Gönderen Konu: En İyi Gezi ve Seyahat Rehberleri  (Okunma sayısı 8980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7607
    • insan ve doğa
En İyi Gezi ve Seyahat Rehberleri
« : 12 Mart 2016, 12:16:33 »
Seyahat etmeyi hayat tarzına çevirenlerin, gerçekleştirdikleri seyahatler dışında hayalini kurdukları birçok rota, programları yapılmış ve arada bir güncellemeleri yapılan programlar ile birlikte kendilerine özgü  “araştırma yöntemleri” vardır.

Böylesi bir sürecin benim için olan bölümünde, deneme-yanılmalardan çok güncellik ve güvenilirlik ile araştırılacak, yararlanılacak kaynakların tarzları önem taşıyor. Bu nedenle en önemli husus, genel seyahat bilgilerinin dışında kendi seyahat tarzınızı ve asgari keyif standatlarınızı bilmektir. Kaynakların çok olması, işinize yarayan bilgilere kolay ulaşabileceğiniz anlamına gelmediği gibi, güncelleme yapılmamış, deneyim ve tecrübelerin  başka kurum/kişilere bırakılmış içeriklereden faydalanmak kimi zaman sizi zor durumda bırakabilir.

Tekrar belirtmem gerekirse unutulmaması gereken en önemli husus “SEYAHATLERDE NE İSTEDİĞİNİZİ ve SINIRLARINIZI BİLMEKTİR”  Bu nedenle Seyahat Kaynakları hakkında bilgiler içeren bu sayfa KİŞİSEL OLARAK İHTİYAÇLARIM DOĞRULTUSUNDAKİ TERCİHLERİMDEN OLUŞMAKTADIR.

Profesyonel iş hayatımdaki uzun yıllara yayılan turizm tecrübeme güvensem de, kısacık seyahatler için bile çok fazla okuyor, planlıyor, hazırlık yapıyor ve yola çıkıyorum. Yanlış anlaşılmasın, bahsettiğim tüm hazırlıklar bilgi ve planlayabildiğim kadar riskli durumları en aza indirmekle ilgili. Yoksa genelde ilgili seyahate ait minimum ihtiyaçlarımı sığdırabildiğim sırt çantası, valiz veya ellerim cebimde diyebileceğim kadar hafif bir donanımla yola koyuluyorum.

Paylaşımlarımı okuyanların iyi bildiği gibi seyahat edenlere duyduğum saygıyı “seyahat edenleri sınıflandırmamak” gibi bir düşünceye sahibim. Bununla ilgili etiketlendirmeyi hoş bulmuyorum. Bu yüzden her seyahat edene iyi yolcuklar diyebilen ve yollarının açık olması için dilekler gönderen bir seyahat blogu, seyahat sitesi veya seyahat dostuyum. İsmin ne önemi var ki?

Peki seyahatleri kolaylaştıran güncel bilgi ve içeriklere nereden ulaşıyor, hangi kaynakları kullanıyor, hangi seyahat bloglarını takip edip hangi seyahat sitelerine güveniyorum. İçeriklerine güvendiğim seyahat alışverişi yapılabilecek siteler hangileri. Türkçe veya yabancı kaynaklı bilgilerin hangileri seyahatlerde daha fazla yardımcı oluyor.EN İYİ GEZİ ve SEYAHAT BLOGLARI
Genel bir sıralama yaparsak, seyahat yazılarının, deneyimlerinin aktarıldığı gezi blogları okumadan geçmediğim kaynakların başında yer alıyor. Gezi blogları kendi tarz, rota ve zevklerine göre oldukça farklı alternatifleri sunan tam anlamıyla bir “tecrübe” kaynağı. Gezi ve seyahat bloglarına bakmadan ön hazırlık yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Okumaktan keyif aldığım seyahat bloglarının ilk aklıma gelenlerini aşağıdaki listeye ekledim.

 
Ayfer Onur Seyahatnamesi
Bayaiyi 
Beyaz Büyü     
Bilinmeyen Rota
Bir Hayalin Peşinde
Cağlar Erozgen     
Celebi Alper   
Drummer Lizard
Gezeceğiz 
Gezen Kelebek   
Gezgin Anne
Gezgin Kadınlar     
Gezici Günlük
Gidip Görmeli   
Gürkan Genç
Hazal Yılmaz
İstandist     
Kesfetsene   
Melih Eriş     
Onuncu Köy Yolcusu     
Rahat Battı     
Sevda Yollarda
Super Nice Visit
Uçan Bavul   
Yaseminya   
Yoldaki
Yoldaki İzler
 

EN İYİ GEZİ VE SEYAHAT SİTELERİ
Pek çok gezi ve seyahat blogu güncel bilgilerle deneyimlerini aktaran seyahat blogger ‘ları sayesinde oldukça keyifli içeriklerle tecrübelerini paylaşıyorlar.

Seyahat konusunda daha geniş bir alanda tecrübelerini, güncellikleri ile seyahatlerde yardımcı olabilecek bilgileri paylaşan, seyahat bloglarından daha geniş bir yelpazede içerikler oluşturan “Seyahat Siteleri” olarak adlandırabileceğimiz ve benimde yararlandığım kaynaklar ise ; Az Gezmiş, Gezen Bilir, Uzak Rota, Gezimanya ve Yolda Olmak olarak sıralanabilir.EN İYİ ONLINE SEYAHAT REHBERLERİ
Aslında bu kategori oldukça yetersiz ve hatta dağınık bir durumda. Seyahatler konusunda yararlanmak için bir Türkçe kaynak eksikliği zaten bilinen bir gerçek. Benim ihtiyaç durumlarında yararlandığım kaynakların ilk sıralarında Ekşi Sözlük gelmesi ve bunu izleyen diğer sözlük sitelerinin bulunması, her ne kadar yararlı görünse de konunun dağınıklığını gösteren iyi bir örnek. Wikipedia bilgi kaynağı yine yararlandığım özellikle hikayeleri yakalamakta faydalandığım bir kaynak. Wikitravel her ne kadar ingilizce olsa da zaten birçok kişi tarafından bilinip kullanılıyor zaten. Bir diğer kaynak ise aradığım güncel bilgilerin kullanıcılar tarafından eklendiği TripAdvisor . Ne aradığınız bildiğinizde çok şey sunan bir rehber görünümünde.

Seyahat Blogları, Seyahat siteleri ve online diğer kaynakların Türkiye’de istikrarlı içeriklerle yayını oldukça zor. Ülkemizin ekonomik durumu kaynaklı, döviz kurlarının istikrarsızlığı ve devamlı değişmelerinden tutun, hergün statüsü değişen vize uygulamalarına kadar güncel bilgiler içeren kaynaklar bulabilmek oldukça sorun olabiliyor. Bu yüzden seyahatler öncesi hazırlık aşamasında dağınık çalışmalar yorucu olabiliyor.Bu nedenle seyahat rehberlerinin en iyi içerik sunanları başta İngilizce olarak yayın yapanlar. Bunların başında da uluslararası ünlü seyahat rehberleri ve alt başlıklarında oluşturdukları forum siteleri geliyor. Bir seyahat rehberi deniz deryası Lonely Planet, geniş forumu ile Travellers Point, ve Aardvark Travel, bunlardan bazıları. Ayrıca faydalanabileceğiniz geniş bilgilerle dolu İngilizce seyahat rehberleri ise şunlar;

Travel Dudes                                          Fodors                                          Arrival Guides                        World Travel Guides

Rough Guides                                         Budget Travel                           Bootsnall                                 Matador Network


EN İYİ SATIN ALMA VE KARŞILAŞTIRMA SİTELERİ
Seyahat planlamalarının en önemli bölümlerinden biri özellikle ulaşım ve konaklama konusundaki tarih ve maliyet alternatifleri bakımından karşılaştırmak ve hızlı bir şekilde rezervasyonları gerçekleştirmektir.

EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ
Ulaşımlarımızın önemli bölümünde kullandığımız uçak bileti satın alma  sitelerinden benim faydalandığım ve kullandığım benim için en iyileri şunlar

Aero Bilet                               SkyScanner                                Edreams                           Kayak                                  Momondo   

EN İYİ KONAKLAMA REZERVASYON SİTELERİ
Konaklama, seyahatlerin kişisel tercih boyutunda en fazla değişiklik gösteren konusudur. Her seyahat düşkünü kendi tercihleri doğrultusunda ve kendi standartlarında farklı dinamiklere göre trcihlerini yapar. Bu nedenle satın almalar sırasında ne aradığınızı bilirseniz online rezervasyon sitelerinden çok iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz. Kendi tercihlerim doğrultusunda devamlı olarak kullandığım ve beni yanıltmadığından güvenerek önerebileceğim siteler şunlar.

Booking.com                         HRS                              Trivago                           Hostel Bookers                           Hostel Worlds

Bir daha bahsetmekde fayda görüyorum. Yazıda bahsettiğim ve linklerini eklediğim tüm gezi seyahat blogları, seyahat rehberleri, Seyahat kaynakları, markalar, uçak bileti ve konaklama satın alma/karşılaştırma siteleri tamamen kendi kullandığım, deneyimlediğim, faydalandığım ve keyif alarak okuduğum kaynaklardır. Bu liste giderek daha da gelişecek ve zamanla deneyimlemeler çerçevesinde değişecektir. Hatta özellikle bloglar bölümünde unuttuğum isimler ve bloglar olabilir.

En İyi Gezi ve Seyahat Rehberleri, güncel olmasına dikkat ettiğim tüm kesfet.tv içerikleri gibi devamlı olarak güncellenmektedir.

Kaynak : http://www.kesfet.tv/en-iyi-gezi-ve-seyahat-rehberleri/
« Son Düzenleme: 12 Mart 2016, 22:05:29 Gönderen: GeZGiN »

Tags:
Tags: