Gönderen Konu: Beyaz Diş-Vahşetin Çağrısı  (Okunma sayısı 12068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7607
    • insan ve doğa
Beyaz Diş-Vahşetin Çağrısı
« : 19 Eylül 2011, 18:28:21 »
Kitabın Adı:Beyaz Diş-Vahşetin Çağrısı
Kitabın Yazarı: Jack London
Kitabın Yazılma Yılı:1983
Kitabın Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları Çocuk Klasikleri 26
Kitabın Basım Yılı: Üçüncü Baskı, İstanbul: 2003
Sayfa Sayısı:124
Kitabın Konusu: özgürlüğün önemi, esaretin kötü yönlerini ortaya çıkarmıştır. İnsanların içindeki kabalığı vurgulamak istemiştir. Hayatın içindeki mücadeleyi, insanların var olmak için birbirleriyle yaptıkları mücadeleyi anlatmak istemiştir.
Kitapta Tanrı kavramı geçmektedir ve bu Tanrı adına yapılan şeylerden bahsetmesi son derece önemlidir.Kitabın Özeti:
Beyaz Diş isimli hikaye annesi köpek, babası ise kurt olan bir hayvanın başından geçen olayları anlatmaktadır. Gri renkli bu yavru mağarada doğar. İlk başlarda annesi ile ve bulunduğu mağara ile sınırlı olan dünyası bir gün annesinden habersiz mağaranın dışına çıkması ile farklılaşır. Mağarada bulunduğu süre içerisinde açlıkla tanışır. Bu sırada babası bir vaşak tarafından öldürülür. Mağaradan dışarı çıktığı gün ilk önce bir yamaçtan yuvarlanır daha sonra bir ağaçkakan’dan korkar, bulduğu bir keklik yuvasında bulduğu yavrulardan birini yemek ister fakat anne keklik bunu engeller en sonunda bir gelincik tarafından gelinciğin yavrusuna zarar verdiği için tam öldürülecekken anne kurt bunu kurtarır. Bütün bunlar hayatın çok kolay olmadığı ve mağaranın dışında amansız bir mücadele olduğunu ona gösterir.
Annesi bir gün bir vaşak yavrusunu mağaraya getirir ve ardından anne vaşak mağaraya gelerek anne kurtla mücadeleye başlar bu mücadeleyi anne kurt kazanır. Zaman zaman Gri Kurt da bu mücadeleye katılır. Bütün bu olanlar ona hayat hakkında bir kurarlı daha öğretir. Bu kural “Ye yoksa yenilirsin” kuralıdır.
Bu yavru daha sonra Gri Kunduz denilen bir Kızılderili tarafından sahiplenildi. Annesi ile birlikte burada bulundu ve kendisine “Beyaz Diş” adı verildi. Burada istemeyerek de olsa itaati öğrendi. Ayrıca Uzun dudak adı verilen bir köpekle sürekli mücadele içerisinde oldu. Gri Kunduz borcu nedeniyle Beyaz Diş’in annesini Üç Kartal’a verdi. Beyaz Diş istemeyerek de olsa annesinden ayrıldı.
Gri Kunduz’un kampındayken bütün köpeklerle mücadele etti, iyice vahşileşmişti. Kendi malını korumasını öğrenmişti. İnsanlarla ilk tanıştığından bu yana onları Tanrı olarak görüyordu ve Tanrı malı olabilmek için özgürlüğünden vazgeçti. Buradaki bütün köpeklere korku veriyordu. Yaşlı bir köpek olan Baseek’i yenmesi ona büyük bir güç vermişti. Bu sırada açlık tehlikesi baş gösterdi. Ama onun kanı kurt kanıydı ve ormanda avlanarak bu olayı çok kolay atlattı. Bir gün annesi ile karşılaştı ama dişi kurtlar kendi yavrularını bir yıl sonra tanımadıkları için annesinden hiç beklemediği bir tepki gördü. Bir çok köpekle dövüştü ve galip çıktı. Ünü iyice yayılmıştı. Burada sürekli kızağı en önden çeken köpek oldu. Gri Kunduz Kolondik ve Davson’a mal götürmüş ve çok kâr elde etmişti. Burada ilk defa beyaz insanları gördü. Onlar çok farklı bildi. Bu beyaz insanlardan biri olan Güzel Smith tarafından Gri Kunduz’dan çok ucuz fiyata alındı. Çünkü Gri Kunduz parasının hepsisini harcamıştı onu Güzel Smith’e satmak zorunda kaldı.
Güzel Smith Beyaz Diş’i çok dövüyordu. Birkaç defa Gri Kunduz’a kaçtı ama tekrar geri alındı. Bir çok köpekle para uğruna dövüştürüldü. Güzel Smith bu işten çok para kazanmıştı. Burada adı “Kavgacı Kurt” olmuştu. Bir gün bir buldog cinsi köpek tarafından öldüresiye hırpalandı, tam öleceği sırada bir maden uzmanı W. Scott tarafından kurtarıldı. W. Scott Güzel Smith’ten köpeği zorla 150 dolara aldı. Güzel Smith köpeği kaçırmak istedi ama başarılı olamadı. Matt de W. Scott’ın yanında çalışan bir işçiydi. Beyaz Diş ilk başlarda herkese karşı çok vahşiydi hatta W. Scott’ın elini bile ısırdı. Daha sonra W. Scott’ı çok sevdi, ona karşı daha önce hiç tatmadığı sevgi ve bağlılık duygularını yaşadı. W. Scott’ın yanından ayrılmasıyla ilk defa hayatında hastalandı.
W. Scott işleri dolayısıyla California’ya gitti yanında Beyaz Diş’i de götürdü. Ama içinde bir tedirginlik vardı çünkü onun çevresine karşı saldırgan davranmasından korkuyordu. İlk önce Collie adı verilen bir çoban köpeğiyle daha sonra bir tazıyla en son olarak da çocuklarla anlaşmakta güçlük çekti ama onlara da alıştı. Scott, bir gün attan düşüp çayırda bacağını kırdı Beyaz Diş eve gidip yardım getirdi. Bu olaydan sonra Vista halkı tarafından çok sevildi.
O günlerde gazeteler San Quentin cezaevinden kaçan bir suçluyu yazıyordu. Bu suçlu Jim Hall’dı. Scoot eskiden yargıçtı tam emekliliğe yaklaşırken onu hapse mahkum etmişti polislerin bir hilesi sonucu suçlanmış ve hapse atılmıştı. W. Scott’ın bundan haberi yoktu. Jim Hall yargıçtan intikam alacağına dair mahkemede onu tehdit etmişti. Jim Hall bir gece silahla Scott’ın evine geldi ama Beyaz Diş bunu fark etti ve boğuşmaya başladılar. Boğuşma sonunda Jim Hall ölmüştü ama Beyaz Diş de yaralanmıştı. Bu olaydan sonra adı “Kutsal Kurt”a çıktı ve herkes onu çok sevdi. Artık hayat onun için sevgi üzerine kuruluydu ve bu şekilde devam etti.

Kitabın Anafikri: Beyaz Diş kitabında ana fikir çok belirgin değildir. Benim çıkardığım ana fikir bir çocuğun birazda genç açıdan ele alırsak bir insanın iyi yönlerini öne çıkartırsanız ve bu yönünün ortaya çıkması için çaba gösterirseniz o kişi iyi bir insan olur ama tam tersini yaparsanız olumsuz bir kişilik olarak karşımıza çıkar.
Ayrıca kitap özgürlüğün önemi, esaretin kötü yönlerini ortaya çıkarmıştır. İnsanların içindeki kabalığı vurgulamak istemiştir. Hayatın içindeki mücadeleyi, insanların var olmak için birbirleriyle yaptıkları mücadeleyi anlatmak istemiştir.
Kitapta Tanrı kavramı geçmektedir ve bu Tanrı adına yapılan şeylerden bahsetmesi son derece önemlidir.
Kitabın Kahramanları:
Beyaz Diş: Yarı kurt, yarı köpek olan bir hayvandır ama kitapta çoğu zaman kurt yönü ortaya çıkarılmıştır. Bir mağarada dünyaya gelmiş ve küçükken babası bir vaşak tarafından öldürülmüştür. Beyaz Diş kitabın ilk başlarında çok vahşidir ve köpek dövüşlerinde kullanılmıştır. Ayrıca kızak çekmiştir. Çevresine karşı son derece saldırgan bir tutumu vardır. bir köpek dövüşünde çok hırpalanır. W. Scott adı verilen bir adam onu alır, tedavi eder ve bu olaydan sonra çevresinde karşı oldukça sevecen bir şekilde yaklaşır. Önceki hayatının tam tersi bir yönde hayatını devam ettirir.
Kiche: Beyaz Diş’in annesidir. Bu isim ona Kızılderililer tarafından verilir. Beyaz diş için her şeyi yapan bir annedir. Daha sonra borç karşılığı birine verilir. Aslında bir köpektir.
Gri Kunduz: Kiche ve Beyaz Diş’i ormanda bulup onları kendi işlerinde kullanmış ve onlara sahiplenmiştir. Kızak çektirmiştir. Dawson ve Klondik’e kürk, bağırsakla dikilmiş deri eldiven ve çarık götürmüş, bundan dolayı çok para kazanmış ama daha sonra bu paraları gereksizce harcayıp zor duruma düşmüş ve Beyaz Diş’i satmak zorunda kalmıştır.
Baseek: Gri Kunduz’un kampında bulunan bir köpektir. İlk başlarda Beyaz Diş’i çok döver, yaşlanınca Beyaz Diş tarafından dövülür ve ona karşı çekingen bir tavır takınır.
Uzun Dudak: Gri Kunduz’un kampında yaşayan çok güçlü bir ödevdir. Her zaman Beyaz Diş’e düşmanlık yapmıştır. En sonunda Beyaz Diş tarafından öldürülür.
Üç Kartal: Kızılderililer ve Gri Kunduz’dan alacağı olduğu için Kiche’yi alır. Kitabın sonraki bölümlerinde pek adı geçmez.
Mitsah: Gir Kunduz’un kampında çalışan biridir.
Güzel Smith: Son derece çirkin bir adamdır. Boyu kısa, tepesi sipsivri, yüzü vücudunun diğer yanlarına oranla çok büyüktür. Korkak ve kişilik olarak çok zayıf bir insandır. Gözleri ve saçları sarıdır. Kamptaki insanlara yemek pişirir ve bulaşıklarını yıkardı. Hile yoluyla Gri Kunduz’dan Beyaz Diş’i almış, ona çok eziyet etmiş ve onu köpek dövüşlerinde kullanıp çok para kazanmıştır. W. Scott’un evinden Beyaz Diş’i çalmaya kalkmış ama başarılı olamamıştır.
W. Scott: Emekli bir yargıçtır. Ayrıca maden uzmanıdır. Bulunduğu bölgede büyük bir nüfus sahibidir. Kitapta, sağlam bir karakter olarak yansıtılır.
Matt: W. Scott’un yanında çalışan biridir. İnsanlara karşı önyargılıdır.
Collie: San Fransisco’da bulunan evde yaşayan bir çoban köpeğidir. İlk başta Beyaz Diş’e saldırganca yaklaşır ama daha sonra onla dost olur.
Dick: San Fransisco’daki evde yaşayan bir tazı köpeğidir. İlk başlarda Collie gibi Beyaz Diş’e karşı düşmanca davranır ama daha sonra o da dost olur.
Jim Hall: bir çok cinayet işlemiş, bir çok kez cezaevine girmiş fakat huyu bir türlü değişmemiş bir insandır. Son suçunu aslında haksız yere görmüştür. Polisler tarafından yapılan bir oyun sonucu yargıcın karşısına çıkmıştır. W. Scott tarafından cezaya çaptırılmış ve bunun intikamını almak için evine gizlice girmiş ancak Beyaz Diş tarafından öldürülmüştür.

Kitabın Yorumu: Kitapta ahlaki değerlerle örtüşen ifadeler var ama bu değerler kitapta antitez şeklinde ve gerçekle uyuşacak şekilde verilmiş. Kötü olaylar anlatılmış ve buradan çocuğun doğruyu bulması istenmiş. Meselâ kurdun kavga anında yenilirken öfkeyle rakibine saldırması ama bu kalkış sırasında bacaklarının birbirine dolaşması ve tekrar altta kalması gibi. Anlatılmak istenenler olayla içinde anlatılmış, bir öğüt olarak çocuğa verilmemiştir.
Kitapta, olaylar çok ön planlı, duygular ise ikinci plandadır. Duygular olayların alt yapısını oluşturacak şekilde kitapta verilmiştir.
Çocuksu öğeler çok fazla değildir kitabın genelinde birkaç. Çocuksu öğe bulunmaktadır.


Tags:
Tags: