Gönderen Konu: Dalış için Sağlığım Uygun mu?  (Okunma sayısı 7827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7662
    • insan ve doğa
Dalış için Sağlığım Uygun mu?
« : 15 Ekim 2009, 23:11:01 »

Dalış İçin Uygun Raporu Alırken...

Bazı hastalıklar, dalış için uygun raporu alınmasını engeller. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar, vücudun dalış yapıldığında zarar görmesine sebep olur ve ciddi durumlar ortaya çıkar.

Dalış Raporu Almayı Engelleyen Durumlar

Göz İle İlgili

Dalan kişinin, numaralı maskeyle dalmasına karşılık, basınç ölçer, pusula, dekompresyon tabloları vs.yi görmesine engel olan “yakın görüş kusuru” dalış alanını, dalış eşini, tekneyi göremeyecek düzeyde “görme kusuru” olması...

Son zamanlarda geçirilmiş bir oküler cerrahi...

Epilepsi

Su altı ortamında, dalgıcın her zaman tam bilinçli olması gereklidir. Bu yüzden, bilinç kaybı öyküsü olanlar, nöbet geçirenler, dalamazlar. Ayrıca migren krizleri ve buna bağlı kusma, dalgıçları denizin derinliklerinde, çok zor duruma sokabilir.

Nörolojik Hastalıklar

Daha önce nörolojik bir hastalığı olanlar; kafa travması geçirenler, beyin tümörü bulunanlar vs. nin dalması sakıncalıdır.

Kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar ; ritm bozuklukları, kalp pili bulunanlar, hipertansiyonu olanlar, damar hastalıkları bulunanların, dalışı sakıncalıdır.

Solunum sistemi hastalıkları; astım nöbetleri, kronik akciğer hastalığı gibi... Solunum sistemi hastalıkları bulunanların, dalış yapması tehlikeli sonuçlara yol açar.

Şeker hastalığı; insüline bağlı diyabetik durumunda bilinç kaybı ve boğulma riski nedeniyle dalış sakıncalıdır.

Tags: