Gönderen Konu: Fethiye Bisiklet Festivali 23-24-25 Nisan 2015  (Okunma sayısı 4889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Fethiye Bisiklet Festivali 23-24-25 Nisan 2015
« : 31 Ocak 2015, 14:52:16 »
FETHİYE BİSİKLET FESTİVALİ 23-24-25 NİSAN 2015

Tüm Bisiklet ve Doğa dostlarına merhaba,

Fethiye Bisiklet Festivali koyduk adını çünkü bu muhteşem coğrafyadaki sayısız doğal güzelliğin hangisinin adını başlığa koysak bir diğerine haksızlık etmiş olacaktık. Bisikletlerimizle yıllardır buradaki güzelliklerin tadını çıkarıyoruz ve bu heyecanı bu yıl siz bisiklet sever dostlarımızla da paylaşmak istedik.

Sizlere binlerce yıllık Likya tarihi ve yörük kültürünü muhteşem doğal güzellikler ile harmanlayan çok özel rotalar hazırladık. Bu sayede yörenin fazla bilinmeyen güzelliklerinin  tanıtımını sağlarken yöre halkının da bisikletin alternatif bir ulaşım aracı ve turizmi olduğu konusunda bilincini artırmayı hedefliyoruz.

Tur rotamızda genel bir anlatımla aşağıdaki noktalara pedal çevireceğiz.

YEŞİL VADİ: Masmavi denizden yemyeşil ormanların derinliklerine uzanan, endemik bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan Yanıklar Çayı ve Kanyonunun oluşturduğu YEŞİL VADİ,

YEŞİL ÜZÜMLÜ: Kuzugöbeği mantarı, dastar diye adlandırılan kendine has el dokumaları, tarihi köy evleri, ev yapımı şarabı ile ünlü antik Likya kenti Kadyanda’nın eteklerinde kurulu oksijen deposu şirin YEŞİL ÜZÜMLÜ beldesi,

KAYAKÖY: 16. – 17. Yüzyıllara ait eski bir Rum Köyü. Osmanlı’nın son döneminde 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış 1923 Türk-Yunan mübadelesi ile Rumlar köyü terk etmek zorunda kalmış buraya yerleştirilen Batı Trakya Türkleri’ nin buradaki altyapıya ayak uyduramamaları ile evler boş kalmıştır. Şu an müze olarak ziyarete açıktır.

KAMP ALANI: Adrenalin Village, şehrin içinde ama şehrin kargaşasından bir o kadar da uzak, Babadağ’ ın heybetli ve heyecan verici manzarasının altında, rengarenk çiçeklerin, yemyeşil çimenin arasında, havuzda dinlenirken Çalış Sahili’ nin  ılık rüzgar esintisini de hissedebileceğiniz altı buçuk dönümlük yemyeşil bir alana yayılmış  gizli bir cennet bahçesi.
http://www.adrenalinvillage.com/

ROTA DETAYI:

1.   GÜN YEŞİL VADİ: 23 Nisan Perşembe saat 10.00 da kamp yerinden hareket ediyoruz. Yeşil Vadi yolunda Yanıklar Çayı üzerinde öğlen yemeği molası veriyoruz. Yemek sonrası Yeşil Vadi Doğa Park’a varıyoruz. Burada isteyen yüzüyor, isteyen hamakta sallanıyor, isteyen şarıl şarıl akan suyun sesiyle 1 saat şekerleme yapıyor  Dönüş yolunda sahile Karaot Plajı’na iniyoruz ve yüzüyoruz. Yüzme molası sonrası Çalış kamp yerine dönüş. Toplam 45km. Tırmanış yok denecek kadar az, kolay bir rotadır.

2.   GÜN YEŞİL ÜZÜMLÜ: 24 Nisan Cuma saat 09.00 da kamp yerinden hareket ediyoruz. Gizemli Gönderesi eski maden yolu üzerinden 400mt irtifadaki Yeşil Üzümlü beldesine varıyoruz. Yemek molası sonrası köy meydanında 45 dakika serbest zaman molası veriyoruz. Sonrasında anayoldan kamp yerine geri dönüyoruz. Günler o tarihte uzun olacağı için havuz başında veya isteyenler Çalış Plajı’nda dinlenebilirler. Toplam 55km. Orta zorlukta bir parkur.

3.   GÜN KAYAKÖY: 25 Nisan Cumartesi sabah 09.00 da kamp yerinden hareket ediyoruz. Bisiklet yolunu kullanarak şehri geçiyor ve Fethiye’nin muhteşem koy manzaralı inişli-çıkışlı yarımada yolu üzerinden ormana giriyoruz. Belen üzerinden Kayaköy’ üne tepeden bir iniş yapıyoruz. Terkedilmiş Rum evlerinin gizemli manzarasında köy kahvaltısı yapıyoruz. Dönüş yine Belen üzerinden kamp alanı. Toplam 45km. Tırmanışları ve inişleri olan orta zor ama çok keyifli bir rota. Toplam irtifa 500mt civarı.

4.   GÜN : SERBEST GÜN. Kamp alanını gün boyu kullanabilirsiniz.Kaynak : https://www.facebook.com/groups/fethiyebisikletfestivali
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2015, 14:54:14 Gönderen: GeZGiN »

Tags: