Gönderen Konu: Sık Sorulan Sorular ve Karavancılık Hakkında En Çok Merak Edilenler  (Okunma sayısı 46865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Karavanların kabaca çekme karavan ve motokaravan olarak ikiye ayrıldıklarını biliyoruz. Bunlar da kendi aralarında çeşitlere ayrılıyor mu?

Çekme karavan: Çekme karavanlar  yalnızca içinde uyumak için tasarlanmış çadır-römork türlerinden tutun da en minik tear-drop  ve hafta sonu karavanı da denilen TTT ( Tiny Travel Trailers) modellerinden konteyner büyüklüğündeki türlere kadar geniş bir hacim yelpazesindedirler. Model ve büyüklük tercihini kullanım amacı belirler.Motokaravan (Motorhome) (RV – Recrational Vehicle): Motokaravanlar da kendi aralarında alkovanlı, entegre (bütünleşik), semi-entegre (yarı bütünleşik) ve kampervan ya da kısaca kamper (campervan- camper) olmak üzere ayrılırlar.

Alkovanlı (Alcove) Motokaravan: Alkovan aracın sürücü kabininin üzerindeki yatak olarak kullanılan bölüme verilen isimdir. Genellikle aracın sürücü kabinini oluşturan orijinal yapısı olduğu gibi muhafaza edilir. Karavan ve alkovan bölümleri kaporta sacı dışında özel malzemelerden  imal edilerek aracın şasesine sabitlenir.Entegre (Integrated)Motokaravan: Bu tür motokaravanlar sürücü kabini de dahil olmak üzere çıplak şase üzerine tüm yapısı özel malzemelerden imal edilmiş motokaravanlardır.Semi-Entegre (Semi Integrated) Motokaravan: Sürücü kabini olduğu gibi muhafaza edilerek alkovansız olarak imal edilmiş motokaravanlardır. Alkovanın olmaması  karavan bölümünün sürücü kabininin kaportasına daha bütünleşik olarak monte edilmesine ve aracın daha kompakt görünmesine olanak sağlar.Kampervan ya da Kamper (Camper): Panelvan türü araçların orijinal kaporta yapısı bozulmadan içinin karavan olarak düzenlenmiş şeklidir. Kompakt yapıları ve kıvraklıkları nedeniyle tercih edilirler ancak iç hacim ve özellikle genişlik ve konfor bakımından diğer motokaravanlarla kıyaslanmaları mümkün değldir.Çekme karavan mı yoksa motokaravan mı tercih etmeliyim?
Bu tercih öncelikle sizin tercih ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. İkisinin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır.
Sahip olma maliyeti açısından çekme karavanların tartışılmaz bir üstünlüğü vardır. Çok küçük tear-drop ya da haftasonu karavanı türlerini saymazsak motokaravanlardan çok daha geniş ve konforludurlar. Motokaravanı günlük işlerinizde ve şehir içinde kullanamazsanız ikinci bir araç sahibi olmanız gerekir. Çekme karavanda ikinci bir araca ihtiyaç yoktur. Kamp alanında aracınızdan ayırarak aracınızı bağımsız olarak ulaşımda kullanabilirsiniz. Buna rağmen karavan çekmek tecrübe gerektirir, sürüş özellikleri hız ve manevra kabiliyeti açısından motokaravanlara göre çok kısıtlayıcıdır. Kamping dışı konaklamalara, haftasonu gezilerine ve sık yer değiştirilen uzun soluklu gezilere motokaravanlar kadar uygun değildirler.

Karavan çekebilmek ya da motokaravan kullanabilmek için ehliyetimi değiştirmem gerekir mi?
750 kg. altındaki çekme karavanları ve 3,5 ton altındaki motokaravanları B sınıfı ehliyetinizle çekebilir / kullanabilirsiniz.

