle su geçirmezlik değerine bakın. Ciddi firmalar, ürünlerinde kendi teknolojilerini kullansalar bile, yüksek irtifa dağcılığı gibi eksterm şartlar

Kaynak : http://dogayakacis.com/2014/12/03/su-gecirmezlik-teknolojileri-2/

Tags: