Gönderen Konu: En İyi 10 Dalış Rotası  (Okunma sayısı 11477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7795
    • insan ve doğa
En İyi 10 Dalış Rotası
« : 20 Mart 2012, 13:51:18 »
Eğer saatlerce sualtı dünyasını izleyebilirim ve bu benim için vazgeçilmez diyorsanız, Dünya bu konuda nimetlerini sizlere sunuyor. Dünyanın dört bir yanında, sahip olduğu resifleri, sualtı hayatının canlılığı ve balık çeşitliliği ile bu yerler dalgıçların vazgeçilmez rotaları.

1. Avustralya
Great Barrier Reef, Avustralya’nın kuzey doğusunda, 2500km.lik bir alana yayılmış mercan cenneti, tam bir doğa harikası. 2900 kayalık ve 900 adadan oluşan bu büyük resif dünyadaki en iyi ilk on dalış noktasının içinde, dalıcıların rüyası...
Cod Hole, ‘büyük balık’ görmek için olağanüstü bir yer. Osprey resifindeki köpekbalığı besleme dalışlarında aynı anda 30-40 tane köpekbalığı görmek mümkün. Mayıs-Temmuz arası Minke balinaların sezonu. Büyük balıkların yanında, mercan denizindeki Ribbon resiflerinde çok çeşitli deniz tavşanları, manta ray, dev Avustralya kalamarları, potato cod, yeşil kaplumbağalar, mürenler görmek mümkün.

2. Meksika
Meksika'nın Yucatan Yarımadası’nın doğu kıyıları ve  Cozumel Adası’nın  “Paradise Reef” olarak adlandırılmasının bir sebebi var. Aslında 19 popüler dalış alanına sahip bu bölge, bir dizi kayalık ile birbirinden ayrılmış durumda. Ayrıca Dünyanın en çok ve en büyük su altı mağaralarının yer bölge burası. Nohoch Nah Chich ve Sac Actun’un 2005 yılında birleşmeleri sonucu burada dünyanın en büyük yeraltı mağarası oluşmuş.  Sualtı ise yengeçler ve renkli balıklar açısından çok zengin. Ayrıca gece dalışı yapmak isteyenler için inanılmaz bir deneyim.

3. Utila
Karayiplerin yeşili bol, La Ceiba ve Honduras’a limanlarına yaklaşık 29 km uzaklıkta bulunan Utila adası sadece 11 km uzunluğunda. 4 km’ye yakın denizaltı yaşamı ile geniş mercan resifleri ile çevrilidir. Bay Islands grubunda büyük adaların en küçük, biz pahalı ancak tüplü dalış tatil için dünyanın en güzel yerlerden biri olarak tanınır.

4. Endonezya
17 bin ada, 80 bin km kıyı şeridi, 3 bin balık türü, 600 tip mercan... Her kademede dalgıç için inanılmaz fırsatlar sunan bir dalış bölgesi. Dünyanın en büyük adalar grubuna sahip Endonezya, Dünya resiflerinin %15’ine ev sahipliği yapıyor. Endonezya’nın en iyi dalış noktaları ise kalitesiyle Bali, tropik bitki örtüsü ile Komodo Adaları, en derin Bunaken Adası Ulusal Limanı ve Parkı, el değmemiş mercan resifleri Lombok Adası...

5.Belize
Bu küçük Karayip ülkesi deneyimli ve deneyimsiz büyük bir dalış imkanına sahip. Belize Mercan Kayalıkları 127 adacıktan oluşuyor. Burası aynı zamanda dünyanın en iyi korunmuş deniz eko-sistemine ev sahipliği yapıyor. Dalgıçların Mekke’si olarak bilinen Belize “Büyük Mavi Delik” olarak bilinen yere de ev sahipliği yapıyor. Belize’nin kristal denizi sadece burada görebileceğiniz balıklara, orfozlarına, hemşire köpek balıklarına, siyah ve Karayip köpekbalıklarına ev sahipliği yapmaktadır.

6. Mikronezya
Mikronezya, dalma meraklıları için başka bir cennet. 2 bin küçük adacıktan oluşan Miktonezya, Pasifik Okyanus’unda yer alıyor. Benzersiz ve çeşitli kültürü, harika bir iklim, egzotik kumsallar ve masmavi lagünleri, bin 500’den fazla balık, 700 mercan ve anemon çeşidiyle; duvar, mağara ve tünel dalışlarıyla sıcak Pasifik sularının kalbi, dünyanın en iyi ilk on dalış noktasının içinde yer alıyor.

7. Vanuatu
Vanuatu, Güney Pasifik ile Avustralya arasında yer alan çok özel bir destinasyon. Büyük Okyanus’taki Vanuatu Adası’nda, İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce ABD tank ve jipi vardı. Savaş sonrasında ise dalgıçlar için cennet haline gelen bir su altı askeri mezarlığının ev sahibi. Burada dünyanın en sıra dışı dalış noktalarından Milyonluk Burun yer alıyor. Vanuatu’nun Espiritu Santo Adası’nda ise el değmemiş beyaz kumlarla kaplı bir sahilin birkaç metre ötesindeki dev bir denizaltı hurdalığı.

8. Mısır
Mısır, bütün bir yıl boyunca dalış için kaçmak isteyenlerin ve özellikle Avrupalı dalgıçlar için harika bir mekan. Buraya gitmek için en iyi zaman, Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Avrupa buz ile kaplı olduğu zaman, Mısır’da su sıcaklıkları 19 ° C ile 29 ° C arasında değişiyor. Dalış için en iyi yerlerden Quseir, Marsa Alam ve St. John's gibi az gelişmiş bölgeler. Genel olarak Kızıldeniz'deki balık türleri su altının 7 harikası olarak niteleniyor. Binden fazla balık türü, mercan, 200 çeşit omurgasız deniz canlısı ve bunun dışında kalan 1000 çeşit su altı canlısına ev sahipliği yapar.

9. Tayland
Tayland suları iki ayrı okyanusun sınırlarına ev sahipliği yapıyor.  Özellikle Tayland körfezi Andaman Denizi ile çevrili. Ülkenin sahil şeridi ve adları ile toplam 2 bin km.lik bir alanı kaplar. Her seviyeden dalgıçlar için; derin hendekler, granit duvarlar, mağara ve tüneller, mercan kaplı tepeler ve resifleri hayranlık uyandırır.

10. Maldivler
Turist kalabalığından uzakta, dünyanın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi Maldivler, 200 adayı, 1192 adacığı, 26 atoli buluşturmakta. Maldivler sualtı dünyasını keşfetmek için en iyi yolu bir Liveaboard üzerinde yer alıyor. Dalış için biraz riskli bir bölge. Çünkü okyanus akıntılarına maruz kalıyor. Ancak dalış için en ideal yerleri sorarsanız Maya Thila, Fishhead, Manta Point başta geliyor.

Tags: