Gönderen Konu: Yağmur Ormanları  (Okunma sayısı 626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6486
    • insan ve doğa
Yağmur Ormanları
« : 08 Şubat 2019, 10:02:45 »
Yağmur ormanları, dünya üzerinde en fazla ekvator çevresinde olur. Bu alanlar diğerlerine göre bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından daha zengindir. Yoğun ve nemli bir ortama sahip olan yağmur ormanları arasında Afrika, Güney Amerika, Güneydoğu Asya bölgesinde bulunanlar dünyadaki en büyük tropikal yağmur ormanları olarak bilinir.

Yağmur ormanları türleri
Tropikal yağmur ormanları: Bu ormanlar dünyada % 6 kadar yer kaplasalar bile, dünya üzerindeki hayvan ve bitki türlerinin çoğunluğu bu ormanlarda yaşar. Her yer çiçeklerle, meyve ağaçlarıyla doludur. Bu ormanlarda yaşayan maymunlar, kuşlar, yılanlar, antiloplar, yarasalar, böcekler gibi tüm hayvan türleri açlık çekmeden yaşar. Ağaçlar genellikle hayvanların barınakları gibidir. Çünkü buradaki hayvanların çoğu ağaçlarda yaşama uyumu sağlamıştır.

Ilıman yağmur ormanları: Bu yağmur ormanları ekvatordan uzak olan rüzgarla devamlı yağış alan kıyı kesimlerinde yer alır. En önemlileri arasında Güney Şili, Kuzey Amerika, Güneydoğu Avustralya, Tanzanya, Yeni Zelanda ormanları bulunur. Buralarda daha çok ladin ve kızılağaç yetişir. Buradaki ağaçların bir kısmı tropikal yağmur ormanları ağaçlarından daha uzun olur. Ancak bu ormanlardaki bitki ve hayvan çeşitliliği aha azdır.

Yağmur ormanları günümüzde yok olma riski altındadır. Özellikle Malezya, Amazon ve Kongo ormanlarındaki ağaçlar kereste elde etmek için kesilmiştir. Bazı alanlarda şeker, muz, kahve üretimi yapılmak için yok edilmiştir. Ancak yağmur ormanları dünya iklimi üzerine önemli bir rol oynar. Bu nedenle bu ormanların korunması önemlidir. Dünya ilaç üretiminde kullanılan maddelerin büyük çoğunluğu da bu ormanlardan elde edilir. Bu yüzden yağmur ormanların koruma altına alınması önemlidir.

Yağmur ormanları özellikleri
Tropikal yağmur ormanların çeşitli katmanları bulunur. Ağaçların tepesindeki ana savan yerden 30-50 metre yükseklikte olur ve selender gövdeler dallara ayrılmaktadır. Buradaki en büyük ağacın yüksekliği 60 metreyi bulur. Alt taraflardaki sarmaşık bitkiler ağaç gövdelerine sarınır. Yağmur ormanının tabanında dinginlik vardır. Çünkü ağaçlardan yere düşen meyve, yaprak gibi unsurlar ayrışarak içerdikleri maddeler bitki köklerince emilir. Bu ormanlarda yeni döngüyü, büyümeyi başlatır. Dünya üzerindeki en verimli geri dönüşüm budur.

23,5 derece güney ve kuzey enlemleri arasında kalan yağmur ormanlarındaki biyo çeşitlilik çok zengindir. Tropikal yağmur ormanları deniz seviyesinden üç bin metreye kadar görülür. Ormanlardaki sıcaklık yüksek ve çoğunlukla sabittir. Ormanlardaki yağış miktarı da diğerlerine göre çok fazladır. Ilıman yağmur ormanlarındaki sıcaklık değeri de sıfırın üzerinde olur ve yağış fazladır. Yağmur ormanlarında yağışın yüksek olması nem oranınında yüksek olmasına neden olur. Bu yüzden sıcaklıkta yıl boyu sabit kalabilir.

Etiketler: Yağmur Ormanları