Çeki demiri ruhsata işlenmeli mi? Aracıma çeki demiri taktırmanın prosedürü ve maliyeti nedir?
Karayolları ve trafik kanunlarına göre karavan ya da römork çekebilmek için aracınızda CE belgeli ve TÜV onaylı markaya ve modele uyumlu çeki demirinin bulunması ve ruhsatta ‘’römork çekebilir’’ ibaresinin bulunması gerekmektedir. Marka ve modele uygun çeki demirinin taktırılması ve en uygun yönlendirme konusunda aracın teknik servisine danışılmalıdır. Çeki demirinin ruhsata işlenebilmesi için onaylı teknik tadilat projesi gereklidir. Proje hazırlamaya makine mühendisleri yetkilidir. Proje işlemleri için trafik müşavirlerinden yardım alınabilir. Proje onaylandıktan sonra muayene süresi dolmamış olsa bile muayeneye girilir ve sonrasında çeki demiri trafik belgesine işlenir.
Günümüz koşullarında bu işlemlerin ortalama maliyeti (çeki demiri ve taktırma maliyeti dahil) yaklaşık 750 TL. dır.

750 kg. ve üzeri çekme karavan için ayrı bir ruhsat çıkarmak zorunlu mudur?
Karayolları ve Trafik kanunlarına göre 750 kg. üstü çekme karavaların çekicisi olan aracın plaka ve ruhsatına vizeli ayrı bir ruhsatının olması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ileride karavan ya da çekicisi olan araç ayrı ayrı satılmak istendiğinde karavanın vizesini çekicisinden ayırmak için karavanın tip onay belgesinin isteniyor olmasıdır.

750 kg. ve üzeri karavan çekebilmek için ehliyetimi değiştirmem gerekir mi?
Karayolları ve Trafik kanunlarına göre 750 kg. ve üzeri karavan çekebilmek için D sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekir. 28.04.1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetiniz varsa bununla da kullanabilirsiniz.

Trafikte seyir halinde iken karavanın içinde yolculuk yapılabilir mi?
Yasalara göre çekme karavanlarda seyir halinde iken yolcu taşınamaz. Can güvenliğimiz açısından tehlikeli bir davranıştır. Pratikteki yanlış uygulamaların aksine aslında bu durum motokaravanların yaşam bölümü için de geçerlidir. motokaravanların yaşam bölümünde de ancak aracın yolcu taşıma kapasitesine uygun sayıda ve emniyet tertibatına sahip koltukların bulunması halinde yolcu taşınabilir.

Yasal olarak hangi tip araçlar motokaravan yapımına uygundur?
Yeni trafik yönetmeliğine göre şasesiz araçların motokaravana dönüşümü mümkün değildir. Daha ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse eski uygulamalarda görüldüğü üzere şasesi olmayan panelvan türü araçların kaportaları kesilerek alkovanlı, entegre ve semi-entegre motokaravana dönüşümü mümkün değildir. Bu modeller ancak çıplak şase kamyonet türü araçlar üzerine uygulanabilir.
Panelvanların kaportası kesilmeden camper tarzı motokaravana dönüşümü ve ruhsatlandırılması konusunda bir sıkıntı yoktur.
Panelvan ve kamyonet tarzı araçlar dışında tercihe göre minibüs, midibüs, otobüs ve hatta kamyon tarzı araçlar da yapılacak mevcut düzenlemeye göre fazla koltukları sökülüp, projelendirilip ruhsata işlenmek suretiyle motokaravana dönüşebilir.
Fazla yolcu kapasiteli ve ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların B sınıfı ehliyetle kullanılamaması nedeniyle bu tür araçlar pratikte fazla tercih edilmemektedir.

Motokaravan dönüşüm projesi için araçta ABS olması zorunlu mudur?
ABS si olmayan yük taşıma amaçlı (N sınıfı) araçların özel kullanım ve yolcu taşıma amaçlı (M sınıfı) araca tadilat projesinde aracın mevcut yolcu taşıma kapasitesi arttırılacaksa ABS şartı aranmaktadır.
Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse:
Mevcut 2+1 (2 yolcu + 1 sürücü) yolcu taşıma ruhsatlı panelvan ya da kamyonet türü aracınızı arkaya koyacağınız ilave koltuklarla yolcu kapasitesini arttırarak motokaravana dönüştürmeyi düşünüyorsanız ABS şartı aranmaktadır. Hatta yalnızca ABS değil, koltuklarınızın ve emniyet kemeri sistemlerinizin de CE belgeli ve TÜV onaylı olması ve aracınızın da çarpışma testleri dahil bir dizi teknik testten geçmiş ve tip onay belgeli olması gerekmektedir. Ne yazık ki bir geçiş ve uyum süreci yaşadığımız şu günlerde bu uygulamaların pratiğe nasıl döküleceği konusunda en yetkili mercilerin bile fikri bulunmamaktadır.
Aracın mevcut yolcu kapasitesi değişmediğinde (2+1 ya da 1+1 gibi) ve arkaya koltuk koyulmadığında  ABS şartı aranmamaktadır.

5 yaşından küçük ticari araçlar motokaravana dönüşebilir mi?
Teknik olarak bu uygulamanın önünde bir engel yoktur. Ancak 5 yaşından küçük ticari araçlar özel kullanım amaçlı motokaravana dönüştüğünde fatura bedeli üzerinden %84 ÖTV taahhuk ettirilir.
5 yaşından büyük araçlar ÖTV’den muaftır.

Motokaravanların şehir içi kullanımı ve 1. köprüden geçişi serbest midir?
Motokaravanlar yolcu taşıma ruhsatlı (M sınıfı)  araçlar olduğu için şehir içi kullanım ve 1. köprüden geçişleri serbesttir.

Camper tarzı motokaravanlar için hangi marka ve modeller tercih edilmelidir?
Bu tercih tamamen sizin beklentilerinize, zevkinize ve bütçenize kalmıştır. Mümkün olan en büyük hacim ve ortalama sahip olma maliyeti nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen modeller 12m3’lük PSA grubu (Ducato-Boxer-jumper) ve 13 ila 15m3’lük Iveco’lardır. Daha küçük ve kompakt araçlar olan VW transporter lar da bu amaçla sıklıkla tercih edilen modellerdir.

Karavanda uzun süreli yaşam mümkün müdür?
Bu sorunun cevabı sizin ihtiyaçlarınız, beklentileriniz ve karavanınızın donanımıyla ilgilidir. Ancak karavanınız ne kadar donanımlı olursa olsun bir süreden sonra enerji, su, ve atık boşaltma problemleri nedeniyle dışarıya bağımlıdır. Sürekli seyahat halinde olmayan küçük ve ortalama boyutlu karavanlar için ihtiyaçlarınızı ne kadar minimize etseniz de dışarıya bağımlı olmadan geçirebileceğiniz en uzun süre 2-3 gündür.
Elektrik, su ve tahliye sistemleri için çözüm bulursanız çok uzun süre karavanda yaşamak mümkündür.

Karavan ile seyahat ancak güzel havalarda mı mümkündür? Karavanımı 4 mevsim kullanabilir miyim?
Yanlış bir izlenim çerçevesinde karavanlar yalnızca yaz tatillerinde uzun soluklu gezilerde kullanılabilirmiş gibi bir hava yaratsa da uygun donanıma sahip olmak kaydıyla 4 mevsim kullanabilirsiniz. Sağlam bir izolasyon, karavanlar için özel geliştirilmiş motordan bağımsız dizel ya da benzinli ısıtıcılar ve uygun enerji kaynağı ile kış aylarında yapacağınız geziler yaz sıcağında yapılanlardan çok daha konforlu ve keyifli olabilir.

Karavanlarda enerji nereden sağlanır? Kısaca Isınma, soğutma, yemek, bulaşık,temiz su ve atık su, duş, tuvalet ihtiyaçları nasıl giderilir?
Enerji: Karavanlarda enerji genellikle araç aküsünden ayrı olan yaşam aküsü tabir edilen akülerden ve LPG sisteminden sağlanır. Yaşam aküleri seyahat anında aracın alternatöründen, kamplarda dışarıdan alınan 220volt AC akımı 12volt DC akıma çeviren redresörden ya da güneş panellerinden şarj edilebilir. Ancak günümüz koşullarında güneş paneli teknolojileri yaşam akülerini tek başına şarj edebilecek ve her koşulda bel bağlanacak niteliklerde değildir. Kapalı havalarda ve gölgelik yerlerde randımanlı çalışmazlar. Güneş panellerinden ancak takviye alınabilir.
Çok gerekli olduğu durumlarda akü şarjı ve 220 volt enerji desteği olarak jeneratörlerden de faydalanılır. Jenaratör kullanımının gürültülü ve elde edilen enerjinin pahalı olması nedeniyle jenaratörler pratikte çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.
       
Isınma: Isınma aracın motorundan bağımsız çalışan dizel ya da  benzinli webasto ve eberspacher türü ya da LPG ile çalışan trumatic türü ısıtıcılarla sağlanır.
         
Buzdolabı: Buzdolabı için çeşitli alternatifler mevcuttur. Normal 220 volt elektrikle çalışan büro tipi buzdolapları dışarıdan alınacak 220 volt AC akımla ya da akülerden gelen 12volt DC akımı 220 volt AC akıma çeviren inverter vasıtasıyla çalıştırılabileceği gibi direk aküden aldığı 12 volt DC akımla çalışan kompresörlü buzdolapları ya da 12 volt DC, 220volt AC ve aynı zamanda LPG ile çalışan 3 sistem buzdolapları da kullanılabilir. 3 sistem buzdolapları içerisindeki amonyak gazının ısıtılınca soğuması prensibinden hareketle çalışır. LPG ile kullanımında küçük bir pilot alev vasıtasıyla ısıtılır. 3 sistem buzdolapları kompresörlü tipler kadar performanslı olmasalar da elektrik enerjisi tasarrufu nedeniyle çok faydalıdırlar.
         
Ocak: Karavanlarda genelde ankastre tipi küçük boyutlu LPG ile çalışan ocaklar kullanılır. Yerinizin uygunluğuna göre 12 ya da 2 kg.’lık tüplere bağlanabilir. Aynı zamanda 3 sistem buzdolabı ve LPG ile çalışan Trumatik tipi ısıtıcınız varsa 12 kg.’lık tüp tavsiye edilir.
         
Su sistemleri: Su depolarının büyüklüğü aracın boyutuna ve ihtiyaca bağlı olarak 20 lt.’den 200lt.’ye kadar değişebilir. Su depodan dalgıç pompa ve bunu tahrikleyen elektrikli musluk ya da direk olarak hidrofor vasıtasıyla çekilir. Atık su depoları da temiz su deposunun kapasitesiyle orantılı olarak hesaplanmalıdır.
         
Tuvalet: Tuvalet sorunu için en pratik çözüm portatif kamp tuvaletleridir. Dışarıdan bakıldığında çok sevimli görünmese de koku ve sızdırmazlık özellikleri tatmin edicidir. Uygun kimyasallarla hijyen kurallarına dikkat edilerek sorunsuzca kullanılabilir. Yeriniz ve bütçeniz uygunsa dıştan kasetli sabit karavan tuvaletleri de tercih edilebilir. Ayrılabilir iki parçadan oluşan kamp tuvaletleri ve kaseti dışarıdan çıkarılabilen sabit karavan tuvaletleri kampinglerdeki özel boşaltma yerlerine ya da tuvaletlere sorunsuzca boşaltılabilir. Ülkemizde son yıllarda görülmeye başlanan sabit tanklı yat tipi tuvaletler karavan kullanımı için uygun değildir. Bu tip tuvaletler aynı zamanda çok miktarda atığı doğaya, yol kenarlarına boşaltma zorunluluğu nedeniyle etik değildir. Yatlarda olduğu gibi depoya vidanjör girişi uygulaması düşünülebilir ancak ne kadar pratik olacağı tartışmalıdır. Ayrıca vidanjör türü özel bir boşaltma sistemi yoksa kampinglerde dolduğunda büyük sorunla karşılaşılır.
       
Sıcak su sistemleri ve duş: Karavanda duş alma fikri her ne kadar kulağa hoş gelse de kısıtlı su ve sıcak su bir de üzerine küçük bir kabin eklenince ne yazık ki çok da pratik olmamaktadır. Karavanda tüm donanım bulunsa bile genel uygulama bu ihtiyacın kampinglerde ya da sıcak havalarda aracın dışına çekilecek bir dış duş hattıyla giderilmeye çalışılmasıdır. Yine de yeriniz ve bütçeniz uygunsa boiler denilen LPG ya da elektrikle çalışan karavanlar için özel olarak tasarlanmış sıcak su sistemleri mevcuttur. Duş kabinleri ve sıcak duş imkanı; Özellikle kamp dışı konaklamalarda, kampingde konaklanılmasına  rağmen  sıcak suyun yeterince ısınmadığı ara mevsimlerde ya da bulutlu ve yağmurlu günlerde, kampinglerde yaz aylarında konaklanmakla birlikte duşların çok yoğun olduğu zamanlarda ve kamp duşlarının hijyen dışı olarak görüldüğü yer ve zamanlarda çok faydalı olabilmektedir.
         
Klima: Genel soğutmanın en pahalı enerji olması nedeniyle karavanlardaki en maliyetli sistemler klima sistemleridir. 12volt DC akımla çalışan klimalar en pahalı karavan aksesuarlarıdır. Ayrıca enerji ihtiyaçları yüksektir. Yaşamsal ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız pahalı da olsa çözümleri mevcuttur. Ayrıca yalnızca dışarıdan elektrik alacağınız durumlarda kullanılmak üzere küçük boyutlu ev tipi klimalar da kullanılabilir.

Motokaravan maliyeti nedir?
Maliyeti belirleyen en önemli unsur aksesuarlardır. Uygulayabileceğiniz lüksün sınırı olmadığı gibi donanımlı kampervan türü bir motokaravan için ortalama bir rakam vermek gerekirse 8-10.000 Avro gibi aksesuarlar tutmaktadır. Bu rakamın üzerine araç bedeli ve işçiliğini ekleyebilirsiniz. Ortalama 15.000 araç bedeli + 20.000 aksesuar + 10.000 mobilya, işçilik ve proje bedeli olarak düşünürsek çok donanımlı olmasa da 45.000 TL. gibi bir rakama motokaravan sahibi olunabilir.
 -Eliniz işe yatkınsa, kendiniz yapabilecekseniz ve aksesuar olarak ikame edilebilir yerli malzeme kullanırsanız bu rakamı minimum 25.000 gibi seviyelere indirmek mümkündür.
 -Kampervan dışında diğer modellerden düşünüyorsanız işçilik ve malzeme bedeli firmadan firmaya çok değişken olan yapı için 10-15.000 TL. gibi bir rakam maliyete eklenir.
 -Bunların dışında ikinci el piyasasında 10.000 ila 120.000 TL. gibi fiyatlar arasında motokaravan bulabilmek olasıdır. Yine de minimum standarlarda iş görebilecek bir karavan için ortalama 20.000 TL. gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız.
 -Elbette bunlar yaklaşık minimum değerlerdir. Bunların dışında amacınıza hizmet edecekse çok daha küçük bütçelerle de bu iş yapılabilir. Bütçesi uygun olanlar için lüksün sınırının olmadığı da herkesin malumudur...   
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2013, 12:00:35 Gönderen: GeZGiN »

Tags: