Gönderen Konu: Üzengili Yaylası  (Okunma sayısı 541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6709
    • insan ve doğa
Üzengili Yaylası
« : 25 Mayıs 2019, 09:13:39 »
Üzengili, Bayburt ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adı Aşhanas'tır. Bayburt merkezine 36 km uzaklıktadır.

Üzengili meydanındaki küçük tabelada elle yazılmış Çaykara işareti Soğanlı-2 geçidinin ilk habercisidir.  Bu yol üzerinde bulunan 2500m rakımlı Üzengili Yaylası her yıl yaylacılarla dolup taşar. Soğanlı Dağları  Doğu Karadeniz sıra dağlarının önemli bir koludur. Bir yanını Gümüşhane, diğer yanını Kaçkar dağlarına yaslayıp Trabzon ile Bayburt’u birbirinden ayırır.

Soğanlı Dağlarının en yüksek zirvesi 3371m yüksekliğiyle Demirkapı tepesidir. Tepe ismini dağın Trabzon tarafındaki Demirkapı köyünden alır. Ancak Üzengili halkı bu zirve için Sivritepe ismini kullanır. Üzengili yaylasından doğuya doğru giden topak yol inişe geçmeden önce 2750m yükseklikte bir geçite daha ulaşır. Bu noktadan kuzeye baktığınızda göreceğiniz çanak şeklindeki vadinin doğu tarafındaki zirve Demirkapı tepesidir.

Bayburt’u Tabzona bağlayan alternatif yollardan biri olan Üzengili – Uzungöl yolu yılın sadece yaz döneminde 3-4 ay açık.

Etiketler: