Gönderen Konu: Antibakteriyel Jel ve Sabun Ne İşe Yarar?  (Okunma sayısı 8258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7223
    • insan ve doğa
Antibakteriyel Jel ve Sabun Ne İşe Yarar?
« : 13 Aralık 2009, 19:10:04 »
13 Aralık Pazar 2009

Domuz gribi korkusu ile antibakteriyel jel ve sabun tüketimi arttı. 1998 yılından beri Çarfarma’nın ürettiği Pürel El Temizleme Jel’ini pek az kimse bilir kullanırdı, domuz gribi ile birlikte piyasaya yeni yeni markalarla jeller çıktı.
Antibakteriyel (bakteriye karşı) üretilen jeller insanları (virüsten bulaşan) domuz gribinden korur mu?
Hangi jel işe yarar,  hangisi yaramaz? Bunları kim denetliyor? Merak ettim. Sordum soruşturdum. Öğrendiklerimi sayın okuyucularına arz edeceğim.
Antibakteriyel jeller ve sabunlar “kozmetik ürünü”dür. İlaç gibi denetlenmez. Üretici, Sağlık Bakanlığı’na sadece bildirimde bulunmak zorundadır.
Antibakteryel jelin içeriği bakteriyi veya virüsü yok eder mi, etmez mi? Bunu denetleyen yok. O nedenle tüketici (1) Üretici firmaya güvenecek. (2) Kutusunun üzerini okuyacak. (3) Şüphelenirse, ürünün güvenirliğini gösteren klinik testlerle ilgili olarak üretici firmadan bilgi isteyecek. 

Bakteri başka, virüs başka
Önce bakteri ile virüs arasındaki farkı hatırlatayım.
Bakteriler canlı, kendi başlarına yaşayabilen tek hücreli varlıklardır. Kendi kendilerine çoğalırlar. Her bakteri zararlı değildir. Örneğin yoğurt ve peynir oluşumunu yararlı bakteriler sağlar. Cansız yüzeylerde de gelişebilirler.
Domuz gribine, nezleye ve daha birçok hastalığa neden olan virüsler, canlı hücreleri etkileyerek çoğalan, bakterilerden 10 ile 100 kat daha küçük varlıklardır. Yaşayabilmeleri için canlı varlığın içine girmeleri gerekir. Cansız yüzeylerde ömürleri çok kısadır. Ama canlı hücrelerin içine girince onların yapısını bozarlar.
Bakterileri ve virüsleri yok eden etil alkol, izopropil alkol ve triclosan gibi kimyasal maddeler vardır.
Bu maddelerden en yaygın kullanılanı alkoldür. 70 derecenin üzerindeki alkol genelde dezenfektan olarak kullanılır.
İyi kalite kolonyalarda 80 derece alkol vardır. Fakat alkol ve kolonya uçucudur. Genelde kolonya 10 saniyede uçar. Laboratuvar testlerinde bakterilerin ve virüslerin 70 derecenin üzerindeki alkolün etkisinde 30 saniyede yok oldukları belirlenmiştir.


http://www.milliyet.com.tr/Yazar.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=1173164&AuthorID=54&Date=13.12.2009&ver=24

Çevrimdışı aşkkuşu

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 48
Ynt: Antibakteriyel Jel ve Sabun Ne İşe Yarar?
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2018, 10:19:22 »
Güvenilir bir marka olmadığı sürece kullanmayın bu sabunları. Yarardan çok zarar getiriyor. En iyi temizlik antibakteriyel sabundan sonra tekrar elinizi durulamaktır.


Tags: