Gönderen Konu: Boccia Nedir ve Nasıl Oynanır?  (Okunma sayısı 10829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
Boccia Nedir ve Nasıl Oynanır?
« : 19 Nisan 2019, 10:20:40 »
Boccia New York 1984 Paralympik Oyunlarında rekabetçi bir spor olarak dahil edilene kadar eğlence amaçlı oynanan bir oyundu. Olimpik bir karşıtı olmayan yegane iki Paralimpik spordan biridir (diğeri goalball) ve Boccia Uluslar arası Spor Federasyonu (BISFed) tarafından yönetilir.Boccia ilk etapta cerebral palsy olan kişiler tarafından oynanmak üzere tasarlanan ve strateji ile doğruluk gerektiren bir oyundur. Şimdi ise sporda motor becerilerini etkileyen engelleri olan atletleri dahil etmektedir.

Boccia sporunun kökenleri eski Yunan dönemine dayanır, burada oyuncular taştan bir hedefe büyük taşları atardı. Mısır’da eski mezarlarda yapılan kazılarda M.Ö. 5200 yılına kadar uzanan dönemde benzer bir spora ait nesneler ve duvar kabartmaları bulunmuştur. Bu spor ayrıca Orta Çağlarda Pazar yerlerinde ve sokaklarda oynanmıştı ve ‘boccia’ kelimesi İtalyancada bowling oynamak anlamından türetilmiştir. En meşhur boccia oyunlarından bir tanesi Sir Francis Drake ve Lord Howard arasında İngiltere’nin Plymouth kentinde 1588 yılında oynanmıştır. İspanyol Donanmasının varmasını beklerken oynamışlardı ve Sir Francis Drake denize açılıp düşmanı yenmeden önce oyunun bitirilmesi için ısrar etmişti.Nihayetinde geniş kitlelere de yayılan bu spor ilk etapta cerebral palsy hastalığı olan kişiler için tasarlanmıştı. Şimdi ise motor işlevini etkileyen herhangi bir nörolojik bozukluğu olan kişilerce oynanmaktadır. Paralimpik başlangıcını 1984 yılında Oyunların ABD’nin New York kentinde yapıldığı sırada yapmıştır. Bu Oyunlar sırasında toplam 19 atlet (10 erkek ve dokuz kadın) beş farklı ülkeyi temsil etmişti (Kanada, Danimarka, İngiltere, Portekiz ve ABD).

Günümüzde, bu spor dünya çapında 50’den fazla ülkede oynanmaktadır. Bu ülkeler sporun resmi yönetim organı olan Boccia Uluslar arası Spor Federasyonunun (BISFed) üyeleri olarak kayıt altına alınmıştır. Geçtiğimiz Eylül ayında Rio Paralimpik Oyunlarında bu ülkelerden gelen 108 atlet yedi madalya yarışına katılmıştır (dört bireysel, iki çiftler ve bir takım yarışması). Zamanla boccia sporunun güç dengesi değişmiştir. Önceleri Avrupa ülkeleri bu sporda baskın çıkmaktayken, rekabet dağılarak, Brezilya, Kanada, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkeler Rio 2016 Oyunlarına katılma hakkı elde etmiştir ve oyuncuları da podyuma çıkma favorileri arasında olmuştur. Boccia strateji gerektiren bir oyun olup, oyuncular da büyük ölçüde beceri ve kararlılık sahibi olmalıdır. Bu spor Olimpik karşıtı olmayan iki Paralimpik spordan biridir.

Nedir bu boccia?
Dünyada en ağır engelli grubunun oynayabildiği tek spor branşı. Engelli bireyleri aktive eden, yaşam kalitelerini arttıran ve onların topluma entegre olmalarını sağlayan bir araç. Yani sadece spor değil. Daha fazla bir şey!

Nasıl oynanıyor?
Oyuncular, topu yerdeki hedef topun yakınına itiyorlar. Topları yuvarlayabilirler, atabilirler, tekmeleyebilirler veya aşağı doğru bırakabilirler. Vuramıyorlar ya da tekme atamıyorlarsa, rampa kullanabilirler. Eğer topu elleriyle serbest bırakamıyorlarsa, yardımcı ekipman da kullanabilirler. Baş ya da el değneği gibi...

Takım sporu mu?
Çiftli veya 3’er kişilik takımlar halinde belirlenen sayıda ve sette rekabet ediyorlar. Her iki tarafın, her sette atışlar ve skorun sayımı için 6 topu oluyor. Kırmızı veya mavi. Puanlar, maç boyunca kazananı belirlemek için biriktiriliyor.

Saha boyutları peki?
12.5 metreye 6 metre. Kolay gibi görünse de oyun taktiklerden oluşuyor. Heyecanlı ve gerilimli geçiyor. 1984’te Paralimpik Oyunlar’da lanse edildi. Şu anda dünya çapında 50’den fazla ülkede oynanıyor.

Peki bizde?
2014’ün sonunda Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesine alındı ve paralimpik bir branş olarak olimpiyatlarda yer alması için ülkemizde Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) çatısı altında ulusal faaliyetlerine başladı.

Hangi engelliler oynayabiliyor?
Doğuştan veya sonradan engelli olan her birey. Omurilik felci, kas hastaları veya serebral palsili gibi ağır engelli bireyler... Oyuncular, engellerine ve fonksiyonel yeterliklerine göre 4 sınıfa ayrılarak oynuyorlar.

Gerçekten yataklarından bile çıkmayan engelli bireylerin de oynayabileceği bir spor mu?
Evet. Dünyada en ağır engelli grubunun yapabildiği tek spor boccia. Bedenlerinde hiç hareket olmamasına rağmen boccia oynayabilirler. Tek şart, mental seviyeleri normal olmalı. Sporcu oyun kurabilmeli ve strateji geliştirebilmeli. Benim mesela bir sporcum var. Tedavisizlikten şu anda oturamıyor. Yüzükoyun yatabiliyor, dirseklerinin üzerinde duruyor. Bedeninde sadece işaret parmağı hareket edebiliyor. Ama çok başarılı bir boccia sporcusu...

Topların özelliği ne?
Bir boccia topu seti altı kırmızı, altı mavi ve bir beyaz ‘jak’tan oluşuyor. Onaylı yarışmalarda kullanılan boccia topları, Uluslararası Boccia Federasyonu tarafından belirlenen kriterleri karşılaması gerekiyor. Özel bir deriyle kaplı toplar kullanılıyor. Fiyatları, kalitesine göre farklılık gösteriyor. Topların kalitesi sporcunun yarışmadaki performansını etkiliyor. 1 set topun fiyatı 1500 yüz lira ile 6000 lira arasında değişiyor. Yurtdışından geldiği için vergi ve kargo masrafları hariç...

« Son Düzenleme: 19 Nisan 2019, 10:23:46 Gönderen: GeZGiN »

Tags: