Gönderen Konu: Dünyanın En İyi Yürüyüş Rotaları  (Okunma sayısı 2733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7607
    • insan ve doğa
Dünyanın En İyi Yürüyüş Rotaları
« : 15 Şubat 2019, 23:23:44 »
Dünya üzerinde yürüyüş yapabileceğiniz birbirinden güzel yerler ile hazırladığımız yürüyüş yolları listesi ile farklı deneyimler yaşamaya hazır olun.

01-İnka Yürüyüş Yolu / Peru | 43km | 4 gün
Inkalar, Mayalar ve Azteklerin ve geçmişte bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklarda yürüyüş rotası çok fazla ilgi görmektedir.Yaklaşık 49 km uzunluğunda olan yürüyüş yolu Kutsal vadiden başlayıp Machu Picchu‘da bitiyor.Uzun ve zorlayıcı bu yolculukta çadırlarda konaklama yapılıyor.Yürüyüşünüz boyunca 3 adet yüksek geçitten geçiliyor.İnka Yolu, UNESCO dünya mirasları listesinde de yer almaktadır.İnka döneminde taş döşenen yollarda harika bir yolculuk sizleri bekliyor.

02-Annapurna Yürüyüş Rotası / Nepal
Himalayalar‘da en çok ilgi gören yürüyüş rotalarından biri olan Annapurna, dünyanın en yüksek dağları arasında oldukça zorlu bir parkur sizleri bekliyor.Yürüyüş esnasında 5.400 m yükseliğe kadar çıkıyorsunuz.Yürüyüşler rotası için 14 ila 23 günlük turlar bulunuyor.

03-Kungsleden Yürüyüş Yolu / İsveç
İsveç’te yer alan bu rota oldukça uzun.440 km uzunluğunda bir yürüyüş rotası Avrupa’nın en eski yürüyüş rotalarında birisidir.Yürüyüş yolu, Kralın Yolu “The King’s Trail” olarak anılmaktadır.Yol boyunca her 20 km‘de bir dağ kulübeleri ile karşılaşıyorsunuz.Dört bölümden oluşan rotayı tamamlamak yaklaşık bir ay sürüyor.

04-Kalalau Yürüyüş Rotası / Amerika
Dünyanın en iyi yürüyüş yolları arasında yer alan Kalalau rotası ise yine tehlikeli ve zor yollardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.Yaklaşık 30 km uzunluğunda olan parkur 2 gün sürüyor.Muhteşem doğa manzarası içerisinde bir yürüyüş parkuru sizleri bekliyor.

05-Meteora Yürüyüş Yolu / Yunanistan
Dünyanın en iyi yürüyüş yolları listemizde bir sonraki durağımız Yunanistan.Gökteki Manastır Meteora’ya ulaşımda yer alan trekking rotaları bulunuyor.Manastıra kadar olan yürüyüş rotası dik ve dar.

06-Likya Yürüyüş Yolu / Türkiye
Ülkemizde yer alan ve Fethiye‘den Antalya‘ya uzanan yaklaşık  bulunan Likya yolu 535 km’lik bir rotadır.Yerli ve yabancı pek çok yürüyüş tutkunu tarafından tercih edilen Likya Yolu, dünyanın en iyi ilk 10 uzun mesafe yürüyüş yollarında birisidir.

07-Tongariro Northern Circuit Yürüyüş Yolu / Yeni Zellanda
Tongariro Dağı ve Ngauruhoe Dağı etrafında muhteşem volkanik manzaralar eşliğinde yaklaşık 43 km olan ve 3 ila 4 gün arasında süren bir yürüyüş.

08-Overland Tazmanya Yürüyüş Yolu / Avusturalya
Tazmanya‘nın dünya mirasları listesinde yer alan vahşi yaşamın kalbinde bir yürüyüş.Cradle Dağı’ndan St Clair Gölü’ne uzanan 65 km‘lik harika bir trekking rotası.Bu zorlu rota 6 gün sürüyor.Yürüyüş için Kasım ile nisan ayları arası en iyi zaman olarak belirtiliyor.

09-Haute Yürüyüş Yolu / Fransa
Fransa ve İsviçre arasında olan yürüyüş rotası, Fransa tarafında yer alan Chamonix’den başlayarak İsviçre tarafında ise Zermatt’a kadar uzanıyor.Yaz aylarında yapılan yürüyüşlerde yol boyunca karşınıza çıkan kulübeleri kiralayarak konaklayabilir ve harika manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

10-Baltoro K2 Yürüyüş Yolu / Pakistan
25 gün süren yürüyüş dünyanın en yüksek yürüyüş noktalarından biri olan Baltoro Buzulu rotasında 8.611m yüksekliğe kadar çıkılıyor.Hızlı akarsular ve nehirler ile dünyanın en uzun buzullarından birinde muhteşem manzara eşliğinde harika bir trekking sizleri bekliyor.

11-Kilimanjaro Dağı / Tanzanya | 34km | 8 gün
Kilimanjaro Dağı, deniz seviyesinden 5.895 metre yüksekte bulunan Afrika'nın masif bir dağıdır. Kilimanjaro sönmüş bir stratovolkandır. Tanzanya'nın kuzeydoğusunda bulunan Kilimanjaro, üzerindeki Kibo zirvesiyle, Afrika kıtasının en yüksek dağıdır. 1987 yılında, UNESCO tarafından Dünya Doğa Mirası olarak ilan edilmiştir. Ekvator'un yaklaşık 340 km güneyinde bulunan Kilimanjaro, Tanzanya'nın kuzeydoğusunda, Dar es Salaam şehrinin yaklaşık 500 km kuzeybatısında ve Victoria Gölü merkezinin yaklaşık 560 km güneydoğusundadır. Kenya sınırına sadece birkaç kilometre mesafedeki Kilimanjaro, bu ülkenin başkenti Nairobi'nin yaklaşık 200 km güneydoğusunda kalır.

12-Mont Blanc / Fransa | 125km | 8 gün
Tour du Mont Blanc, yani Mont Blanc turu, 100 milden fazla yol kaplar ve İsviçre, İtalya ve Fransa olmak üzere üç ülkeden geçer. Bu zorlu yürüyüş pisti, buzulların, dik vadilerin ve tabii Mont Blanc’ın büyüleyici manzaralarıyla sizi ödüllendirir. Yüksek sığınaklar ve Alpin çayırları boyunca seyahat edin.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2019, 23:34:58 Gönderen: GeZGiN »

Tags:
Tags: