Gönderen Konu: Baobab (Adansonia)  (Okunma sayısı 859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7661
    • insan ve doğa
Baobab (Adansonia)
« : 19 Şubat 2022, 12:33:39 »
Baobab (Adansonia), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasının Adansonia cinsinden Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen, yapraklarını döken ağaç türlerinin ortak adı.Boyları 18 mt'yi bulabilir. Gövde çevresi 30 mt'yi, çapı 9 mt'yi bulur. Bu yumuşak ve süngerimsi dev gövde, bir su deposu görevi yapar ve oran olarak yapraklar ile dallara göre çok büyük olduğu izlemini verir. Ağaç, dalların uçlarını aşağıya doğru sarkmasıyla bir kubbe biçimini alır.

Büyüme hızları yeraltı suyu veya yağışla belirlenir ve çok fazla varsayıma tabi olan maksimum yaşları 1.500 yıl gibi görünmektedir.Barınak sağlamaktan dokuma yapımı için çeşitli yiyecek, su ve lif sağlamaya kadar sayısız kullanımı nedeniyle Afrika'da saygı gören görkemli bir ağaçtır. Baobab, köyde yaşlıların sorunları çözmek için buluştuğu yer anlamına gelen “arbre a palabre” olarak anılır. Baobabın hemen hemen tüm bileşenleri ağaç kabuğundan meyve özüne, tohumlara, yapraklara, çiçeklere ve hatta köklere kadar yenilebilir. Ayrıca ishal, sıtma ve mikrobiyal enfeksiyonlar gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bitki kısımlarının tıbbi ve besin değeri de yüksektir. Ek olarak, yiyecek ve içecek, nutrasötik ve kozmetik endüstrileri tarafından baobab hammaddesine (örneğin tohum yağı, meyve posası) yönelik küresel talep, son yıllarda çarpıcı bir şekilde artarak bu gıpta edilen Afrika ağacının ticari değerini ve önemini artırdı.

Kabuğundan ve yapraklarından "adasonina" adı verilen ateş düşürücü madde elde edilen baobabın odunundan kâğıt yapılır. Portakal büyüklüğünde, yumurta biçiminde olan meyvesinin ekşi etli bölümü, şeker ekilerek yenir.

Türler
Afrika baobabı (Adansonia digitata)
Büyük baobab (Adansonia grandidieri)
Avustralya baobabı (Adansonia gregorii)
Madagaskar baobabı (Adansonia madagascariensis)
Perrier baobabı (Adansonia perrieri)
Fony baobabı (Adansonia rubrostipa)
Suarez baobabı (Adansonia suarezensis)
Za baobabı (Adansonia za)

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2022, 12:47:33 Gönderen: GeZGiN »

Tags: