Gönderen Konu: Çadır seçiminde nelere dikkat edilmelidir  (Okunma sayısı 5948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7838
    • insan ve doğa
Çadır seçiminde nelere dikkat edilmelidir
« : 10 Ekim 2011, 01:28:55 »
1. Amaca uygunluk
Almayı düşündüğünüz çadırı hangi şartlar altında kullanacaksınız ? Ancak bu soruya doğru cevabı verdikten sonra çadır almaya karar vermelisiniz. Birbirinden çok farklı amaçlar için üretilmiş olan onlarca çadır arasından kullanım ve sizin dağcılık tarzınıza en uygun olan modeli seçmelisiniz. Bunun için de çadırla ilgili her türlü teknik detayı yeterince incelemelisiniz. Bu zor seçimde size yardımcı olabilecek bir yöntem de diğer çadır sahiplerinin tecrübeleri olmalıdır.

2. Fiyat
Almayı düşündüğünüz çadır gerçekten vereceğiniz paraya değecek mi ? Veya siz çadırınızın hakkını verebilecek misiniz ? En pahalı modeller en iyidir kuramı dağcılık malzemeleri için her zaman geçerli değildir. Bazı markalar sadece isimlerinden dolayı fiyatlarını yüksek tutabilirler. Bunun için iyi bir fiyat araştırması yaparak size uygun ve nispeten ucuz modellere ulaşabilirsiniz.

3. Sağlamlık Almayı düşündüğünüz çadır, yapmayı düşündüğünüz iş ile doğru orantılı olarak sağlam olmalıdır.

4. Hafiflik
Sizin kullanım amacınıza uygun en hafif model doğal olarak doğru seçim olacaktır.

5. Konfor
Çadır hayatının zaman zaman sıkıcı ve zor olabileceğini düşünerek yeterince konforlu bir çadıra sahip olmaya çalışmalısınız.

6. Yapı malzemesi
Yukarıda bahsedilen tüm faktörleri belirleyen belki de en fazla dikkat edilmesi gereken nokta çadırın yapımında kullanılan malzemelerdir. Deneyim ve teknik verilerin incelenmesi ile sizin için en uygun malzemelerle üretilmiş olan çadıra karar verebilirsiniz. Kullanılan malzeme hafif, sağlam ve uzun süreli kullanıma uygun olmalıdır.

7. Diğer dağcıların deneyimleri
Yaşanmış deneyimler ve bunlardan çıkartılabilecek doğru sonuçlar, doğru kararlar alınmasını kolaylaştıracaktır.


Tags: