Gönderen Konu: Bezmi Alem İle Aytepe Doğa Yürüyüşü  (Okunma sayısı 4239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7806
    • insan ve doğa
Bezmi Alem İle Aytepe Doğa Yürüyüşü
« : 03 Aralık 2012, 10:26:56 »


01 Aralık 2012 C.tesi günü Bezmialem Vakıf Üniversitesi'den 37 kişi ile Aytepe Yollarındaydık. Şehir yaşantısından uzaklaşıp, doğanın canlandırıcı etkisinden faydalanacağımız ve doğa ile baş başa olacağımız bir gün. Aytepe'nin doğal güzelliğini ve sonbaharın eşsiz renklerini izleme fırsatı bulacağız. Saat 08:05'te bezmialem üniversitesi önünden etkinliğe katılacak arkadaşları aldıktan sonra İzmit'te yuvacık barajı yönüne doğru hareket ettik.. Gültepe tünelini geçtikten sonra 10 dakika mola verdik ve izmit-yalova-otogar sapağından girerek rehberimiz kaan'ı yoldan alıp parkur başlangıcına doğru devam ettik..Yürüyüşümüz genelde iniş olduğundan gayet rahat geçiyor, Tırmanırken ortaya çıkan nefes nefese kalma sorunu burada yok. Yaklaşık olarak bir buçuk saat yürüdükten sonra çay içmek ve tuvalet ihtiyaçlarımız için parkurumuzun üstünde bulunan veysel dayının yerinde mola veriiyoruz

Molamız yaklaşık  30 dakika sürüyor ve tekrar yola başlamadan önce  kaybolan biri olmaması için yoklama yapıp yola koyuluyoruz. 

Yürüyüş güzergahımız genelde sıcak dere kanyonuna parelel şekilde sürüyor yer yer yukardan derenin akışını görebiliyoruz. parkur boyunca kısa molalar verdik bir müddet parkur ortasında bulunan şelelenin orda fotoğraf  için takılıldık daha sonra parkur bitimi olan servetiye köyüne doğru yola çıktık 9 KM2'lik yürüyüşümüz bittikten sonra yemek için karaaslan kampinge gittik kampinge vardıktan sonra şiddetli bir yağmur başladı her yeri sel götürüyordu yemekten sonra bazı arkadaşlar ATV'ye bindi 20 kişilik bir grup ise paintball oynamak için paintball sahasına servisle gittiler.. Saat 18:20'de otobüsümüze binerek dönüşe geçtik...Not : Aytepe Beşkayalar mevkii; vadi boylarında bilimsel ve eğitsel açıdan zengin çeşitliliğe sahip bitki örtüsü ve manzara açılımları ile eşsiz doğal güzellikler sergileyen ve bu özellikleri derin kanyonları ile desteklenen bir sahadır.

Bu özellikleri yanında, yaban hayatı ve açık hava rekreasyonu yönünden zengin bir potansiyel arz eden yöre, yaylaları, mağaraları, çadırlı kamp alanları ve doğa yürüyüşü güzergahları ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Bursa ili sınırları içerisinden doğan Sıcakdere ile Sakarya İl sınırları içerisinden doğan Soğukdere'nin Bahçecik Beldesinin güneydoğusunda birleşmeleri ile Kirazdere oluşmakta ve bu dere İzmit Körfezine dökülmektedir. Bu dereleri çevreleyen yaklaşık 2500 Ha. orman alanı, sahip olduğu doğal fizyocoğrafik yapısı, bitki örtüsü, yaban hayatı özellikleri ve manzara güzellikleri ile açık hava rekreasyonu yönünden kaynak ve manzara bütünlüğü sağlayacak özelliklere sahiptir. Yörenin Beşkayalar ismini alması da bu derelerin birleşme noktasında bulunan beş adet yüksek kayalıktan ileri gelmektedir. Yörede Menekşe Yaylası da yeralmakta olup, bu yayla yüksek değerde turizm potansiyeline sahiptir.

Yörede karaçam, porsuk, göknar, kayın, meşe, gürgen, akçaağaç, karaağaç, ıhlamur, , kestane, dişbudak, kavak, papaz külahı, çınar, fındık, kızılağaç, çitlenbik, üvez, kızılcık, karayemiş, mürver türleri, orman gülü, yabani elma, yabani erik, yabani kiraz, orman sarmaşığı, smilax, böğartlen, güzel avrat otu, dul avrat otu, öküz gözü, sığır kuyruğu, çan çiçeği, kabalak, geğik dili, sütleğen, nane, civan perçemi, sedum, menekşe, sinir otu, ısırgan, gallium, asperula, yabani çilek, daphne ponticum, kantoran türü flora ile karşılaşılmaktadır. Yöre yaban hayatı yönünden oldukça zengin bir potansiyele sahip bulunmaktadır. Bölgede kurt, ayı, çakal, tilki, domuz, tavşan ve sincap gibi hayvanlar dikkati çekmektedir.

Beşkayalar Mevkii; Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinin hemen hemen orta yerinde yeralan,vadi boylarındaki bitki örtüsü ve derin kanyonları ile zenginleşen, değişik manzara açılımları ile eşsiz doğal güzellikleri sergileyen bir sahadır. Bu özellikleri ile yakın çevresindeki illerden hafta sonları gruplar halinde günübirlik,kamp ve treaking ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Bölgeye izmit şehir merkezinden yalova istikametinde yuvacık sapagından girerek yuvacık merkez ve servetiye köyü tabelası takip edilerek gidilir.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2012, 07:17:36 Gönderen: GeZGiN »

Tags: