Gönderen Konu: Karavan Nedir ?  (Okunma sayısı 27663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Karavan Nedir ?
« : 13 Ekim 2009, 14:25:46 »

 
Karavan, dış etkenlerden korunarak içerisinde uzun süre yaşanabilecek, içi yemek yapmaya, uyumaya, temel ihtiyaçları gidermeye uygun gereçlerle donatılmış römork veya motorlu araçlardır. İnsanlara seyahat ettikleri yerlerde konut ortamı sunma amacıyla geliştirilmişlerdir.

İlk karavanlar 1810-1820 li yıllarda, Fransa da sirk çalışanlarının konaklamaları için geliştirilmişlerdir. Bu tarihten sonra Avrupa daki çingeneler tarafından geliştirilmişler ve sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. 1910 larda Kanada da otomobillerin gelişmesi ile beraber ilk moto karavanlar geliştirilmiştir.

Karavanlar MOTOKARAVAN ve ÇEKME KARAVAN olmak üzere ikiye ayrılır. Motorlu bir araç tarafından çekilenlere çekme karavan, üzerindeki aracın gücüyle hareket edenlerine ise motokaravan denmektedir. Günümüzde genelde motokaravanlar bilinen ticari araçların şaseleri üzerine monte edilerek imal edilmektedir.

Çekme karavanlar uzun süreli konaklamalarda konfor sağlamakla birlikte, hareket kabiliyeti ve pratiklik bakımından motokaravanla farklı kullanım amaçlarına hizmet etmekte olup, her ikisinin de artı ve eksileri vardır.

Tags: