Gönderen Konu: Siste Doğa Yürüyüşü  (Okunma sayısı 4204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7745
    • insan ve doğa
Siste Doğa Yürüyüşü
« : 20 Şubat 2016, 06:30:51 »


Doğada yoğun bir sise yakalandığınızda, kısa sürede yön duygunuzu kaybedersiniz… Çünkü düşen görüş mesafesi, doğadaki referans noktalarını görmenizi engeller… Hele eğer belirgin bir yol üstünde değilseniz kaybolmanız neredeyse kesin gibidir…  İş sadece kaybolmak ile de kalmayabilir. Yüksek bir yerden düşüp ölmek ya da yaralanmakta olasıdır… Peki bu riskleri ortadan kaldırmak ya da azaltmak maksadıyla ne yapılmalıdır.

1. Sis başladığında belirgin bir yol (orman, traktör yolu gibi.) üstünde iseniz, yoldan asla ayrılmayın…

2. Eğer belirgin bir yol üstünde değilseniz;

a. Zamanınız var ise sisin dağılmasını bekleyin. Eğer yanınızda çadırınız varsa kurun ve içine girip yatın. Yola sis geçince devam edersiniz.

b. Zamanınız yok ve/veya yola devam etmek durumunda iseniz ve yakınlarınızda bir yol varsa en kısa zamanda yola çıkmaya çalışın ve bu yolu kullanın.

c. Yanınızda bir GPS’iniz var ise, GPS’inizi kullanarak yola devam edebilirsiniz…

d. GPS’iniz de yoksa, kaybolduğunuzda en azından başlangıç noktasına tekrar geri dönmenizi sağlayacak referans noktalarını kendiniz oluşturarak yürüyün… (Bu metodu pek önermem. Sisin geçmesini beklemek daha güvenlidir.) Yanınızda ki bir atleti, gömleği ya da bir poşeti keserek ince şeritler haline getirin ve ilerlediğiniz istikamette, aralıklarla ağaçlara, çalılara vb. kolayca görünebilecek şekilde bağlayın. Bağlama aralığını görüş mesafesine göre belirleyin. Bir işaretten diğeri görünebilsin… (Bu referans noktalarını daha pek çok farklı metodla oluşturabilirsiniz. Taşlardan babalar yapmak, ağaç dallarını kırmak vb..)

e. Pusula ile ilerleyip adım saymak ve bunu da yazarak not etmek uygulayabileceğiniz bir diğer metoddur. (Örneğin 035 dereceye 175 adım, oradan 095 dereceye dönüş ve bu yönde 140 adım vb.) Oluşturulan listeyi tersten takip ettiğinizde, başlangıç noktasının çok yakınlarına tekrar dönmeniz mümkün olur.

f. Arazi yapısı ve eğime  iyi dikkat edin. Siste doğru bir navigasyon için önemli bir veri kaynağıdırlar. (Örneğin bir tepeye tırmanıyorsanız ve sisten zirveyi göremiyorsanız, eğim size doğru yolda olup olmadığınızı söyler.)

Kaynak : http://dogayakacis.com/2016/01/16/siste-doga-yuruyusu/
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2018, 19:49:10 Gönderen: GeZGiN »

Tags: