Gönderen Konu: Rabat Kalesi  (Okunma sayısı 611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GeZGiN

  • Yönetici
  • DoğaKolik
  • *****
  • İleti: 6708
    • insan ve doğa
Rabat Kalesi
« : 17 Haziran 2019, 13:36:24 »
Son zamanlarda turizme kazandırılması için çalışmalar yapılan Rabat Kalesi, Batman’ın tarihine ışık tutan ve geçmişte çok önemli bir yere sahip olan bir yapıdır.

4.yüzyılın başından itibaren Erzen bölgesinin paylaşımı konusunda Perslerle Bizanslılar arasında başlayan savaşlar, yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir. İşte bu dönemde savunma amaçlı olarak karşı taarruzların bertaraf edilmesi için Bizanslılar tarafından Sason, Kozluk ve Bitlis üçgeninde çok sayıda savunma amaçlı kaleler kurmuşlardır. Kozluk ilçesinin 18 km. kuzeyinde bulunan Yanıkkaya (Rabat) köyündeki Rabat Kalesi de bunlardan bir tanesidir.

Kozluk ilçesine bağlı olan Rabat Köyü’ndeki kalenin 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 2 bin yıl boyunca karakol savunma konumunda olan kale, kendi döneminin en sağlam ve korunaklı kalelerinden biriydi.

Son zamanlarda kalenin turizme tekrar kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Batman gezinizde Rabat Kalesi’ni ziyaret ederek bu tarihi yapıyı ilk keşfedenlerden biri siz olabilirsiniz.

Şehrin kaleleri arasında Beksi Kalesi, Kandil Kalesi ve Hasankeyf Kalesi de bulunmaktadır.

Etiketler: