Gönderen Konu: İçtiğimiz su hakkında ilk bilmemiz gerekenler  (Okunma sayısı 4713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7537
    • insan ve doğa
İçtiğimiz su hakkında ilk bilmemiz gerekenler
« : 17 Ekim 2011, 09:17:37 »
İçtiğimiz su hakkında ilk bilmemiz gereken, suyun doğal, temiz ve güvenilir olmasıdır. Şehir şebekesinden verilen sudaki mikroplar klorlanarak öldürülür ve musluklarınızdan akar. Ancak klor ve suyun birleşmesinden klorafanin oluşur.
 
Klorafanin, kansere, guatr hastalıklarına, cilt kaşınmalarına ve egzamaya, saç dökülmesine ve kadınlarda kansızlığa neden olur. Kaynatılarak içilen musluk suları özellikle gelişme çağındaki çocuklar için sakıncalıdır. Çünkü kaynatma sonucu sudaki kalsiyum miktarı düşer, bu da kemik gelişiminde olumsuz etkilere yol açabilir.
 
İçtiğimiz suyun temiz ve güvenli olması, en az içerikleri ve lezzetleri kadar önemli. Çevre kirliliğindeki hızlı artış dikkate alındığında temiz ve güvenli su temininin önemi daha iyi anlaşılır. Yüzey sularının karışmadığı, kaynağında temiz olan, herhangi bir kimyasal işlemden (klorlama, ozonlama) geçmemiş, mineral muhtevası yüksek suların daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Yeterince kontrol edilebilen bir su kaynağından elde edilen, güvenilir şartlarda taşınan ve üretiminde gerekli mikrobiyolojik önlemler alınan sular güvenli sulardır.
 
Su sadece sudan ibaret değildir, kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller de içermektedir. Sertlik derecesi düşük yüzey sularından üretilen sularda az miktarda olan mineral yükü, sertlik derecesi yüksek doğal mineralli sularda oldukça fazladır. Suyun yumuşak veya sert olması içindeki mineral miktarı ve mineral yapısına bağlıdır. Sert sular daha fazla kalsiyum ve magnezyum içerirken, yumuşak sularda daha fazla miktarlarda sodyum bulunur. Sert ve yumuşak sular arasında anlamlı bir lezzet farkının bulunmadığı kabul edilir.
 
Magnezyumdan zengin suları tüketenlerde kalp damar hastalıklarının, kalsiyum ve magnezyumu fazla suları içenlerde hipertansiyonun, yüksek oranlarda kalsiyum ihtiva eden suları tüketenlerde kemik kırılganlığı artışı sorunu osteoporozun daha az rastlandığını gösteren bulgular vardır.

Tags:
Tags: