Gönderen Konu: Dalış Bilgisayarı Nedir?  (Okunma sayısı 1047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7610
    • insan ve doğa
Dalış Bilgisayarı Nedir?
« : 22 Kasım 2021, 23:46:11 »
Tüplü Dalış Bilgisayarı Nedir?
Dalış bilgisayarları çağından önce, su altında ne kadar kalabileceğinizi ve dekompresyon hastalığını riske atmamak için su altında kaç kez durmanız gerektiğini hesaplamak için dalış tabloları kullanmak gerekiyordu. Ayrıca derinliğinizi ölçmek için bir derinlik ölçere ve dalışınızın o ana kadar ne kadar sürdüğünü bilmek için bir dalış saatine ihtiyacınız vardı.

Bütün bu işler günümüzde bir dalış bilgisayarı kullanılarak yapılmaktadır. Eski üç enstrümanın tümünü değiştirir ve bunları bileğinize takabileceğiniz veya konsola monte bir model kullanabileceğiniz kullanışlı tek bir parçada birleştirir. Yine de dalışlarınızı planlamak için dalış tablolarınızı kullanmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Bir tüplü dalış bilgisayarı size yalnızca gerçek zamanlı veriler sağlayabilir, ancak dalış planlamanıza yardımcı olmaz.

Neden Kişisel Scuba Bilgisayarı Kullanmalısınız?
Dalış, Nitrojenin kan dolaşımınızda çözünmesine neden olur. Dalış ne kadar uzun ve derin olursa, kandaki Azot konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Bu, artan ve daha uzun dekompresyon periyotları için daha yavaş bir hız gerektirir. Yükseliş hızlı bir şekilde gerçekleşirse ve güvenlik durmazsa, Azot kan dolaşımınızda ve dokunuzda yukarı çıktığınızda genişleyen kabarcıklar oluşturur. Bu, en iyi durumda ağrılı ve en kötü durumda ölümcül olabilen dekompresyon hastalığına neden olur.

Bu, bir şişe gazlı soda aldığınızda ve şişeyi salladığınızda olduğu gibidir. Kapağı açtığınızda, basınçtaki ani düşüş, karbonatlaşma serbest kaldığında sodanın köpürmesine neden olur. Prensipte, çıkış sırasında bir dekompresyon duruşu gerektiren bir dalıştan çok hızlı çıkıldığında benzer şekilde çalışır. Daha yavaş ve daha az patlayıcı olur. Konsantre Azot kabarcıkları çıkar ve bir şekilde kaçması gerekir ki bu en kötü durumda ölümle sonuçlanacaktır.

Eski moda dalış tablolarına benzer şekilde, bu modern bilgisayar cihazları, kan dolaşımınızdaki ve vücudunuzdaki Azot konsantrasyonunu izlemek ve hesaplamak için uzunluk, derinlik ve hava karışımına dayalı bir dekompresyon modeli kullanır. Bilgisayar bu bilgileri gerçek zamanlı olarak takip eder ve ne kadar süreniz kaldığını size sürekli olarak bildirir. Talimatları ve uyarıları takip etmek, dekompresyon hastalığı olmadan güvenli bir dalış sağlayacaktır. Dalış sırasında potansiyel olarak ölümcül veya en azından çok maliyetli bir hatadan kaçınmak için kolay ve güvenilir bir araçtır. Dekompresyon hastalığını tedavi etmek için hiperbarik bir odada birkaç saat tipik olarak binlerce dolara mal olacaktır.

Nelere Bakılmalı?
Dalış bilgisayarlarının fiyatları farklılık göstermektedir. Daha ucuz modeller tipik olarak daha eğlence amaçlı dalgıçlara yöneliktir, daha yüksek uç ve daha pahalı modeller tipik olarak yarı profesyonel veya profesyonel bir dalgıcın ihtiyaç duyduğu tüm zil ve ıslıklara sahiptir.

Rekreasyonel dalgıç, orta sınıf modellere kadar giriş seviyesi için güvenle gidebilir. Böyle bir modelin aşağıdakileri içeren temel bir dizi özelliğe sahip olmasını bekleyebilirsiniz:

•   Okunması ve anlaşılması kolay ekran
•   Derinlik ölçüsü
•   Dalış zamanı ve zaman göstergesi
•   Kalan süre
•   Yükseliş hızı bilgisi
•   Pil seviyesi takibi
•   Basınçlı hava, Nitrox veya Trimix kullanımına dayalı güvenli dalış sürelerini hesaplayabilme
•   Gün içinde önceki dalışlardan kalan vücuttaki artık Azot seviyelerini takip etmek için önceki dalışlar hakkında bilgiÜst düzey modeller daha fazla özellik sağlamalıdır. Aşağıdakiler gibi gelişmiş özelliklere sahip olmalarını bekleyebilirsiniz:

•   Dalış saati özellikleri entegre
•   entegre pusula
•   Termometre
•   Hesaplamaların temeli olarak farklı gazları kullanma yeteneği
•   Regülatöre bağlanan bir hortum veya kablosuz bağlantı yoluyla hava seviyelerini ölçün
•   Dalışlarınızdaki verileri izlemek ve indirmek için bilgisayarınıza arayüz oluşturmanıza izin verin
•   Dalış parametrelerine göre otomatik olarak kullanılan çoklu dekompresyon modelleri

İhtiyaçlarınız için en makul cihazı seçmek için ne tür bir dalgıç olduğunuz konusunda net olun. Genellikle sadece hava ile ve oldukça sığ ortamlarda dalarsanız, yeteneklerini kullanmayacağınız için muhtemelen birinci sınıf bir dalış bilgisayarına ihtiyacınız olmayacaktır.
Ayrıca mevcut ekipmanınıza uyması gerekecektir. Regülatörün bağlanmasına izin vermiyorsa, hava tüketiminizi ölçebilecek üst düzey bir tüplü dalış bilgisayarı satın almanıza yardımcı olmaz.

Zil ve ıslıklardan daha önemli olan şey dalış bilgisayarını kolayca kullanabilmeniz ve okuyabilmenizdir. Bilgileri maskeniz takılıyken okuyabileceğinizden emin olmak istediğinizi unutmayın.

Kendinize sormanız gereken bir diğer soru da verilerin sayı olarak mı yoksa grafik ve semboller şeklinde mi gösterilmesini tercih ettiğinizdir. Bu genellikle kişisel bir tercihtir, ancak neyi sevdiğinizi dalış bilgisayarıyla eşleştirin. Dalış yaparken verileri daha hızlı okumanıza yardımcı olacaktır.Ayrıca bilgisayarı nasıl kullanacağınızı gerçekten anladığınızdan emin olmak istersiniz. Tüm özellikleri kontrol edin ve ilk dalışınızdan önce bunlara nasıl ulaşacağınızı ezberleyin. Belirli bilgilere nasıl ulaşacağınız konusunda kafanız karışmışsa, kılavuzu su altında okumak için zamanınız olmayacak!
İhtiyaçlarınızı dalış bilgisayarının yetenekleriyle eşleştirmeniz önemli olsa da, ucuz bir modeli sırf ucuz diye satın almak da istemezsiniz. Bunun gibi güvenilir bir enstrümanın dalış yaparken sizi birçok baş ağrısından ve maliyetten kurtarabileceğini unutmayın. Bir dekompresyon odasına bir ziyaretten tasarruf etmenizi sağlarsa, kendisi için defalarca ödedi!

Kullanılmış bir tüplü dalış bilgisayarı almayı düşünmeli misiniz?
Bu soruyu cevaplamadan önce, böyle bir cihazın sizin için ne olduğunu düşünmelisiniz. Güvenli bir şekilde dalış yapma yeteneğinizi geliştiren ve daha da önemlisi, sağlığınızı riske atmadan güvenli bir şekilde tekrar çıkmanızı sağlayan bir alet mi yoksa bir eşya mı?

Kullanılmış bir model satın almak, genellikle, onu almadan önce ona ne olduğunu bilmediğiniz anlamına gelir. Kullanılmış bir çizgi roman satın alırsanız bu iyi olabilir, ancak kullanılmış bir güvenlik ekipmanı almayı düşündüğünüzde çok daha zor. Çocuğunuz için kullanılmış bir araba koltuğu alır mısınız? Büyük olasılıkla değil, kullanılmış bir dalış bilgisayarı satın almaktan uzak durmak isteyebilirsiniz.

Kullanılmış bir dalış bilgisayarı almalı mısınız?
Bu soruyu cevaplamadan önce, böyle bir cihazın sizin için ne olduğunu düşünmelisiniz. Güvenli bir şekilde dalış yapma yeteneğinizi geliştiren ve daha da önemlisi, sağlığınızı riske atmadan güvenli bir şekilde tekrar çıkmanızı sağlayan bir alet mi yoksa bir eşya mı?

Kullanılmış bir model satın almak, genellikle, onu almadan önce ona ne olduğunu bilmediğiniz anlamına gelir. Kullanılmış bir çizgi roman satın alırsanız bu iyi olabilir, ancak kullanılmış bir güvenlik ekipmanı almayı düşündüğünüzde çok daha zor. Çocuğunuz için kullanılmış bir araba koltuğu alır mısınız? Büyük olasılıkla değil, kullanılmış bir dalış bilgisayarı satın almaktan uzak durmak isteyebilirsiniz.

Burada bir istisna, kullanılmış ekipmanı satın almak istediğiniz dalgıcı tanıyorsanız ve onun bilgisayara iyi davrandığını biliyor olmanızdır. Her durumda, kullanılmış bir dalış bilgisayarının büyük olasılıkla cihazda herhangi bir garanti kalmayacağını bilmelisiniz. Çoğu üretici bir yıl garanti vermektedir. Oceanic, cihaza yılda bir kez yetkili bir bayi tarafından servis verilmesi durumunda ömür boyu garanti sunar.

Potansiyel riski düşündüğünüzde, kullanılmış bir dalış bilgisayarında birkaç dolar tasarruf etmenize değmez. Hayatınız bu ekipmana bağlı olabilir, bu nedenle kullanılmış yerine yenisini satın almak genellikle daha mantıklıdır.

Kaynak : https://www.deepbluediving.org/scuba-dive-computer/


Tags:
Tags: