Gönderen Konu: Çadır Satın Alma Rehberi  (Okunma sayısı 3812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 7750
    • insan ve doğa
Çadır Satın Alma Rehberi
« : 20 Mart 2024, 13:40:43 »
ÇADIR SATIN ALMA REHBERİ: AÇIK HAVA TUTKUNLARININ MÜKEMMEL ÇADIRI BULMAK İÇİN BİLMESİ GEREKEN HER ŞEY
Doğru kamp çadırını seçmek zor olabilir. O halde çadırlarla ilgili sorularınıza cevap verecek bu çadır satın alma kılavuzunu mutlaka okuyun.

KISACA EN ÖNEMLİ ŞEYLER
•   Çadır almadan önce onu ne sıklıkta kullanacağınızı, içinde kaç kişinin uyuyacağını ve taşımanız gerekip gerekmediğini düşünün. Bu faktörler ihtiyacınız olan çadırın türünü etkiler.
•   Kamp yapacağınız iklim bölgesi de çadır seçiminde rol oynuyor. Bazı çadırlar belirli hava koşullarına diğerlerinden daha uygundur.
•   Çadır maliyeti, kalitesine, boyutuna ve markasına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. İhtiyaçlarınıza göre ne kadar harcama yapmak istediğinizi ve çadırı ne sıklıkta kullanacağınızı düşünün.
•   Çadırın içinde yoğuşma ve nem oluşmasını önlemek için çadırın havalandırılması önemlidir. Havalandırma açıklıkları iyi olan çadırları arayın.
•   Çadırın kapı ve pencere sayısı, duvarların şekli ve odanın düzeni gibi özellikleri çadırın konforunu ve rahatlığını etkileyebilir.
•   Geleneksel çadır, açılır çadır, aile çadırı ve hazır çadır gibi farklı çadır türleri bulunmaktadır. Her türün dikkate almanız gereken kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Kamp yapmak sadece tatillerde değil tüm yıl boyunca popüler bir boş zaman etkinliğidir. İster suya bir olta atıp nehir kenarında kamp yapın, ister bir kamp alanında çadır kurun, kamp yapmak bir macera olabilir.

Ne yazık ki doğru kamp çadırını seçmek bazen zor olabiliyor.

Bu yüzden bu yazımda çadırlarla ilgili sorularınıza cevap verecek bir çadır satın alma rehberi hazırladım. Diğer şeylerin yanı sıra, türleri ve tasarımları, farklı çadır ve tarzların avantajları ve dezavantajları ve kendinize sormanız gereken sorular. Bu kılavuzda açılır çadırları, açılır çadırları, atma çadırlarını, aile çadırlarını, çatı çadırlarını, kanvas çadırları ve daha fazlasını ele alıyoruz.

KAMP ÇADIRI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Çok sayıda çadır markası, çadır boyutları ve tasarımları, atma, trekking çadırı, hazır çadır gibi çadır çeşitleri, fiyatları, farklı nitelikleri, özellikleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Rehberin sonunda seçiminizi daraltabilmeniz için şimdi birkaç soruyu tek tek ele alacağız. Bu, seçimi daraltacak ve ne tür bir çadıra ihtiyacınız olduğunu daha net hale getirecektir.

İşte bununla ilgili bazı sorular:

KAMP ÇADIRI NE SIKLIKLA KULLANILIR?
Çoğu hafta sonları balık tutmaya giden hevesli bir kampçı mısınız ? Yoksa uzak yerlerdeki vahşi doğayı keşfedip orada kamp mı kuruyorsunuz? Yoksa çadırı yılda yalnızca bir kez, bir çocuğun doğum günü partisi için bahçeye kurmak amacıyla mı kullanıyorsunuz? Gerçek şu ki: Düzenli olarak kamp yapmaya gidiyorsanız kaliteli bir çadır almalısınız. Bir servet harcamanıza gerek yok ama yıpranacak ve yıpranacaktır, bu nedenle markalı bir çadır doğru seçim olmalıdır.

Çadırı sürekli kurup toparlamak yorucu olabilir. Yani her boş dakikada kamp yapıyorsanız hemen kurulabilecek bir çadır sizin için değebilir. Bu, özellikle boş zamanınız ve/veya balık tutma zamanınız sizin için çok değerliyse, çok fazla zaman tasarrufu sağlar. Veya, çocuklarla kamp yapıyorsanız, çadırı kurmaya daha az zaman harcayacaksınız (ve daha az küfür edeceksiniz) ve vahşi doğayı keşfetmeye daha fazla zaman ayıracaksınız. Ancak arada sırada kamp yapıyorsanız ucuz bir çadır yeterli olacaktır. Çadırı yalnızca birkaç kez kullanabileceğiniz için indirimli mağazalardan daha ucuz bir çadır yeterli olabilir.

ÇADIRDA KAÇ KİŞİ UYUYACAK?
Bu soru çok yanıltıcı olabilir. Çadır üreticileri çadırın bu kadar çok kişiye uygun olduğunu belirtse de çoğu kişi, insanların sardalye gibi çadırın içine sıkışmak istemediklerini hesaba katmıyor. Kampçılar ayrıca çadırda bazı kıyafetleri, yastıkları ve uyku tulumlarını da saklamak istiyor. Bu, belirtilen altı kişilik çadırın yalnızca üç kişiye yetecek alan sunduğu anlamına geliyor. Ayrıca farklı çadır markalarının farklı standartlara sahip olması karşılaştırmayı zorlaştırmaktadır.

Ancak kaba bir kural, çadır üreticisinin uyku alanı sayısını yarıya indirmektir. Yani 10 kişilik bir çadırda ekipmanla birlikte 5 kişi konaklayabilir. Diğer şeylerin yanı sıra ailem için Skandika Egersund tünel çadırını kullanıyorum. 5 kişilik reklamı yapıldı ama biz iki yetişkin ve iki küçük çocuk olarak çadırı tamamen işgal ettik. Beş yetişkinin orada birkaç gün uyuyup ekipman depoladığını hayal bile edemiyorum. Çadırı Decathlon gibi bir kamp mağazasında sergilenirken görebilmeniz harika. Yeterli alanınız olup olmadığını görmek için sevdiğiniz kişiyi ve çocuklarınızı çadırda yatırın (elbette, çocukların çadırda birbirleriyle güreşmesi ve mağazada kimin nerede uyuyacağı konusunda kavga etmesi garip olacaktır) .

Ancak çadırı satın alıp 4 kişilik bir çadırın aslında sadece 2 kişi ve küçük bir ekipman için iyi olduğunu fark etmekten daha iyidir. Kamp yatakları veya kamp şezlongları kullanırsanız bunlar da çok daha fazla yer kaplar. Bazı şişirilebilir hava yatakları da çadırda çok yer kaplar, bu nedenle ne tür uyku ekipmanı, yatak ve uyku yastıkları kullandığınıza dikkat etmelisiniz ( bu konuda rehberim burada ). Ne yazık ki çadırlar büyüdükçe ve daha fazla uyku alanı sundukça ağırlıkları ve hacimleri de artıyor. Çadırı saklamak için bir römorkunuz veya portbagajınız var mı, yoksa arabanın bagajına mı koyulacak? Sıcak havalarda küçük, sıkışık bir çadırda kamp yapmak hiç eğlenceli değil; sadece oradan çıkmak istiyorsunuz. Bu yüzden ekipmanla birlikte çadırda kaç kişinin uyuyacağını düşünmeye değer.

Daha büyük çadırların ayrı odaları olabilir. Bazı iyi çadırların bölücülerinde fermuarlar bulunur, böylece çadırı geniş bir odaya açabilirsiniz. Veya fermuarları çekerek ayrı alanlar yaratabilirsiniz. Bu aynı zamanda kıyafetlerinizi değiştirmek veya kene olup olmadığını kontrol etmek istediğinizde de kullanışlıdır .

ÇADIRLA MI YÜRÜYÜŞ YAPIYORSUNUZ?
Çadırı uzun mesafeye taşımanız mı gerekiyor? Arabanız yakında mı yoksa ultra hafif kilometrelerce yürüyüş mü yapıyorsunuz? Yoksa kamp alanına gelip arabanın bagajından çadırı mı alacaksınız? Bu nedenle çadırın ağırlığı yürüyüşçüler için önemlidir, ancak araba kampı için çok fazla değildir. Açıkçası daha büyük aile çadırları ağır olacaktır. Kanvas ve çelik direk gibi çadır malzemeleri, modern çağın yeni hafif çadır malzemesi ve direklerinden daha ağır olacaktır.

Büyükbaba çadırını bodrumdan çıkardığında ağır olacağından neredeyse emin olabilirsin. Çatıdaki paketleme raflarını kullanırken akılda tutulması gereken bir diğer nokta: Bazı büyük çadırlar aşırı derecede ağır olabilir. Bu nedenle arabanızın tavanının yük taşıma kapasitesini kontrol edin. Kamp yaparken, örneğin bisiklete binerek, kano yaparak veya bisiklete binerek maceraperestseniz , çadırın ağırlığı da çok önemli bir faktördür.

ÇADIRINIZI HANGİ İKLİM BÖLGESİNDE KURACAKSINIZ?
Kışın Himalayalarda kamp yapmak ister misiniz? Yoksa yaz aylarında İtalya'nın sıcak bir yerinde kamp mı yapmak istiyorsunuz? Kamp yapacağınız yer de çadır seçiminde rol oynayan bir diğer faktördür. Islak ve rüzgarlı bir yer , kamp yaparken donmamanız için sağlam bir çadır gerektirir . Daha iyi çadır markalarının iyi bir kanvas veya polyester malzemesi, kötü hava koşullarına daha iyi dayanacaktır.

Bazı çadırların dış çadırı da bulunmaktadır. Tenteli iki parçalı bir çadırda, tente ana çadırın ağının ve çadır tabanının üzerine yerleştirilir ve tente çadırı yağmurdan korur. Ana çadırın file kumaşı nefes almayı ve hava sirkülasyonunu sağlarken, yağmur sineği de çadırı hava şartlarından korur. Bir kanvas çadır muhtemelen tek parça olacaktır. Rüzgarlı bölgelerde ağır bir branda, rüzgarın çadırı sarsmasını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Ucuz ve kalitesiz bir çadır rüzgar nedeniyle parçalanabilir ve çadırın içinde yoğuşma sorunu daha fazla yaşanabilir. Ucuz, tek parça bir çadır, sıcak veya soğuk, nemli havalarda iyi havalandırmadığından çok fazla nem biriktirebilir. Ayrıca kalitesiz malzemeler sızıntı yapabilir. İnşaat süreci mesela Dikişler ve kötü tasarım gibi diğer sorunlar da suyun çadırın içinde toplanmasına ve yağışlı havalarda sızıntı yapmasına neden olabilir.

ÇADIR KURMAK NE KADAR KOLAY?
Bazen mağazalarımızda video kaydı olan bir ekran bulunur veya çevrimiçi perakendecilerde belirli bir çadırın nasıl kurulduğunu izleyen bir video bulunur. Çadır üreticileri çadır kurar ve kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, ne kadar kolay olması gerektiğini görebilirsiniz. Harika bir reklam fikri ve bu videolar özellikle açılır ve hızlı kurulan çadırlar için uygundur. En sevdiğim çadırlar çabuk kurulan modellerdir. Bu modeller hızlı bir şekilde ve birkaç dakika veya daha kısa sürede kurulabilir.

Çadırı kurmak için yardımcı elleriniz yoksa açılır çadır ve anlık çadır iyidir. Hazır çadırlar aynı zamanda çok fazla zaman tasarrufu sağlar ve kamp alanına gece geç saatlerde varmanız durumunda pratiktir. Ya da yağmur yağdığında ıslanmamanı. Kaliteli çadırların bir dezavantajı, bazılarının pahalı olabilmesidir. Ancak daha ucuz modellerin bağlantılarında zayıf bağlantılar olabilir. Aile çadırları ise ucuzdur ancak kurulması daha fazla zaman gerektirir. Fazladan bir çift eliniz varsa veya biraz fazla zamanınız varsa aile çadırları harikadır. Yüksek kaliteli direkler, tünel çadırları, kubbe çadırları ve diğer aile çadırları kendilerini kanıtlamış ve sağlamdır. Ağır direkler stabilite sağlar ve kötü hava koşullarına bile dayanabilir.

BİR ÇADIRIN MALİYETİ NE KADAR?
Çadır fiyatını etkileyen çadırın kalitesi, boyutu, markası ve türü gibi konuları konuştuk. Tartıştığımız bir diğer faktör ise çadırı ne sıklıkta kullanacağınızdı. Çadırı yılda yalnızca birkaç kez kullanıyorsanız, en iyi çadırlardan biri verdiğiniz paraya değmeyebilir. Ancak sürekli kamp yapmaya gidiyorsanız pahalı bir çadır buna değebilir. Aşağıda listelenen üç çadır, tanınmış üreticilerin üst fiyat aralığındaki daha büyük aile çadırlarıdır. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi çadır fiyatları büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Fiyatı 1.000 Euro'dan fazla olan büyük, üst sınıf aile çadırlarından, maliyeti yaklaşık 50 Euro olan iki kişilik küçük kubbeli çadırlara kadar.

Yani boyut, ne sıklıkta kullanacağınız vb. soruları göz önünde bulundurarak koşullarınıza en uygun çadırın bütçesini belirleyebilirsiniz. Bu düşük ve yüksek fiyat aralıkları arasında gerçekten uygun fiyatlı çadır çeşitleri bulunmaktadır. Paskalya, Noel tatili ve Kara Cuma vb. öncesindeki indirim günlerini izlemeye değer.

ÇADIRINIZ NASIL HAVALANDIRILMALIDIR?
Hiç nemli bir çadırda uyandığınızda yeterli havalandırma olmadığı için uyku tulumunuzun ıslak olduğunu fark ettiğiniz oldu mu? Henüz bu deneyimi yaşamadıysanız şanslısınız.

Çadırın düzgün havalandırılmaması veya havalandırma deliklerinin açılamaması durumunda kamp alanınızdaki hava koşullarına ve diğer olumsuzluklara bağlı olarak çadırın çeşitli yerlerinde ıslaklık, nem ve yoğuşma meydana gelecektir. İyi havalandırmalı ve yağmurluklu bir çadır satın almayı düşünün. Ayrıca geniş ve iyi yerleştirilmiş havalandırma açıklıklarına sahip bir çadır seçerek yoğuşmayı en aza indirebileceğinizden emin olun.

ÇADIRINIZ NASIL DONATILMALI?
Çadırın özellikleri çadırınızın ne kadar keyifli, konforlu ve lüks olmasını istediğinizi ifade eder. Aynı kapasite değerlerine sahip çadırlar bile çok farklı donanımlara sahiptir.
•   Hacim – Çadırınızdaki alan miktarı. Eğimli duvarlar daha az alan (aynı zamanda daha az ağırlık) anlamına gelir.
•   Zemin Boyutu – Zemin alanının düzeni. Çoğu kamp çadırı dikdörtgen şeklindedir ancak bazıları ağırlığı azaltmak için koniktir.
•   Zirve Yüksekliği – Bir çadırın en yüksek noktası. Çadırın içeride ne kadar yüksek olduğunu belirlemek için bunu bir başlangıç noktası olarak kullanın.
•   Duvar Şekli – Bir çadırın duvarlarının şekli genellikle çadırın yaşanabilirliğinin en iyi göstergesidir. Duvarlar ne kadar dikey olursa, o kadar fazla dikey alan elde edilir.
•   Düzen – Bir çadırın iç düzeni. Bazı aile kamp çadırları, ayrı yaşam alanları oluşturmak için oda bölücülerle donatılmıştır.
•   Kapılar – Kaç kapıya ihtiyacınız var? Küçük aileler tek kapıyla iyi geçinirken, daha büyük gruplar halinde kamp yapanlar daha fazla kapılı bir çadır isteyebilir.
•   Windows – Çadır pencereleri, dış mekanın görünümünden daha fazlasını sunar. Ayrıca çadırın içeri girmesine ve havalandırılmasına da izin veriyorlar. Pencerelerden gelen ışık çadırın daha büyük görünmesini sağlayabilir.
•   Havalandırma : Bir çadıra çok sayıda insan sığdırdığınızda, çadır hızla havasız hale gelir. Çoğu kamp çadırı, daha iyi çapraz havalandırma sağlamak için ağ pencereler, tavanlar ve kapılarla donatılmıştır.

KAMP İÇİN FARKLI ÇADIR TÜRLERİNE BİR BAKIŞ
Bazı fiyat aralıklarından, çadır boyutlarından, uyku alanlarından ve kamp gezilerinin sıklığından bahsettiğimize göre artık çadır türlerine ve tasarımlarına ayrı ayrı bakalım.

GELENEKSEL ÇADIRLAR
Bunları anne babanızdan veya büyükanne ve büyükbabanızdan biliyor olabilirsiniz. Genellikle birbirine tutturulabilen bir iç ve dış çadır ve direklerden oluşur. Daha sonra talimatlara göre çadırı kuruyorsunuz. Geleneksel çadır, fiyat ve geniş boyut aralığı arasında iyi bir uzlaşmadır. İki kişilik uyku boyutundan on iki kişilik geniş çadırlara kadar değişebilirler. Çoğu çadırda, çadırı su geçirmez hale getiren, iyi havalandırma sağlayan ve gece boyunca yoğunlaşma sorunlarını önleyen ayrı bir dış çadır bulunur. Her ne kadar açılır çadırlar veya hazır çadırlar kadar hızlı kurulmasalar da kurulumu nispeten kolaydır ve pratik bir tasarıma sahiptirler. Bu çadırlar muhtemelen en yaygın çadır türüdür ve çoğu kampçıya uygun çeşitli marka, boyut ve fiyatlara sahiptir.

AÇILIR ÇADIRLAR
Açılır çadırlar hızlı kurulum için idealdir. Çoğu, bir, iki veya üç kişinin konaklayabileceği ve kısa sürede kurulabilen küçük kubbeli çadırlardır. Taşıma çantasından çıkardığınızda hemen kullanıma hazır hale gelir ve kurulmaya başlar.

Ancak dikkatli olun: Çantadan çıkardığım açılır çadırla neredeyse çocuklarımdan birini deviriyordum; o yüzden dikkatli olun.

Bir kez kurulup kurulduktan sonra tek yapmanız gereken onu yere demirlemektir. Bir araya getirmenin kolay olduğunu söyledim ama onları paketlemek başka bir hikaye! Bunları tam olarak doğru yöne çevirmeniz gerekiyor, aksi takdirde eğilip katlanmazlar. Benim yaptığımı yapmayın: Talimatları okumadan her şeyi yapabileceğimi düşünün. Sonunda pes ettim ve talimatları inceledim. Talimatlardan bahsetmişken, onları çadır çantanızda sakladığınızdan emin olun çünkü onları kaybetmek istemezsiniz. Daha iyi çadırların taşıma çantasında resimleri bulunur veya kaybolmaması için çadır çantasına dikilir.

Açılır çadırlar genellikle hafif olsa da, yürüyüş veya bavul hazırlama sırasında sırtınıza sığamayacak kadar hacimlidirler. Güzel ve düz olabilmelerine rağmen hala oldukça yuvarlaktırlar. Genel olarak, bir hafta sonu kampı için harikadırlar ancak içeride yer sınırlıdır. Kurulumu hızlı ve kolaydır, ancak katlanırken biraz sabır gerektirir. Açılır çadırlar, çocuklar büyüdüğünde ve aile çadırında artık yeterli alan kalmadığında idealdir. Makul bir fiyata, çocukların ana çadırın yakınında kurabilecekleri ek bir uyku alanı ve alan sunuyorlar.

Açılır güneşlik çadırları hızlı bir şekilde kurulabildiklerinden plaj için de idealdir. Ancak kendinizi güneşten, rüzgardan, yağmurdan, sürüklenen kumdan ve sivrisineklerden korumak için ayrı bir açılır çadır satın almanıza gerek yoktur; bir plaj barınağı genellikle bunun için daha uygundur. Bu çadırlar giderek daha popüler hale geliyor çünkü çoğu kampçıya uyacak çeşitli marka, boyut ve fiyatlara sahipler.

DAHA BÜYÜK AİLE ÇADIRLARI
Lüks gruptaki en iyi çadırlardan bazıları daha büyük aile çadırlarıdır. Çadırı ayrı odalara bölmek veya daha büyük bir oda olarak kullanmak için ek panellerin veya duvarların sıkıştırılabilmesi nedeniyle çok fazla esneklik sunarlar. Ön alanlar sandalyeleri ve diğer kamp ekipmanlarını hava koşullarından korumak için barınak sağlar. Tenteler ayrıca sıcak iklimlerde ek gölge sağlar. Daha büyük yapılar daha güçlü duvarlar, çatılar ve malzemeler gerektirdiğinden çoğu aile çadırı iyi malzemelerden yapılmıştır. Daha fazla yaya trafiği olduğunda, kaliteli çadırlardaki küvet zemini iyi dayanır. Eğer kalabalık bir aileniz ya da kamp grubunda çok sayıda kişi varsa aile çadırı düşünmeye değer. Daha ağır olmalarına ve kurulumu zaman ve biraz güç gerektirmelerine rağmen, ekstra alan ve boyut, büyük gruplar ve daha uzun konaklamalar için buna değer.

HIZLI ÇADIRLAR, HIZLI KURULAN ÇADIRLAR, HAZIR ÇADIRLAR VE İKİNCİ ÇADIRLAR
Hızlı kurulum çadırları en sevdiğim çadırlardır çünkü birkaç dakika içinde kurulabilirler. Bu çadırlar açılır çadırlara göre daha büyük ve daha dayanıklıdır ancak kurulumu geleneksel çadırlara göre daha hızlıdır. Birçoğunun bağlantı noktalarından bağlanan sürekli bir çerçevesi vardır ve bağlantıyı kolayca katlayabilirsiniz. Daha sonra dış çadırı onun üzerine atıyorsunuz, mandalları takıyorsunuz ve gitmeye hazırsınız. Daha modern, daha kaliteli hazır çadırlar neredeyse açılır çadırlar kadar sağlamdır. Planlanmamış bir gecelik konaklama veya planlı bir kamp tatili için hızlı kurulan çadır dikkate değerdir. Çadırlar makul bir boyuta kadar iyi bir şekilde paketlenir ve kurulması kadar paketlenmesi de kolaydır. Hızlı kurulan çadırların bir dezavantajı, uyku boyutlarına göre daha pahalı olabilmeleridir. Ancak son yıllarda giderek daha ucuz hale gelerek boyut ve fiyat açısından diğer çadır türlerine yaklaşmaktadırlar.

KANVAS ÇADIRLAR
Eski ordu tarzı çadırların zemini yoktur. Ağırdılar ama aynı zamanda çok sağlamlardı. Direkler kalın ve dayanıklıdır, bu nedenle kuvvetli rüzgarlara iyi dayanabilirler. Bazı yeni kanvas çadırların yerleşik bir küvet zemini vardır; bu çadırlar çok sağlamdır ve çoğu malzemeden daha dayanıklıdır. Kış kamplarında çadır sobası kullanırsanız çadırın ısısını iyi muhafaza ederler. Ancak yaz aylarında büyük pencereler olmadığında hava çok sıcak olabilir. İyi bir kanvas çadır, yıllarca kamp yapmanıza olanak sağlar ve eğer iyi bakılırsa , gelecek nesil kampçılara aktarılabilir. Kanvas çadırın dezavantajı ağır ve pahalı olabilmesidir. Eski güzel kanvas çadır, eski çadır sahnesinin bir sembolüdür.KAMP İÇİN SWAGS
Swag : Kanvastan yapılmış insan boyutundaki çadırlara denir.Swag'lar kamp sahnesinde giderek daha popüler hale geliyor.
Çift swag'lar, tek swag'lar, bağımsız swag'lar, birden fazla kapı, panjur ve her yerde cibinlik bulunan pencereler - bugün seçenekler sonsuzdur. Oztrail , Dune Swags, Boab Swags, Burke & Wills Swags ve Darche Swags'tan gelen swag'lar incelemeye değer. Swag'ın avantajı, şilte ve yatağın bir araya getirilebilmesidir. İnsanlar bir swag içinde harika uyuyor gibi görünüyor.
Küçük iç alan nedeniyle, bir yağma soğuk alanlarda çok fazla ısı tutabilir. Çift swag'lardan bazıları daha çok mini çadırlara benziyor.

Kamp yapmak için popüler olmasına rağmen, çoğu kamp malzemesi gibi bu ürünün de dezavantajları var.
•   Swaglar, küçük iç alanlarına kıyasla ağır ve hantaldır.
•   Swaglar çok ağır oldukları için sırt çantasıyla seyahate uygun değildir.
•   Swags pahalı olabilir.
•   Yağmurlu bir günde bunlara girip çıkmak sizi ıslatabilir.
•   Swag'da kıyafet değiştirmek bir güçlüktür.
Sıcak günlerde, içindeki sınırlı alan nedeniyle bir yağma çok rahatsız edici olabilir. Hava kapakları açık olsa bile. Bazı modellerin sıcak havalara diğerlerinden daha uygun olduğu açıktır.
Swag'ların birçok sınırlamasını anlarsanız, bunlar sizin için iyi bir seçim olabilir.

BİVVY ÇANTALAR
Bivvy çantaları minimal kampçılar, yürüyüşçüler veya doğa yürüyüşçüleri için mükemmel bir uyku seçeneğidir .

Bunlar aslında uyku tulumunuzun ve uyku matınızın üzerinden geçen su geçirmez bir örtüdür. Bazılarının esnek bir fiberglas direği vardır. Diğerleri ise fırtına kanadının baş bölgesinin üzerine çekilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı bivvy çantaların kapüşonunda böcek koruma ağı bulunur.


Tek Kişilik Bivvy çanta

Hafif olmaları, onları hafif sırt çantalı gezginler, minimal kampçılar ve hayatta kalanlar için ideal kılar. Ayrıca dünya çapındaki askeri kuruluşlar arasında da popülerdirler. Bir dezavantajı, kaliteli bir bivvy çantasının GoreTex malzemesiyle pahalı olmasıdır. Sıcak gecelerde çok sıcak ve terli olabilirler. Yağmurlu günlerde araca binip çıkarken de ıslanabilirsiniz. Ancak üzerlerine hafif bir muşamba koyarsanız hafif kamplar için harika bir seçenektir.

ARAÇ ÇADIRLARI
Araç tavanına tavan çadırları yerleştirilir. Tavan raflarına takılırlar ve inip binmek için bir erişim merdivenine sahiptirler. Yatak, bir eşyaya benzer şekilde bir çatı çadırında bulunur. Bir avantajı, yatağın araç içinde olmaması nedeniyle aracın iç kısmının serbest kalmasıdır. Bazı markaların kurulumu kolaydır ve hatta ek alan sağlayan bir uzantıya sahiptir. Islak alanlar veya alanın sınırlı olduğu yerler için çatı çadırları umut verici bir fikirdir. Hayvanlardan korkuyorsanız veya yılan veya timsahların olduğu bölgelerde seyahat ediyorsanız çatı çadırı güvenli bir seçenektir.

Çatı çadırlarının bazı dezavantajları ağır olabilmeleridir, bu nedenle aracınızın çatının ağırlık kapasitesini kontrol edin. Aracın yapısı sadece çadırı değil, içinde uyuyan insanları da taşıyabilecek nitelikte olmalıdır. Diğer bir dezavantajı ise rüzgarlı gecelerde rüzgar her yere geldiğinden biraz rahatsız edici olabiliyor. Ve tabii ki bazı insanların önce çatı çadırına alışması gerekecek. Gece tuvalete gittiğinizde tuvaletin iki metre aşağıda olduğunu unuttuğunuzu hayal edin. Ancak genel olarak çatı çadırı yerden tasarruf etmenin harika bir yoludur.

TREKKİNG ÇADIRLARI VE YÜRÜYÜŞ ÇADIRLARI
Trekking çadırları genel olarak üç resmi olmayan kategoriye ayrılabilir :
•   Hafif ila orta ağırlıkta olan ve maliyeti fazla olmayan basit trekking çadırları . Ortalama sırt çantalı gezgin için idealdir.
•   Tanınmış markaların pahalı olan daha hafif çadırları .
•   Tüy kadar hafif malzemeden yapılmış ancak pahalı olan ultra hafif trekking çadırları . Ultra hafif trekking çadırları, uzun mesafeleri mümkün olduğunca çabuk kat eden uzman yürüyüşçüler tarafından da kullanılmaktadır. Bazı çadırlar ağırlıktan tasarruf etmek için trekking direklerini çadır direği olarak kullanır. Yürüyüş malzemelerinin ağırlığını azaltmak için kamp malzemelerinin her parçası tartılır ve incelenir.
Temel trekking çadırlarının kalitesi her geçen yıl daha da iyiye gidiyor ve pazarın popüler hale gelmesi ve giderek daha fazla çadır üreticisinin bunları üretmesi nedeniyle fiyatlar yirmi yıl öncesine göre ucuz.
Ultralight trekking çadırlarında malzemeler oldukça ince olduğundan bazı malzemelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

JEODEZİK ÇADIRLAR
Bu tip çadır, piyasadaki açık ara en teknik tiptir. Jeodezik çadırlar, ağır keşif gezileri ve dağlık alanlar için tasarlanmış çadırlardır. Jeodezik çadır, çizgilerin üçgen oluşturacak şekilde kesiştiği matematiksel bir terimdir. Bu çadırın şeklinde birden fazla üçgen kullanılmış olup, zorlu hava koşullarında olağanüstü stabilite sağlar.

Bu çadırlar hem konforu hem de maliyeti artıran birinci sınıf kumaşlardan yapılmıştır. Güçlü rüzgarlara dayanmaları ve uzun süre dayanmaları gerektiğinden, dağ yürüyüşü için tercih edilen seçimdir. Jeodezik çadırlar Everest'e tırmananların tercih ettiği seçimdir.

FARKLI MEVSİM VE HAVA KOŞULLARINA UYGUN ÇADIRLAR
Bazı üreticiler çadırlarını mevsimlere göre derecelendiriyor. İki mevsimlik bir çadır ör. B. güzel havalara uygundur.

Kategorilerin derecelendirmeleri ayrıntılı olarak şöyle:
2 MEVSİM ÇADIR
Bu çadırlar ara sıra kullanıma veya çocukların bahçede uyuduğu zamanlarda kullanıma uygundur. Bunlar, şiddetli yağmur sağanakları değil, güzel havalar veya hafif sağanak yağışlar için tasarlanmıştır. Genellikle çok ucuzdurlar, ancak kalitesi genellikle düşüktür. Düşük kaliteli çadırlardan bazılarını indirimli mağazalardan veya çevrimiçi mağazalardan alabilirsiniz. Bununla birlikte, indirim mağazalarında ve diğer ucuz mağazalarda yıllar boyunca iyi çadırlar teklif edildi, bu nedenle buradaki pazarlıklara dikkat etmelisiniz. Ancak bu çadırları çok ıslak veya soğuk alanlar için kullanmamalısınız. Kışın uzak ormana girmeden önce bahçede çadır kurun ve üzerine su püskürtün ve içeride nasıl davrandığını ve herhangi bir sızıntı olup olmadığını görün.

3 MEVSİM ÇADIR
İlkbahar, yaz ve sonbaharda (3 mevsim) kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu çadırlar sert hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle iki mevsim çadırlardan daha kalitelidir. Tipik olarak bu tasarımda, yoğunlaşma ve yağmura karşı daha iyi nefes alabilirlik sağlayan bir dış çadır kullanılır.

4 MEVSİM ÇADIR
Burada daha kalitelisini bulacaksınız ve her türlü hava koşuluna uygundurlar. Antarktika'da seyahat etmiyorsanız bu çadırlar tam size göre. Bu çadırlarla yüksek kaliteli, son teknoloji ürünü malzemeler elde edersiniz. Bu çadırların fiyatları da artık daha yüksek. Piyasadaki birçok iyi çadır dört mevsim çadırlardır.

5 MEVSİM ÇADIR
Bu çadırlar en pahalı çadırlardır ancak kötü koşullardaki hava koşullarıyla mücadele etmek için tasarlanmıştır. Güçlü rüzgarlar ve kar fırtınaları mı? Beş mevsim çadırlar deneyimli gezginler ve kaşifler ile zorlu koşullara sahip keşif gezileri ve yüksek dağ ortamları için tasarlanmıştır.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2024, 14:00:05 Gönderen: GeZGiN »

Tags: